+ Ново Мнение
Страница 2 от 2
ПърваПърва 1 2
Визуализирани са от 11 до 18 от общо 18

Тема: Приемник Turnigy 9X 8C v2

  1. #11
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Експерименти само при изключен мотор или без витла нали
    Пенев , ако имаче бъг в софтуера нали половината свят щеше да ревне по форумите....

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Имам въпрос към Матеев - предавателят Turnigy ли е? Т.е. говорим за комплект приемник-предавател Turnigy?

    Питам, понеже аз имам 3 такива комплекта и досега не е имало проблем! С още 3 други съм си имал работа (настройка и облитане на приятели), но досега не съм видял нищо подобно. Но пък само една от тези общо 6 апаратури е била на електро самолет. Всичко останали на ДВГ самолети. Нито с машинките е имало проблем, нито в полет.

    ОБАЧЕ е възможно да се появят проблеми, ако предавателят е с батерия с напрежение близо или над 12 волта и е в близост до приемника! Доказано на различни апаратури.
    Георги Русинов

  3. #13
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Експерименти само при изключен мотор или без витла нали
    Пенев , ако имаче бъг в софтуера нали половината свят щеше да ревне по форумите....
    Ти как си го обясняваш ?

    Пропуснах да кажа, че имам 3 оригинални GRAUPNER SMC 16 SCAN 40/41MHz с тях подобни проблемни нямам - работят бетон. FailSafe функцията работи прекрасно, докато тези на Corona при изключване на предавателя правят точно каквото им хрумне. Тоест всеки път различно. Почети съм обеден, че софтуерния код при FailSafe изобщо го няма.
    При включване на GRAUPNER приемника трепване на машинките или разходни в крайни или някакви положения не се случват. Докато при дубликата това, ако не се случи се чудиш дали наистина всичко е наред.
    Димитър Пенев

  4. #14
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Апаратурата е JR/Spectrum DSX9, а приемника е нейния оригинален приемник. Тази вечер направих експерименти на сухо - с включен мотор, но без лопати. Не можах да предизвикам точно това, както се случи на поляната. Открих обаче следните проблеми:

    1. При включване на приемника без апаратура стават странни неща - всички сервомашинки претрепват и застават в някаква позиция, но всеки път тя е различна. Мотора не се развърта, но съм склонен да си мисля, че заслугата за това е на спийд контролера, а не на приемника. Явно приемника няма Fail Safe или има, но не е включено.

    2. При включване на приемника след апаратурата всичко е наред - сервомашинките отиват на верните си позиции по най-краткия път и без притрепване. Ако обаче изключа апаратурата преди приемника, сервомашинките остават в последното си положение, но мотора развърта на максимални обороти. Обратното включване на апаратурата ми връща контрола върху сервомашинките, но мотора остава без контрол и не мога да го спра. Това чудо не мога да си го обясня по друг начин освен с бъг в спийд контролера.

    3. Явно спид контролера се прави на много интелигентен и това може би е довело до проблема с развъртането. В апаратурата Throtle Hold беше настроено на минус 5%. В нормална ситуация при пускане на приемника спийда се самообучава за нулата и всичко е наред. После развъртам и спирам мотора без проблеми. В момента обаче, в който включа Throtle Hold и му подам -5%, спийда спира, но явно се обучава, че нулата е на -5%. След това изключването на Thtrotle Hold развърта двигателя, защото спийд контролера го възприема като +5% газ.

    Това са експериментите до момента. Повторих ги няколко пъти, за да се убедя, че всичко е наред. От експериментите стигам до извода, че приемника НЯМА Fail Safe, а спийд контролера е прекалено умен, което води до изненади. Освен това в спийда също няма Fail Safe или по-скоро има някакъв бъг, иначе защо ще развърта мотора при спиране на сигнала от приемника.

    С колегата Станислав обсъдихме този спийд и той каза, че при програмирането явно нещо сме объркали. Проблема е в това, че програматора, с който програмирахме и който се препоръчва от Hobby King , е с 9 параметъра за програмиране, а в книжката на спида тези параметри са 10. Явно има някакво несъответствие и божа работа какво сме програмирали в действителност. Един параметър определено не сме програмирали, а на останалите не знаем какво е съответствието и дали си отговарят на това, което го пише на програматора. Самия факт, че в един от параметрите намерихме записано 9, при възможни 1 или 2, говори за това, че май няма съответствие между програматора и спийд контролера. Същото число 9 го е намерил и Станислав и той се е отказал от програматора и просто е ресетнал спийда до фабрични настройки и всичко му е заработило както трябва. А аз с този програматор божа работа каква каша съм забъркал.

    Става въпрос за този спийд контролер:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=10331
    Росимир Матеев

  5. #15
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    .................................................
    С колегата Станислав обсъдихме този спийд и той каза, че при програмирането явно нещо сме объркали. Проблема е в това, че програматора, с който програмирахме и който се препоръчва от Hobby King , е с 9 параметъра за програмиране, а в книжката на спида тези параметри са 10. Явно има някакво несъответствие и божа работа какво сме програмирали в действителност. Един параметър определено не сме програмирали, а на останалите не знаем какво е съответствието и дали си отговарят на това, което го пише на програматора. Самия факт, че в един от параметрите намерихме записано 9, при възможни 1 или 2, говори за това, че май няма съответствие между програматора и спийд контролера. Същото число 9 го е намерил и Станислав и той се е отказал от програматора и просто е ресетнал спийда до фабрични настройки и всичко му е заработило както трябва. А аз с този програматор божа работа каква каша съм забъркал.

    Става въпрос за този спийд контролер:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=10331
    Разгледайте внимателно инструкцията !!!
    Говорим за:
    1. Точно този контролер: Turnigy Brushless ESC 85A w/ 5A SBEC
    2. Точно този програматор: Turnigy Programming card for Tz85A ESC
    3. Точно това упътване.

    Разминаване няма. Ако не разгледате внимателно инструкцията е възможно да останете с грешни впечатления. Но на практика програматора програмира съвсем точно контролера.

    Наистина в инструкцията са описани повече функции няколко пъти в различна последователност. Също така няколко от описаните функции няма как или не могат да се настроят от програматора.
    Функциите са следните:
    1. Thtottle Calibration - няма как да бъде настроено от програматор
    2. Restore Factory Setup Defaults - не е включено като опция в програматора, но до момента не съм срещал програматор да има тази функция. Дори при Маркови скъпи контролери с по 15-20 параметъра Restore Factory Defaults не съм срещал.

    Реално параметрите са 10 - 1 Thtottle Calibration - което е само и единствено възможно за настройване от апаратурата. Тоест програматора програмира 9 параметъра и те наистина са точно 9. Restore Factory Setup Defaults не е параметър, а команда която настройва останалите 9 параметъра със стойности и при следващо включване на контролера очаква настройка (стойност) за десетия параметър (Thtottle), който може да бъде настроен само от апаратурата.
    Димитър Пенев

  6. #16
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Мдам, вие двамата в едно училище ли сте учили?

  7. #17
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by Penev View Post
    Ти как си го обясняваш ?

    Пропуснах да кажа, че имам 3 оригинални GRAUPNER SMC 16 SCAN 40/41MHz с тях подобни проблемни нямам - работят бетон. FailSafe функцията работи прекрасно, докато тези на Corona при изключване на предавателя правят точно каквото им хрумне. Тоест всеки път различно. Почети съм обеден, че софтуерния код при FailSafe изобщо го няма.
    При включване на GRAUPNER приемника трепване на машинките или разходни в крайни или някакви положения не се случват. Докато при дубликата това, ако не се случи се чудиш дали наистина всичко е наред.
    Пенев, това че два приемника ползват един и същи протокол не значи ,че са едно и също нещо това е равносилно да кажеш ,че всички птици са гарги защото летят.....Двата приемника са на две различни фирми с различ вътрешни функций или поне по различен начин организирани , предполагам ,че короната с модул корона ням да има проблем.....

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by Penev View Post
    Ти как си го обясняваш ?

    Пропуснах да кажа, че имам 3 оригинални GRAUPNER SMC 16 SCAN 40/41MHz с тях подобни проблемни нямам - работят бетон. FailSafe функцията работи прекрасно, докато тези на Corona при изключване на предавателя правят точно каквото им хрумне. Тоест всеки път различно. Почети съм обеден, че софтуерния код при FailSafe изобщо го няма.
    При включване на GRAUPNER приемника трепване на машинките или разходни в крайни или някакви положения не се случват. Докато при дубликата това, ако не се случи се чудиш дали наистина всичко е наред.

    Имам поне 20 приемника Корона - синтезаторни и на 2,4GHz от всички възможни видове. Нямам само с кварц. Никога не е имало проблем с тях. При мегахерцовите синтезаторни приемници Corona FailSafe функцията работи прекрасно, стига да се настрои правилно! Досега нямам отказ точно на тази функция по никакъв повод. За мен проблемно е само настройването, защото не помня периодиката от мигания на диода и се налага всеки път да чета.

    За разлика от Спектрум приемниците ми, където фалсейф действа САМО на газта и опционално на елеватора. Всъщност фалсейфът при Спектрум действа доста избирателно. При първоначално включване на приемника ИЛИ докато се опознае предавателя (минават 7-8 секунди), фалсейфът не работи. Работи само ако приемника спре да чува предавателя. Тъпо... В случай на пад на напрежението за да е по-сигурно размазването на модела, хората са се подсигурили. Първо фалсейфът изобщо не сработва (нормално, като няма ток), после докато се възстанови връзката минават 8 - 15 секунди и през тия секунди фалсейф НЯМА. :) Приятно някакси.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен