+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 13

Тема: Рязко излита на горе и после се разбива в земята (сам)

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    Dec 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    61

    Рязко излита на горе и после се разбива в земята (сам)

    Здравейте!

    Вече два пъти ми се разбива хелито (HK 450). Както си hoover на метър от земята и на няколко метра от мен и изведнъж излита нагоре и после право надолу и се разбива в земята. Това започна да се случва със новите ми серва DS922. Преди бях с аналогови HTX900. Едното серво (elevator) претреперваше и го смених. Но в стационарен режим като го оставя за по-дълго и не претреперват.
    С един приятел имаме съмнения, че може да е от BEC-a на спийд контролера. Той е 3A и е вграден в него.
    Той е от този тип: http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=10013
    В стационарно положение, като раздвижа cyclic-a примерно за 10-20сек и спийда загрява доста в единият край. TX/RX са ми Turnigy 9x. Преди не ми е правило такива проблеми чак. Отделно имам data logger и мерих тока. При стационарно положение не се натоварва с повече от 400mA, а при натоварване (с пръст на swashplate-a) стига до 1A, но не и до 3А.
    Аз си го обяснявам, че след като излита вертикално нагоре (и първият път малко в страни) трябва и трите машинки да работят заедно. Т.е. не може проблемът да е само в една. При първото разбиване машинките бяха включени към Co-Pilot II (който беше софтуерно изключен по това време) и той към приемника. Но за да го извадя от съмнение след като ремонтирах хелито го изключих напълно и сервата бяха включени директно към приемника. Но пак го направи това с излитането нагоре.
    Моторът ми е 700W и хелито доста бързо се изстреля нагоре. Поръчах си от hobby king-a такъв външен BEC:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idProduct=4319
    Като пристигне ще тествам с него дали няма да се оправи този проблем. Но до тогава ще има да чакам още с не летящо хели.

    Сблъсквали ли сте се с подобен проблем?

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Да. Имах един хеликоптер с подобен ефект, но не точно същия.

    В цялата тази диагностика, която описа, си забравил да споменеш какъв е звука по време на подскачането нагоре. Това подскачане може да стане по два начина - с оборотите на лопатите или с ъгъла на атака на лопатите.

    Ако е от оборотите, би трябвало да чуеш, че те се повишават. Ако да - значи търси вината в спид контролера и/или в смущения по захранването.

    Ако е от ъгъла на атака (звука на мотора не се променя) - значи и трите сервомашинки едновременно се придвижват нагоре. При такава ситуация аз бих търсил причината в прекъсване на потенциометъра на апаратурата или на неговия куплунг към платката.

    При мене имах подобен на подскачане ефект + строшено хели и причината се оказа развито болтче на ябълката на елеватора. Докато болтчето се е държало някакси и се е клатело, аз наблюдавах подскачане нагоре-надолу. Когато се разви напълно, аз наблюдавах тръшване на хелито на земята.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    Dec 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    61

    Хелито мисля, че работеше на 100% throttle flat. Но ще го погледна пак. Цялото нещо стана много бързо. По-бързо от колкотп можах да ряагирам. Не знам дали оборотите могат толкова бързо да се развъртят оборотите.
    Мислиш ли, че проблемът може да е от BEC-a. Нещо да прави проблеми със захранването и от там да се получават смущения в сервата. Преди като бях с аналогови машинки и същата електроника нямаше такъв проблем. Иначе болтовете съм ги проверил и са добре затегнати.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    Dec 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    61

    Ботове М2 за 450

    Изтрито, защото е за друга тема
    Последна редакция от varosi; 21.05.2011 на 10:09. Причина: Преместване

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    Jun 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    88

    Има и друга възможност, кривите в апарарурата са останали тези за настройката. Имахме подобен случай на колега. Кривата на стъпката беше тази с която се настройват ъглите на лопатите.
    Станислав Стоев
    088 59 60 61 7

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    Dec 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    61

    При мен беше правилната крива, защото преди това около 1мин. си летях спокойно.
    Дойде ми BEC-a и ще тествам тези дни дали не е от това проблемът.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    Dec 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    61

    Монтирах този TURNIGY 3A UBEC w/ Noise Reduction. Определено видимо имаше подобрение. Първо спря да загрява спийд контролера ми (Hobbyking SS Heli Series 50-65A ESC). Самият BEC и той не загрява вече изобщо. Явно този спийд няма много добър вграден BEC. Преди с аналоговите машинки нямаше проблем, но сега с D922MG Digital Metal Gear Servo 1.8kg/ 12g/ 0.07sec започнаха тези проблеми.

    Вчера летяхме с Ванката и 2 батерии от 3Ah ги изхабихме без никакви гличове. На третата батерия обаче започна да прави проблеми. (преди външният BEC тези проблеми ставаха още на първата батерия след няма и минута полет). Първият път пак за малко излетя нагоре, но не повече от метър. Овладях го и го приземих. Огледахме го. Нищо не е загряло. Връзките са добре и т.н. Пак литнах и вторият път както си hoover и изведнъж полетя на ляво към едно дърво. Пак го овладях и го приземих... Стигнахме до извода, че предната дясна машинка (десен елерон), е направила глич под вид на краткотраен импулс. Хелито за малко се е завъртяло наляво (без да се преобръща) и полета издигайки се и на ляво към дървото. Ако бяха сработили всички машинки щеше да е вертикално нагоре. Т.е. ако нещо от захранването идва централно. Чудя се дали не е от самата машинка или дали не е от смущения от приемника. Но преди не го правеше това с този приемник.
    Другата подробност е че тази електроника е претърпяла около 7-8 разбивания на хелито. Мисля си и за студена спойка нещо...

    Имате ли някакви идеи?

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    Dec 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    61

    Проблемът е в една от ейлерон-машинките

    Днес пак го разбих... Но поне имам повече информация за проблемът.
    Сложих му втори приемник Turnigy 8ch, чисто нов. За да го изключа като проблем. Пуснах data logger-a и включих Co-Pilot-а да мери само напрежение (реално машинки през него не са включени).
    Разбих го, като докато си висях във въздуха и изведнъж тръгна на ляво (както и преди няколко пъти на ляво тръгваше) и този път не успях да го изправя и се засили към едни деца в далечината... реших да го приземя наклонен. И го разбих. Не успя да се върне. Това означава че едната от ейлерон машинките е блокирала в някакво състояние. После гледах Co-Pilot-а и нямаше brown-outs (т.е. напрежението след BEC-a не е падало въобще). BEC-a беше студен също.
    И така заключавам, че една от DS922 машинките е блокирала в някакво състояние. После се оправя сама... Сега и трите машинки работят като ги движа и нищо уж им няма. Коя машинка блокира тепърва трябва да изследвам.
    За сега Ванката ми даде идея да закрепя хелито на маса здраво и да го развъртя като гледам машинките дали няма да блокират по време на натоварване.
    Какво мислите?

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    Здравейте! Само не забравяй между теб и хелито да сложиш преграда , примерно плексиглас 6 мм - прозрачен , това в случай ,че смяташ да го натоварваш на масата пред теб Аз пробвам в коридора и гледам през вратата , така де , предпочитам да кърпя стените на коридора , отколкото мене си По темата : подобни проблеми са трудно откриваеми и в случая си предприел най доброто за домашна обстановка : метода на изключването . Успех !

  10. #10
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Преди много време и аз имах проблеми с една от тези машинки. Работеше тежко и дори запъваше от време на време. Причината е в това, че при някои машинки една от осите на редуктора силно се натиска между основата и капачето и с това затруднява движението на последното зъбно колело. Проблема се разрешава с леко разхлабване на 4-те винтчета на дъното на сервото.

    Дали дадена машинка се зори може да се провери с измерването на тока при нормална работа. Ако редуктора върви тежко, тази машинка трябва да консумира повече ток от другите от нейния вид.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Ключови думи за тази тема

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен