+ Ново Мнение
Страница 5 от 16
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 9 15 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 41 до 50 от общо 155

Тема: Мойте модели-Георги Шопов

  1. #41
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Поредния хубавец в моята ескадрила пристигна вчера със куриер.Днес вече го събирам.Въпреки че имам лазер под ръка и мога да си режа сам моделите и да си ги лепвам, по изгодно ми идва в някои случаи да си поръчам самолета като АРФ и след ден или два за събирането им да си ги летя.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	1.CAP-232 14.X.2011 ot kasona.JPG‎
Views:	773
Size:	99.2 KB
ID:	3855  

  2. #42
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Днес времето беше топло и слънчево та го използвах по предназначение.Последните два самолета си искат добра писта, а поради липса на такава трябваше сам да я правя на моята си полянка.Облетях капа и установих че трябва да му направя доста полети докато да го усвоя.Доста нервен самолет ми се стори, но това е първо впечатление от този самолет.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	CAP232 predi polet.JPG‎
Views:	736
Size:	185.0 KB
ID:	3867   Click image for larger version

Name:	Pista na Gogo-kosene.jpg‎
Views:	719
Size:	122.1 KB
ID:	3868  

  3. #43
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Смятам да ви запозная с няколко мой мнения относно Самолета САР-232.Мисля че ще са от полза за всеки който притежава такъв модел.
    Най-напред това което има в кашона го вадя и тегля на кантара като описвам всичко като тегла:
    -Тяло 98см. Дълго, 508 грама.
    -Крило от две части по 75см., и тегло от 272 и 288гр.=560грама
    -Нос 23см., 110грама
    -Хор. Стабилизатор 55см., 82грама
    -Верт. Стаб. 28см., 38грама.
    -Калници за гумите 2 броя -54грама.
    -Алумин колесник-лента 122грама.
    -Гуми 2бр.-76мм.-66 грама /оригиналните са калпави и леки, сложих мои/.
    -Заден колесник с гума к-т 14 грама.
    -Моторама 44 грама.
    -Резервоар 350мл. 76грама.
    -Тяги, болтове, гаики, крепежни елементи общо 206грама.
    -Кабина прозрачно пвц-46грама.
    До тук от самия кашон кита като АРФ тежи:1926грама
    Допълнителни неща за да стане самолета готов заполет който съм ги закупувал преди и съм си ги имал налични:
    -Двигател ASP61 /10куб/ с ауспух к-т 682грама
    -Витло 13х4-48грама.
    -ВЕС 5V5А-74грама
    -Батерия 12,6V 3700мА, 3бр.липо-152грама
    -Приемник санва 30грама
    -Серво 5бр.НХ5010=5х45гр=225грама
    Общо тегло на нужните допълнителни неща:1211грама.
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++
    Общо тегло на самолета като АРФ кит и нужните принадлежности за да литне: 1211+1926=3137грама, без лепилото което ще слагам и квото още трябва при сборката.

    Това съм го направил на 14.Х.2011г.
    Започвам да събирам модела:
    1.Лепя движещите се плоскости на кормилата към пантите с коноколит.
    2.Монтирам серво машинките и тягите към тях/5 бр. стандартни и 1бр. мини за газта/.
    3.Монтирам приемника, ВЕС, батерия 3 липо х3700мА за да имам 12,6V 3700мА.
    4.Монтирам резервоара с меки подложки за вибрациите
    5.Монтирам двигателя със ъгъл по около 3 градуса надоло и надясно.
    6.Разработвам двигателя около 2 часа на тихи и средни обороти с повече масло.
    -Времето което ми беше нужно за да сглобя модела е около 20 часа/три дена вечер/.

  4. #44
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    По време на сборката на модела забелязах две неприятни неща:
    1.Нямаше изрязан отвор за ауспуха на двигателя в дървената моторама и не беше предвиден да се реже такъв отвор, все едно двигателя ще бъде без ауспух които не стърчи зад него!След кратък размисъл и две мунитно драскане на око с химикала и 3 минутно рязане със щиг зегето получих нужния отвор за ауспуха в моторамата, както и отворите за закрепване на двигателя към нея.
    2.Другарите китайци са направили доста слаби места по конструкцията така че при леко по твърдо кацане да се чупи.Най-напред ми се откърти колесника заедно с дървената планка към която беше хванат при засилка за излитане само от неравностите при почти гладка и окосена ливада.Тоест ако ще се лети от трева си трябва задължително подлепване на тази планка с обилно количество лепило, иначе перката си заминава.Други щети освен витлото нямаше така че го преживях лесно.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	2.Motorama CAP-232.JPG‎
Views:	680
Size:	114.0 KB
ID:	3880   Click image for larger version

Name:	1.Motorama CAP-232.JPG‎
Views:	682
Size:	109.9 KB
ID:	3881  

  5. #45
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    На края получих:
    -Дължина на готов самолет 132см., разпереност 150см.а го продават като за 158см, носеща площ 47,171кв.дц.
    -Тегло 3,2кг. Празен, +300гр. гориво=3,5кг пълен с гориво.
    -Натоварване 67,8гр./кв.дц. празен, и 74,2гр./кв.дц. пълен с гориво
    -Центровката дойде с 2см. назад - значи си е направо за акробатика и 3D.
    -Отклонения на кормилата:
    --Вертикален стабилизатор-77мм./70 по книжка/
    --Хоризонтален стабилизатор-45мм./25 по книжка/
    --Елерони-15мм./20 по книжка/
    --Настройх от радиото две положение на отклонения, пълен ход, и ½ ход.
    --Газта с 1мм. не отварям докрай - това докато мотора направи поне 4-5 часа работа!
    -По време на разработката мотора ASP61 с витло 13х4 разви максимални 10 600 об/мин. , трябва да стигне до около 16 000об/мин. обаче след като се разработи!
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	2.Servo eleroni.JPG‎
Views:	673
Size:	84.4 KB
ID:	3884   Click image for larger version

Name:	5.Razrabotka ASP61 na 15.X.2011.JPG‎
Views:	732
Size:	105.8 KB
ID:	3885   Click image for larger version

Name:	4.Gotov CAP-232 stran.JPG‎
Views:	732
Size:	83.2 KB
ID:	3886   Click image for larger version

Name:	3.gotov CAP-232 otpred.JPG‎
Views:	702
Size:	56.5 KB
ID:	3887   Click image for larger version

Name:	1.Servo xor stab.JPG‎
Views:	692
Size:	76.6 KB
ID:	3888  


  6. #46
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Сега най-интересната част-полетите:
    Първи полет/облитане/-леко рулиране по пистата видях че завива добре и е послушен, проверка на кормилата и засилка лека по лека за да видя как ще се държи по време на засилката.Права посока държи, видях че е нормално всичко, и по средата на пистата някъде на 7 -8 метър дадох максимална газ, към края на пистата на около 15 метър отлепи от земята, задържах го ниско доло на около 40-50см. височина, така че гумите почти да се допират до връхчетата на тревата, успореден на земята за да набере скорост още около 10-15 метра. После когато имах достатъчно хоризонтална скорост поне едно 40-50км/час дадох плавно горна команда и тои се изтреля рязко нагоре в небето.Управленията на максимален ход, и без експонента ми идват големи в някои случаи като този.След като дигнах около 40 метра височина го тримирах искаше леко елерон на дясно и леко кормилото за височина надоло по две три натискания на бутоните за тримуване защото катереше при пуснати ръчки и кренеше на ляво.Намалих ходовете на управленията на половина и започнах да си литкам съвсем спокойно.Няколко минути си играх на плавни леви и десни завои с набор, или загуба на височина за да му свикна използвайки и трито управления едновременно.Лети идеално, както го оставя така продължава, няма никакви стремежи да си променя курса без значение в какво положение е спрямо земята, дали е с крен или с набор на височина, просто пускам управленията и тои лети в същата посока като по релси без да я променя изобщо спрямо земята, и е много стабилен, не мърда дори с милиметър, поне с окото не се хваща да има някакви трептения, или промяна в курса. При рязки команди много рязко се подчинява и може би трябва да дам малко експонента на стиковете.По вертикала катери докато мога да го виждам като е много послушен на всичките кормила и не заваля настрани, значи че двигателя макар че не е разработен и дросела е ограничен с 2мм. преди максимална газ то му стига като мощност.Вертикалното кормило стига даже е повече от колкото ми трябва сега за първите полети.Кормилото за височина също ми стига на този етап, елероните също  с две думи кеф. Единственото нещо което ми пречеше при някои фигури беше много рязкото им изпълнение, но това ще го оправя от апаратурата като дам 5%-15% експонента на кормилата за височина и крен. Влиза и излиза от свредел без проблеми, както и от гръбен еднакво спрямо нормалния веднага и на мига. Лупинги с какъвто радиус си поискам-просто кеф.Тоно върти се супер, кефти бързо, кефти бавно, и не губи височина при това. Завойте малко са резки ако не внимавам, но с експонентата ще се оправят.Доволен съм от самолета защото е точно това което очаквах, и за което се бях приготвил психически, а и външния вид ми харесва с изключение на цветовете.Видео от полетите нямам защото ходих сам.

  7. #47
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    След няколко полета на втория летателен ден незнам защо, сигурно щото не мислих къде ще излезна от някаква фигура но се оказах ниско над фермата за охлюви и пак имах смущения от тази глупава ферма. Има или сот, или де да знам какво но е гадна и не трява да летя повече над нея защото губя самолети. Смущенията се изрязаваха в рязки команди по елерони, или по височина, просто самолета за част от секундата получаваше дадени до краи кормила ту на елерони ту по височина, ту по завои и след три четири такива влизания в някви извънземни видове фигури не можах да го овладея и да набера височина, и се заби без контрол от моя страна в земята с носа надоло , под лек ъгъл в нещо средно между свредел и тоно.Трябва да си проверя радиото санва RD8000 за всеки случаи дали не е проблема в него, но над фермата за охлюви съм губил два самолета до сега и със старата санва по същия глупав начин когато без да мисля съм излизал от свредел над нея. Тялото не подлежи на възстановяване във предната си част, или поне не си струва да го лепя, но за сметка на това ще му смъкна размерите и ще си резна на лезера нова предна част на тялото-пак имам плюс от този краш защото ще си резна направо две тела примерно. С по слаб мотор примерно ASP46 или ASP52 също ще лети, но може би няма да катери вертикал до безкраи което не е фатално и за релакс без 3D ще става екстра. Жълтия цвят е гаден и не се разбира много добре при по голяма дистанция дали е с колелата нагоре, или ако е над мене в какво положение е спрямо земята! Задължително трябва да го сменя с тъмен цвят отдоло и светъл цвят от горе!!! Червено от доло и бяло от горе си остава добра комбинация и така ще го направя!
    Заключение за следащите полети който ще правя с новото тяло:
    1.Да дам Ц.Т. малко напред с около 0,5 до 1см.
    2.Да проверя радиото основно, и след като го проверя да дам малко повече експонента на управленията примерно до 20%, и да имам повече мъртва точка на стиковете.Това на полето ще го установя колко точно да е процента за да ми е комфортно.
    3.Витло 13х4 ми се стори добре и за сега няма да го менкам, двигателя се форсира с него нормално си, не му тежи витлото, тягата ми стига, скороста си е нормална и по голяма скорост не ми трябва на този етап.
    4.Копчетата с двойните разходи ще ги оставя-те вършат добра работа когато искам да летя спокойно и плавно за кеф, а при силен вятър двойните разходи са просто задължителни.

  8. #48
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    След около три дневно чертане основно нощно време тялото на този САР-232 доби вид в солид ворка.Промените който направих в това ново тяло са:
    1.Подсилване на всички слаби места така че модела да държи твърди кацания, и да може да излита и каца от неравен терен и ливада с трева и малки бабунки без проблеми.
    2.Отвори за закрепване на двигателя под нужния ъгъл.
    3.Отвор за ауспуха
    4.Промених и ъгъла на поставяне на крилото/ъгъла на атака/, оригинално беше около 2 градуса, направих го да е точно 0 градуса като се надявам да не е грешка. Ако е грешка с подложка ще го върна отново на 2 градуса.
    Резултата от тридневното чертане е на снимките по дни :) .
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	1.Gogo cap-232.jpg‎
Views:	653
Size:	32.2 KB
ID:	3889   Click image for larger version

Name:	2.Gogo cap-232.jpg‎
Views:	677
Size:	36.4 KB
ID:	3890   Click image for larger version

Name:	3.Gogo cap-232.jpg‎
Views:	679
Size:	36.7 KB
ID:	3891  

  9. #49
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Предната част на тялото на 90% е готова, след като и засъхне лепилото, тоест утре по някое време ще и довърша слепките. Останаха още няколко елемента да се лепнат по нея.По това ново тяло леко променено от мене ще използвам само 3мм. шперплат, оригинално беше с 2мм. което ми се вижда много слабо. Така като гледам как вървят слепките при вече готови чертежи то ще мога да си правя по едно ново тяло за два три дена .Лазера го реже за десетина минути и аз на два, или три пъти за по десетина минути го слепвам .
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	1.CAP-232 tialo predna 4ast.JPG‎
Views:	626
Size:	113.1 KB
ID:	3892  

  10. #50
    Потребител Аватар на Bruchpilot
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    84

    Браво, наистина страхотно го възстановяваш!
    Язък само, че така се е случило, аз винаги се ядосвам много повече когато стане така, че не мога даже собствената си некадърност да обвиня...
    Дано новата машинка да има дълъг и безавариен живот!
    Константин Фъртунов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Моите модели - Георги Русинов
    от ajcinema във форум: Самолети
    Replies: 20
    Последно мнение: 01.11.2011, 21:32
  2. Моите модели
    от Lidkin във форум: Хеликоптери
    Replies: 19
    Последно мнение: 01.04.2011, 19:52
  3. Моите модели - Руси Петков
    от rusi във форум: Самолети
    Replies: 4
    Последно мнение: 22.03.2011, 00:08
  4. Моите модели - Румен Мъров
    от Румен Тодоров МЪРОВ във форум: Самолети
    Replies: 9
    Последно мнение: 20.03.2011, 17:48

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен