+ Ново Мнение
Страница 33 от 43
ПърваПърва ... 23 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 321 до 330 от общо 423

Тема: Flight stabilization, autopilots, FPV, osd и ...всичко останало

  1. #321
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Еееее, остави ни поне да си помечтаем бре. Не убивай всичко детско в нас...
    А между другото и DIYdrones спазват същата политика, като SparkFun....новата версия струва $199,95 срещу $299,95 за старата. При SparkFun се получи същото - новия UDB4 струва $99,95 срещу $199,95 на старата. Горе долу - с по $100 цената е надолу на новите си версии.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  2. #322
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Ники , прочети внимателно това което съм написал, ако има по голямо дете от мен здраве му кажиА явно следващата версия ако се спазва принципа ще е без пари, даже ще ни дадат по няколко цента и тогава ще се вредим):):)
    Последна редакция от ПАЦО; 04.12.2011 на 23:26.

  3. #323
    Наблюдател
    Регистриран
    Dec 2011
    Живее в
    София
    Мнения
    19

    Здравейте!
    Това ще е първото ми мнение в този форум. От скоро се запалих по RC и по-специално по мултикоптери с FPV. С 2ма колеги от университета решихме с общи усилия да направим нещо подобно за един курсов проект. Моята част от проекта е да осигуря FPV за машинката. На този етап ще правим всичко на отделни модули, за да видим дали всичко е ок преди да се безпокоим за неща като съвместимост, но все пак ще го имам предвид. Засега проблемът ми е да синтезирам купищата информация, която прочетох наскоро и затова се обръщам към вас.
    Идеята ми е да ползвам някоя от камерите на RangeVideo, но се чудя има ли алтернативи с цифров изход? Също така ще можете ли да споделите от личен опит кой стандарт ползвате - NTSC или PAL? Предполагам зависи от устройството (монитора), което ще визуализира получения от камерата сигнал, но по тази точка също нямам идея какво да ползвам и съм отворен към препоръки.
    Имам и още няколко въпроса. Видях, че масово се използват готови комплекти приемник + предавател за видео потока, но това би означавало, че не мога да предавам друга информация по същата честота (например командите към коптера), та има ли решение на това или просто трябва да се ползва отделен канал за видео потока?
    Последен въпрос - кои са разрешените честоти за подобни работи на територията на Република България? Курсовият ми ръководител каза да използвам честота 430MHz, но не знам дали е разрешена, пък и не можах да намеря приемо-предаватели на тази честота освен едни чипове на Texas Instruments, но с тях ще ми се отвори още работа, така че съм отворен към предложения.

    Благодаря предварително.
    Мирослав.

  4. #324
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Момко,
    Ти си се заел с доста тежка задача. Спеца по мултикоптерите е ПАЦО ! Специфични въпроси - към него.
    Ето и малко отговори на някои от твоите въпроси;
    1. Системата за България е PAL;
    2. 433 MHz можеш да ползваш спокойно;
    3. Малко ще ти е сложничко да пренасяш едновременно видео и команди. Можеш за целта да попрочетеш Open Long Range Systems ( OpenLRS - http://code.google.com/p/openlrs/ );
    4. Камера за FPV с цифров изход ще намериш трудно. Ползвай нормална камера с аналогов изход и OSD ( on screen display - http://www.happykillmore.com/Software/Faq.asp ) за да изпращаш и телеметрия по радиоканала.
    5. Готов комплект приемник+предавател на 433MHz мисля, че по-трудно ще намериш....потърси на 868MHz или на 1.2GHz.
    Разгледай тези сайтове за дребни модулчета, за да не преоткриваш топлата вода - www.sparkfun.com и www.hobbyking.com .
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  5. #325
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Тук има много хубава тема на колегата Матеев ,,FPV-НЕВОЛИ,,има какво да се научи от нея, прочети всичко внимателно и ако нещо не ти е ясно питай, на необмислени въпроси не отговаряме

  6. #326
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Ето вече е завършено и окапачено, тези дни ще изкарам нещета на полето и ще направя клип как действат, а те действат повярвайте



  7. #327
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Здравейте момци,

    Прехвърлям малко допълнителни обяснения за автопилота, от:

    http://modelist.bg/showthread.php?t=...ll=1#post10235

    http://modelist.bg/showthread.php?t=...ll=1#post10235

    http://modelist.bg/showthread.php?t=...ll=1#post10252

    защото малко темата се измести ( без умисъл ) в друг раздел.

    Нека четящите тук да ме извинят.

    Quote Originally Posted by nickarsow View Post
    В основата на проекта лежи Direction Cosine Matrix на William Premerlani и Robert Mahoni. Прилагам едно кратко резюме и подробната документация на Махони.

    Приложение 3971 - подробна документация на Махони

    Приложение 3972 - резюмето на Бил ... кратко е и е добре написано
    Quote Originally Posted by nickarsow View Post
    В основата на моя клонинг е http://diydrones.com/page/uav-devboard ( 3-та версия ) и http://code.google.com/p/gentlenav/wiki/Home?tm=6 ( 4-та версия ) на Bill Premerlani, като е клонинг между 3-та и 4-та версия. Софтуера е MatrixPilot 3.2.1. Има 5 входа от приемника - елерони, вертикален, хоризонтален, двигател и един канал, примерно за избор на режимите....примерно 3 позиционния ключ на Turnigy 9x. Изходите за сервомашинките са 5, като единия изход може да се ползва и към двигателя. Режимите са същите, както в MatrixPilot - по зададени координати със стабилизация, само стабилизация, връщане над точката на излитане по команда или при изгубване на сигнала и още няколко подрежима. Във всички режими може да се поддържа височина, но от GPS координатите, тоест абсолютна. Ще го предложа без и с GPS...2 варианта. Тествани са 2 GPS-а - ЕМ406А и MediaTek3329. В момента тествам и други 2 алтернативи, които са значително по-евтини. Тия дни ще пусна и сайта. Вчера си купих домейн и хостинг. Пиша и документацията. За цената - съвсем скоро ще дам информация, но със сигурност ще бъде доста под цената на UDB4. С риск да се повторя казвам, че въпреки, че по параметри е по-добър от 3-ката, моя клонинг ще е ориентиран в ниския ценови клас. Българските моделисти ще са привилегировани, защото няма да плащат транспортни разходи, както чуждестранните им колеги.
    Quote Originally Posted by nickarsow View Post
    Да, няма проблем. Серийния интерфейс може да се ползва за няколко неща - OSD, Data Logger или телеметрия. Ето формата на данните, които автопилота бълва, когато е избран режим SERIAL_UDB_EXTRA: https://docs.google.com/document/pub...ecLGtVzUkJeoIw
    Тук пък е показано свързването на автопилота към DataLogger-а: http://code.google.com/p/gentlenav/w...nLogConnection - при мен съединителя е 4 изводен ( +5V-Rx-Tx-GND ). Тук е показано свързването на OSD ( примерно на Remzibi или по-евтиния вариант на SparkFun ) към автопилота: http://code.google.com/p/gentlenav/w...zibiConnection или http://code.google.com/p/gentlenav/wiki/OSD . GPS-а се свързва към автопилота, а NMEA данните могат да бъдат четени и изпращани по всякакъв начин - по OSD канала, през самостоятелен RF канал за телеметрия, през дейта логер и т.н.
    Ето един примерен ред от изходните данни, прочетени по XBee връзка с лаптопа:

    F2:T238860250:S110:N415811181:E246871929:A96844:W0 :a-16242:b1644:c1374:d-1694:e-16288:f-546:g1312:h-:
    0:i16358:c3339:s67:cpu9:bmv0:as123:wvx10:wvy-2:wvz-94:ma0:mb0:mc0:svs7:hd7:p1i2962:p2i2956:p3i1958:p4 i2963:p5i2967:p1o3010:p2o2947:p3o2000:p4o2981:imx1 :imy6:imz17:fgs1700:ofc0:

    Ха познайте тези координати къде са?

    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  8. #328
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Ники, не се сърди но искам да ти припомня ,че тази тема я започнахме с цел да помогнем на колегите моделисти сами да изградят система за стабилизация и FPV не да им продаваме такава, да създадем нещо нашо БЪЛГАРСКО и да го популяризираме.
    МОЛЯ ТЕ !!!Нека не я комерсиализираме!!!!Но все пак ти си автора, темата е твоя и ако искаш да продължиш своя проект като комерсиялен аз ще се оттегля за да не преча на развитието, естествено ще помагам при нужда

  9. #329
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Ето един клип как действа системaта за FPV , връзката между OSD-то и базисната станция е с кабелче което симулира радио връзката която за съжаление в домашни условия не е добре да се ползва ,данните са насложени върху комплексния видео сигнал , декодират се от базисната станция и се индицират на дисплея и, от там се изработва сигнал за управление на сервата за насочване на антената, предвидил съм два режима по максимум сигнал който следя през RSSI-то (за непосветените това е постояно токова съставка на изхода на междиночестотния усилвател даваща представа за силата на входния сигнал на антената на приемника) или по GPS данните който ми дават посока и ъгъл спрямо началното установяване при отпадане за кратко на сигнала системата продължава да следи по подразбиране следвайки треакторията на движение, същевремено се декодират директни данни и се подавт към COM-порта и там може да се следи позицията чрез някой мап тракер.За съжаление няма да мога да демонстрирам последното защото малко преди това се спънах в кабела и вече нямам порт..Ситемата индицира консумацията на ток освен напрежението на двете батерий , нивото на RSSI-то има статистическа обработка на данните като смята моментка консумация и оставащ ток в батерията ,средна скорост, изминат път и прибира модела в къщи. Управлението на режимите става през AUX или друг свободен канал на апаратурата.В моя случай от втора апаратура занимаваща се снасочване и управление на видеото защоъо всичките 8 канала на основната ми апаратура са заети с управление на параметрите на стабилизиращата система, мога да променям настройките по всяка една ос динамичко в полет в зависимост от полетните условия(вятър , термики и тн.)
    Последна редакция от ПАЦО; 19.12.2011 на 07:30.

  10. #330
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    .... !!!Нека не я комерсиализираме!!!!Но все пак ти си автора, темата е твоя и ако искаш да продължиш своя проект като комерсиялен аз ще се оттегля за да не преча на развитието, естествено ще помагам при нужда
    О.К. Няма да я комерсиализираме. Ще пишем само по техническа част.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен