+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 19

Тема: Геометрия на сервомашинките за глава на хеликоптер

  1. #1
    Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    126

    Геометрия на сервомашинките за глава на хеликоптер

    Една интересна подробност , която смятам , че може би дори трябва да и отделим тема , защото тук е тайната на стабилния полет. Но ако всички са ОК с това и са наясно няма какво да задълбаваме-както решите.

    Та казуса е:



    Защо след като по правило всички щанги трябва да са пепендикулярни и успоредни , то тук тези от слашплейта към сервата- не са ? (не не съм се объркал при сглобката)

    Tук съм подготвил и малко чертежче :

    Последна редакция от zbytsam; 17.04.2011 на 13:55.
    Евгени Екимов

  2. #2
    Автор Аватар на peturgp
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    гр.Сливен
    Мнения
    137

    ами премести ябълката на друг отвор на сервото че да се доближи до правия ъгъл
    П. Петров
    Сливен

    МРАЗЯ ДУМАТА CRASH. Все пак сме българи!

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    126

    Quote Originally Posted by peturgp View Post
    ами премести ябълката на друг отвор на сервото че да се доближи до правия ъгъл
    :))) може би има нещо друго.В случая казуса е по-обширен.
    Евгени Екимов

  4. #4
    Автор Аватар на peturgp
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    гр.Сливен
    Мнения
    137

    не е задължително ябълката да е на последната дупка. моите са на 3 -та.
    П. Петров
    Сливен

    МРАЗЯ ДУМАТА CRASH. Все пак сме българи!

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    126

    Quote Originally Posted by peturgp View Post
    не е задължително ябълката да е на последната дупка. моите са на 3 -та.
    Защо? Кое те накара да я сложиш на трета?
    Според мен , ако решим няколко уравнения , ще получим точно 19, 5 мм от център до център, което е точно последната дупка.

    Позиционирането на нещата точно така , както съм показал си има едно порядъчно сложно математическо решение, застъпено в Ф3Ц настройките и за това пак ти казвам-нещата са бая по-сложни.
    идеята е да извадим максималния потенциял на кита като стбаилност.
    Евгени Екимов

  6. #6
    Автор Аватар на peturgp
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    гр.Сливен
    Мнения
    137

    виж 5-то клипче.имах и други снимки , но сега не мога да ги намеря.
    http://www.mikeysrc.com/Low-Cost-450-Heli.html
    все пак може и аз да греша
    П. Петров
    Сливен

    МРАЗЯ ДУМАТА CRASH. Все пак сме българи!

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    126

    Тази глава на 450 , от която е клипчето е съвсем друга.

    Решението е , че, ако приемем, че на снимката,която съм пуснал, рамото на сервото е в позиция 90 градуса, то когато се мести щангата нагоре и надолу , заради кръговото движение - някъде при 30 градуса, да кажем ще имаме повече хоризонтален ход на края на щангата , отколкото вертикален(виж схемата след снимката). Това позициониране с лек ъгъл спомага това да бъде избегнато. Тоест конструкцията е така направена , че да имаме максимално движение само по вертикала и да избегнем кръговото движение, което пък също във варианта на 450 може да се постигне , но през апаратурата, макар че този вариант според мен е по-удачен. Дето се вика -имаме механично програмиране на главата, макар и да е далече от истинската програмируема глава на F3C
    Евгени Екимов

  8. #8
    Наблюдател Аватар на chichko
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    25

    С по-голямото рамо получаваш по-голям ъгъл на атака в горна и долна мъртва точка, както и по-голяма скорост на реакция ,но и увеличаваш натиска върху машинката , което води до нейното по-бързо износване или строшаване ако не е с достатъчно тяга. Ако ъгълът на атака е достатъчен и ти се наложи да го ограничиш от апаратурата накрая след-като моделът е сглобен, по-добре да преместиш тягите една две дупки назад , за да пазим техниката на учебния модел .
    Сервата са универсални и се слагат на много модели хелита 500,600,700, а и на самолети. Затова и предполагам лостчетата са по-дългички и надупкани , за да паснат за всички.
    Така мисля може и да бъркам. Спомена за формули и изчисления, за които "хал хабер" си нямам, а ми е любопитно много. Сподели ПЛС.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    126

    Не мога да споделя щото то си е научен труд направо.:) Но причината най-общо казано е тази която описах или още по-общо казано избягване на негативите от кръговото движение на рамото. Това е и малкото което "обръща колата"" и трябва да се прави на всеки кит-без значение дали както в случая са го направили механично или ще трябва даа се направи с енд пойнтите от апаратурата.;)
    Последна редакция от zbytsam; 17.04.2011 на 18:03.
    Евгени Екимов

  10. #10
    Потребител Аватар на ralenekov
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    57

    В ръководството на Align 450 Sport си ги дават под ъгъл, за разлика от V2. Но там и swashplate-a е с по-голям диаметър и съответно с последната дупка се гони всичко което е казал chichko. Според мен всичко си е до колко аеробатики ще се вършат с хелито и толкоз... Или на последна дупка или каквото пише в ръководството...
    Последна редакция от ralenekov; 17.04.2011 на 22:17.
    Иван Раленеков

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен