+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 18

Тема: Приемник Turnigy 9X 8C v2

  1. #1
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Приемник Turnigy 9X 8C v2

    Здравейте,
    Предната неделя направих бойно кръщене на търниджи TGY 9X апаратурата.
    За съжаление обаче се очертава следния проблем, който държа да подчертая, че със същия спиийд контролер и друга апаратура (конкретно 7 каналната на хобикинг HK 7X v2) и същите сервомашнки НЕ СЪЩЕСТВУВА

    Проблема се изразява при включване на захранването в приемната част.
    И при включен спиид към приемник и след това включване на батерията и при първо включена батерия после захранване на приемника. Все тая ....

    Свързванията към приемника са следните:
    канал 1: aileron
    канал 2: elevator
    канал 3: throtle
    канал 4: rudder

    Първи канал едва забележимо помръдва, втори канал отклонява малко около 30 градуса и се връща в средата. Проблем при мотора не се забелязва.
    Обаче, на четвърти канал сервото при включване на батерията блъска до крайна точка и връща на среда


    Предположих, че сервото нещо се е скапало, но при включване на другите серва на 4 канал аномалията и с тях се повтаря.

    Разбира се предаватела е включен!

    Пробвах да видя какво ще се случи ако предаватела не е включен:
    съответно сервата си правят гореописаните измествания. Първи канал или едва забележимо или никакво помръдване, втори канал на около 30 градуса, четвърти забива в крайно положение до упор.

    -----

    Смених първия приемник с втори. Първия е "оригиналния", който идва с апаратурата. Бях поръчал още два.

    С втория приемник проблема на 4-ти канал отсъства.
    Сервото му се отклонява като това на втори - на около 30 градуса и се връща в средата.
    Пробвах и третия приемник. И той се държи като втория. Проблем с четвърти канал няма.

    Но ме озадачава защо и при трите приемника сервото (пробвах и други) на първи канал не помръдва при включване ?

    Бих искал да чуя мненията ви, но без "купи си друга апартура"

    Какви бяха последствията ?
    Направих общо три некоректни срещи на самолета с полянката, малко ремонти и отново във въздуха.
    Но третата среща направо му разказа играта. Е то беше ясно че самолетчето си беше пътник.
    Най-интересен беше втория краш. При излитането самолета рязко зави надясно и се заби в земята.
    В същата посока е и блъскането на сервото на 4-ти канал.
    Предполагам има пръст в тази работа.

    Е самолета ще го направя наново, но трябва да разбера какво се случва с това търниджи.

    p.s.
    Направих микс на RUD с FLP. На другия канал описаното блъскане на сервото до край липсва.
    Явно този приемник ще го ползвам с микс. И сервото на рудера ще е на 6-ти канал.
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Това са бъгове в софтуера на апаратурата или на приемника. Такива бъгове могат да се очакват по всички RC устройства. Подобни проблеми (с бъгове) имах и аз в неделя, но не знам дали бъга беше в приемника или в спийд контролера.

    Първия ми проблем беше с този спийд контролер:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=10331
    Не можеше да вдигне обороти на мотора. При стик на макс хелито едва се отлепяше от земята. Програмирането на спийда беше направено с апаратурата. След като се намери истински програматор и прегледахме параметрите, оказа се, че един от параметрите имаше стойност 9 при възможни стойности 1 или 2. Как се е набутала такава стойност там един бог знае (и програмиста на спида).

    Втория проблем го забелязахме след кацането на хелито. При Throtle Hold от -5% мотора продължаваше да върти лопатите с бавна скорост.

    И третия проблем едва не доведе до нещастен случай. След кацане на същото хели (клас 500) и гасене на мотора с Throtle Hold перките не спряха, а продължиха да се въртят бавно. Колегата Пенев отиде и се наведе над хелито в опит да спре перките. След като те не спряха аз върнах газта до нула и изключих Throtle Hold. И ефекта беше, че спийда за момент развъртя лопатите на пълни обороти и чак тогава спря. Хелито подскочи, Пенев също. Добре че Пенев имаше рефлекси и много много късмет, че не пострада. Но лопатите прелетяха на милиметри от ръцете и краката му. Пенев оцеля, а хелито се крашна. И причината за това според мене е бъг или в спийд контролера, или в приемника.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Аз мисля, че по скоро не е бъг а не добре направени настройки на спида първоначално, тоест не дефинирани стойности на тротъла, там има няколко режима като:автоматично установяване , ръчно установяване и установяване по подразбиране 1,1 -2,3мс( не съм работил точно с този спид но повечето са със сроден софт, ако помниш в Казънлък ме попита защо всеки път дефинирам референтните стойности, е заради това е)И , освен това златно правило е ,че никакви пренастройки в апаратурата не се правят при включен модел освен тримиране!!
    А за постинга на колегата със приемника и страното държане на сервотата мисля че просто приемника е с дефект най вероятно ресета за първоначално установяване на декодиращия процесор е преди установяването на приемната част и засича некоректни данни , след това като навърти няколко цикъла се установява правилно....но не е лошо да си зададеш въпроса защо приемника се е ресетирал във въздуха и дали нямаш проблем с бека или батерията!!

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Има слаба вероятност бека да не може да нахрани машинките. Особено ако са бързи или цифрови... От там пад на напрежението и ресет на приемника. Често срещан проблем, особено при хелитата - твърде "лакоми" машинки.
    Георги Русинов

  5. #5
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Съвсем прости серва са HXT900
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...?idProduct=662

    Чудя се защо и при трите приемника включените към първи канал серва не помръдват (или то е едва забележимо) при включване ?

    При другата апаратура си мърдат еднакво при начално включване и трите серва.

    Моля, някой, който има наблюдения върху повече приемници, спийдове и серва да каже
    всъщност при включване нормално ли е да мърдат сервата и до колко са отклоненията ?
    Каква е ситуацията при различните производители ?
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  6. #6
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Човек нормално е при първоначално включване докато се установят нещата да има трепкане наместване и тн... не е нормално това да се случва във въздуха когато първоначалното установяване е минало отдавна...

  7. #7
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Благодаря
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  8. #8
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Тези приемници (пробвал съм всички 40MHz и 41MHz от 4 канални до 9 канални) се държат по-абсолютно същия шантав начин. Разликата е в това, че ъгъла на отклонение е както им падне. Throtle също мръдва за момент в някой случаи. Предавателя е Graupner MX-12.

    Смятам, че е бъг в софтуера или хардуерния ресет на чипа не е направен читаво.
    Димитър Пенев

  9. #9
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    ............
    И третия проблем едва не доведе до нещастен случай. След кацане на същото хели (клас 500) и гасене на мотора с Throtle Hold перките не спряха, а продължиха да се въртят бавно. Колегата Пенев отиде и се наведе над хелито в опит да спре перките. След като те не спряха аз върнах газта до нула и изключих Throtle Hold. И ефекта беше, че спийда за момент развъртя лопатите на пълни обороти и чак тогава спря. Хелито подскочи, Пенев също. Добре че Пенев имаше рефлекси и много много късмет, че не пострада. Но лопатите прелетяха на милиметри от ръцете и краката му. Пенев оцеля, а хелито се крашна. И причината за това според мене е бъг или в спийд контролера, или в приемника.
    Не съм съвсем сигурен, но доста мислих какво и защо се случи. Не мисля, че беше проблем с електрониката. Най-вероятно ключето за избор на flightmode е останало в положение 1 или 2. Там Throtle е със стойност >70% във всяко положение на лоста. Това е довело до развъртането при изключване на Throtle hold.
    Не твърдя, че така е станало - просто това е една възможност.
    Димитър Пенев

  10. #10
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    И аз си мислих дали не съм сбъркал нещо с ключетата, но дефакто това, което се случи при тебе, беше за втори път. Първия път се случи час по-рано при мене и Десо. И двамата бяхме клекнали до хелито и тогава при изключването на Throtle Hold се случи абсолютно същото, но стана по-бързо и лопатите само притрепнаха. Чу се обаче едно здраво ПИУ за 1-2 десети от секундата.

    Нещо подобно ми се случи и миналата година, ако си спомняш. Тогава включих Throtle Hold по време на приземяването на една-две педи височина. И вместо да кацне, хелито подскочи с един метър и след това се крашна.

    Има някаква вероятност всичко това да се е случвало по-моя вина. Това ще го проверим следващия уйкенд, като внимателно повторим експеримента.
    В цялата тази история има още един неясен момент - защо лопатите продължават да се въртят при настройка на Throtle Hold от -5%? Това не е нормално. Може би двете неща са свързани. Просто следващия уйкенд ще свалим лопатите и после ще си поиграем с настройките на апаратурата и с щракане на ключета. Трябва да си изясним какво става. Може би и при мене, както при smarty, има някакъв бъг точно в този приемник.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен