+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 13

Тема: За кирилицата, латиницата и правописа.

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    За кирилицата, латиницата и правописа.

    За да не се цапа темата на габровските моделисти, предлагам да продължим интересната дискусия тук.



    Quote Originally Posted by Bovyanski View Post
    Стига Глупости
    Пишете на китайски тогава.
    Ако се направи и едно изключение всички ще почнат да пишат на шльокавица.
    Твърдо за кирилицата и всеки пост написан на латиница да бъде изтриван без предупреждение.
    Жалко е когато виждам хора над 40 да пишат на латиница.
    Анатоли, не се обиждай, но в този кратък текст ти си допуснал най-малко 3 груби правописни грешки. Две от тях са липсата или неправилното поставяне на препинателен знак (удивителен) след императивно изречение.
    Ако оставим настрана правописа (защото много често грешките са чисто технически), нека да поразсъждаваме за това какви са вредите от използването на латинските букви.

    Моята теза е следната:
    Без значение дали буквите са латински или не, ако един текст е написан грамотно, няма никакъв проблем да се разбере смисъла му. В крайна сметка не е ли това по-важно?

    От друга страна - що за патриотизъм ни е налегнал всичките, та непрекъснато прокламираме този наш език и писменост? Не мислите ли, че 10 години да учиш Български и пак да не го научиш, а след това да се юрнеш да учиш английски, щото не могат да те разберат, е героизъм?
    За мен е мазохизъм...
    Георги Русинов

  2. #2
    Заслужил Автор Аватар на Bovyanski
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    243

    Няма проблеми.
    Извинявам се ако съм засегнал някого, но наистина смятам че е грозно да се пише на латиница.
    Аз лично се дразня и трудно чета такъв текст.
    В момента съм след операция лежа и се чудя с кой да се заяждам

    П.П. Ако се допусне компромис всички МЛАДЕЖИ ще започнат да пишат на шльокавица.
    Анатоли Бовянски
    София

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Никой не е засегнат.
    Съжалявам за операцията, надявам се да е минала леко и да е решила окончателно проблема, който я е предхождал!!!
    Желая ти бързо оздравяване!

    А сега смело да се втурнем в спор!
    Някой друг да има мнение?
    Георги Русинов

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    23

    Жоре, нямаш ли модели за правене и каране? Или студена биричка за охлаждане да страстите. Ей, тези женоря около тебе в Вашата фирма сигурно с приказките за децата си са те настроили на ученическа вълна. Как ги изтърпяш не знам?
    Николай Пейчев

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Имам бе, Ники! Знаеш, че имам повече моделчета от всички пловдивски моделари, взети накуп... И най-редовно си ги караме, ама вие не идвате. Пък и в тая жега нито се работи, нито се кара. Най-хубаво се дърлят спорчета по смешни въпросТчета. :) Те, колежките, повечето са си деца една на друга...

    П.п. Докъде докарахте Дайкирито?
    Георги Русинов

  6. #6
    Заслужил Автор Аватар на Bovyanski
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    243

    Благодаря.
    Хайде на купона.
    Чакаме Българският тинейджър да си каже мнението.
    Анатоли Бовянски
    София

  7. #7
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Аз лично съм против писането с латински букви.

    "Да пишеш с латиница на български е все едно да пишеш с лайна по стената-чете се,но не е красиво!"
    Неделчо Брънчев

  8. #8
    Автор Аватар на denisista
    Регистриран
    Oct 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    135

    Quote Originally Posted by Bovyanski View Post
    Благодаря.
    Хайде на купона.
    Чакаме Българският тинейджър да си каже мнението.
    Ей сега настъпи моят ред. Въпреки, че все още тинейджър не съм станал, но... както и да е. Важното е, че въпреки всичко аз пиша на какво?... На кирилица. И го pravq защо?... Ами, просто гледам да се вписвам и да улесня другите. Всички прочетохте "грозно" изписаната дума в по-предното изречение, нали? Обаче ви беше по-трудно, нали? На мен ми е все едно на какво ще пиша, така че отговорът на цитатът ми е: "Защо не?"

    П.П. Уважаеми господин Русинов,
    Забелязвам, че Вие имате качество, което много малко други хора имат. Напълно уважавам това, че се опитвате да подобрите нещата, въпреки, че не зависят от вас. Давам Ви пример: В темата за анонимността и тази тук, Вие се опитвате да направите този форум по-свободен от някои "излишни" правила, въпреки, че това въобще не зависи от вас. И въпреки, че не смятам всичко казано от Вас за правилно, аз напълно одобрявам факта, че се опитвате да направите този форум едно по-свободно място.
    Денис Стоянов
    ВСИЧКО ОПИРА ДО МЕРАК

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ето едно момче, което умее да борави с езика, за което го поздравявам с едно голямо БРАВО!

    Денис, правилно си схванал идеята ми, но тя не е насочена към подобряване на ТОЗИ ФОРУМ. Този форум е чудесно място и аз много го харесвам в този му вид. Предполагам, че няма съфорумец, който да не го харесва.
    Идеята ми не е да подобряваме него, защото той е достатъчно добър. Идеята ми е да сме малко по-добри и толерантни към отсрещния, защото седейки зад монитора, не знаем кой стои отсреща.
    Пиша си с хора, които говорят много други езици, но не и моя. Трябва ли да спра да комуникирам с тях заради това? Смисълът на тази тема е много сходен със смисъла на темата за анонимността - ценното ВИНАГИ си проличава, независимо дали блести като диамант или е скрито зад някаква маска. Когато се даде една ценна идея, няма никакво значение с какви букви е написана, щом всички я разбират. И обратното - всяка една глупост, дори да е написана на книжовен език, ще бъде подмината или поругана.

    Мен по-скоро ме дразни друго - почти във всяка една тема се срещат заканително размахани показалци и пишещите един друг си правят забележка за правописа, без самите те да са 100% безгрешни. Даже си имам фаворит - Фоки от Моделистика. Той така уверено си е повярвал, че дори прави забележки за правописни грешки С ПРАВОПИСНИ ГРЕШКИ! Уникално!

    Ще ми се пишещите да се разбираме, без значение езика на който пишем.
    Георги Русинов

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    Jun 2011
    Живее в
    гр. В.Търново
    Мнения
    15

    Да оставим малко пунктуацията .... бирата и пицата на страна.
    Принципно нямам проблем с постовете на латиница , но при едно условие ... те да са на английски.
    Някак си четенето на български постове изписани на кирилица са по-приятни, по-гладко се прочитат, не дразнят и не напрягат.

    Сега да си сипем още бира и да подкараме пунктуацията . Кой е първия ?
    Илия Григоров

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен