+ Ново Мнение
Страница 1 от 4
1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 33

Тема: Trex 500 ESP

  1. #1
    Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    126

    Trex 500 ESP

    Тълкувайте темата като представяне на собствения ми лъкатушещ опит. Имал съм доста китове -единствено и само Трекс от електрическите и за мен това е най-доброто в съотношение цена-качество. От тази гледна точка ще пиша темата и предстоящото хели ще се тунингова само и единствено когато обстоятелствата го налагат. Идеята е да се видят нещата от новобрански поглед.

    Спрях се на кит Trex 500 Esp - с всичко фабрично на Align. Вече го платих и не е дошъл още ,но ще започна темата , за да видим някой предварителни неща.

    Трябва ни апаратура. Аз лично харесвам Dx 8 на Spektrum. Няма да се впускам в подробности , тъй като има писано за нея в интернет достатъчно, но в цена-качество личното ми мнение, е че това е апаратурата която предлага най-много за парите си. Средната и цена с доставка е около 700 лева.



    Трябва ни симулатор-аз харесах Phoenix и си взех оригиналния с кабел за свръзка към спектрума. Излиза около 100 паунда.

    Самия кит изезе 950 лева.


    Поръчах 4 батерии Turnigy nano -tech 2200 милиапмерчаса. Общо около 250 лева.

    Зареждачка Dualsky ( понеже имам и по-скъпи зареждачки ще отлича нея- върши много работа , за парите си) - 160 лева.

    Към инструментите ще отлича по-специфичните:
    -шублер с дигителен дисплей( особено ако ще сглобявате клас 450 Ви съветвам да вЗемете дигитален, защото иначе много ще натоварите очите си с дребните измервателни скали на обикновения)-60 лв.

    -Клещи за шарнирните съединения (задължителен инструмент при хелитата) - около 50 лева (не взимайте евтините китайски клещи-те не са ок)

    -Везна за балансиране на лопати-40 лева(взех такава , че да става за всички лопати)

    -Стъпкомер-50 лева (отново с опция да става за всички видове лопати)

    -Уред за заключване на Флайбар - 70 лева ( ще се спра на моя избор подробно като стигнем до там)

    Това са по-специфичните инструменти, който са ни необходими, като разбира се шестограми, отверки,обикновенби клещи, пистолет за горещ въздух,поялник се предполага, че имаме .

    Специфични материяли:

    Термошлаух-предвид незначителната му цена съм взел черен, червен и прозрачен по метър от всички видове. - 10 лева.

    Мрежест шлаух за скриване на кабелите-пак незначителна цена , но трябва да се поръчва - 10 лева. Много полезен-освен по естетичен вид , намалява и вибрациите из хелито, но как се монтира и повече подробности ще дам като стигнем до самия му монтаж.



    Тотал: 2580 лева - висока цена , но това са според мен нещата , при наличието на които ако се подходи правилно и с търпение -ще се отблагодарят. Винаги може да се спести и при апаратура и при кит дори, но в случая това е варианта , който ме устроива мен.
    Makaр и не толкова малка, инвестицията е далеч във времето и повечето неща, като инструменти , апаратура, зареждачки,симулатор, че и батерии са ако не за винаги, то за много дълъг период. Та моя съвет е да не оправите компромис. Рим не е построен за един ден-и тук така. Бавно и славно , пък нататък ще видим моя подход правилен ли е.
    Последна редакция от zbytsam; 11.04.2011 на 18:35.
    Евгени Екимов

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    126

    Както казах и по-горе дори и да се инвестира във всичко наведнъж - няма практическа възможност всичко да се употреби наведнъж за това-кита, батериите, инструментите могат да почакат момента за сглобяване настройки и излитане, но апаратурата и симулатора не могат, ако искате да оползотворите времето си пълноценно. Стъпките със симулатора са ясни и колкото по-бързо се започне с тях-толкова по-добре. Има вероятност симулатора да ви писне , за това покупката на едно микро хели от рода на Nine eaglkes solo pro е ок, но не и 3 канално хели. За мен това е излишно , тъй като симулатора ми отнема достатъчно време и другото не ми е нужно, но е опция. Около 150 лева струва адекватно микро хели.
    За мен най-добре проработи тази система за учене и я препоръчвам ( мерси на Явор Йотов, че я показа)
    http://www.flyheli.de/english/eflytips.htm

    Мерките за безопастност нека започнат от тук- дори се запознайте и с това какви химически елементи съдържа тредлока - ако , капнете в окото си , например , това ще е една полезна информация за докторите. Разбира се това е само началото и тепърва ще пиша и за тях. Но за начало си направете листче с данните на всеки флуид , който използвате в хелитата. Подсигурете си батериите със специялна огнеупорна торбичка ( става и керамична саксия , но само за в къщи заради мобилността и и единствения момент, в който батериите напускат торбичката , нека да бъде докато ги използвате в полет) .

    Прочетете за техниките на запояване - важно е да направите хубава спойка , защото хелитата са подложени на големи вибрации и ако се откачи главната батерия , или нещо, което не е запоено добре, ще доведе до краш.

    Опознайте си апаратурата- само това отнема много време - да малко суха информация, когато не е наличен кита , но пък ще е от полза. Четете форума-как работи хелито, какви настройки ще трябва да му се направят , изобщо дори и с една гола апаратура и симулатор има много да се занимава човек , преди да стигне до нуждата от истински 3д модел. Хели - хобито се базира на търпение и нищо не трябва да изпреварва събитията.
    Последна редакция от zbytsam; 12.04.2011 на 00:34.
    Евгени Екимов

  3. #3
    Заслужил Автор Аватар на Nikolay
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    248

    А защо реши 500 и се отказа от 550?
    Николай

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    126

    А ще взема и двата не е проблем и двата са хубави-500 по-скоро малко провокативно го взех заради масовото твърдение, че е много скъпо хелито и да се види че не е баш така.
    Евгени Екимов

  5. #5
    Наблюдател Аватар на chichko
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    25

    Давай напред , че чакаме да зяпаме снимки

  6. #6
    Заслужил Автор Аватар на Nikolay
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    248

    Quote Originally Posted by zbytsam View Post
    А ще взема и двата не е проблем и двата са хубави-500 по-скоро малко провокативно го взех заради масовото твърдение, че е много скъпо хелито и да се види че не е баш така.
    По скоро те попитах защото изглежда като да те е разколебал някой от разбирачите.И аз съм решил да си взема, но чак и двата не ми трябват.А,ако за скъп го казваш за сравнение с НК 500 то онова са се едно 130$ хвърлени в боклука.Аз имам един такъв и наистина не с заслужава.Да не говорим, че го чаках 2 месеца.
    Николай

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    126

    Продължаваме по темата :

    Кита вече е тук:



    И сега да почнем накратко с какво има в кутията.

    Капутаж:


    Приличен на вид, може и по-добре, но след като задачата е да се вместим в минимално количество финанси , няма да инвестираме в оптичен тунинг.



    Електроника за модела. Всичко е сток - Align. Съдържа:

    ●RCE-BL70G 70A Brushless ESC-спийд контролер
    (Built-in 5-6V step-less adjustable BEC)
    ●500MX Brushless motor -Мотор
    ●DS510 Digital Servo - циклични серва (3бр.)
    ●DS520 Digital Servo Опашно серво (1бр.)
    ●GP780 Head lock gyro -жироскоп



    Карбонови лопати 425мм.

    В пратката дойде и въпросната заключваща система за флайбара- за нея повече при настройките , но ето я как изглежда от кутията:


    Та това е в общи линии в кутията, разбира се и останалите части за кита, на които ще се спра при сглoбяването, книжка с инструкции ( най-важния инструмент).
    Последна редакция от zbytsam; 12.04.2011 на 01:32.
    Евгени Екимов

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    126

    Aпарат - наклонител:



    Идва полусглобен , като всички други части, но разбира се както при всяка сглобка, дори и да е намазан с локтайт , е добре да се провери и да се намаже наново.
    Тип – 120 градуса.

    Има нужда от смазка - използвам зъболекарска смазка , но става и с обикновено финно машинно масло.

    Ще се смазва , при всяко каране , както и всички движещи се елементи , без да се почиства , но аз все пак си използвам ено много хитро флуидче за почистване-ще покажа и него.

    Ta "нещото" представлява субстанция,наподобяваща дъвка с много силно почистващо действие-всяка ненужна мръсотия полепва по нея.



    В случая нямаме никакво наслояване, предвид че чарка е нов и не е сложен никакъв лубрикант, но принципа е прост. Залепя се на желаното място и после се маха. Голямо предимство е че може да влезне на места , недостъпни за нищо друго:


    и ето какво се получава като отлепим :



    Вижда се че няма нищо нежелано, но се вижда и каква форма е добила субстанцията . Лично за мен това е много полезна джаджа.

    Вързо лесно и СУХО бърка навсякъде.

    Нататък принципите на сглабяне на главата са същите, така че няма да изпадам в подробности , освен там - където е нужно.

    При нов кит не е нужно да се минава със субстанцията, но аз го правя за собствено успокоение-понякога по детайлите са останали стружки от фрезоването , а най-малко ни трябва стружка при движещите елементи-разбира се, понеже разполагам с малък компресор за въздух, преди това обдухах всеки детайл с него.Ако има незалепен лагер, тя го отлепя.

    ВАЖНО:
    Преди да използвате какъвто и да е флуид, се сдобийте със информация за химичния му състав - запазете го на бележка и ако неволно при бъркане в око или пръсване попадне там, дайте листа със химичния състав на доктора, за да го ориентирате! Знам, че всеки си казва как няма да му се случи , но познавам адски много хора, които от невнимение тичат из очните лекари, за това внимавайте и се подсигурете!
    Последна редакция от zbytsam; 12.04.2011 на 11:19.
    Евгени Екимов

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    126

    По книжката и по същата схема от апарат -наклонителя, сглобяваме и цялата глава:



    Понеже сме начинаещи използваме сивите дъмпери (в комплекта са сиви и черни)
    Евгени Екимов

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    126

    Страници и тяло:



    Малко за карбона-по принцип личното ми мнение е , при условие, че това е първо хели и с него предстоят доста тежки кацания -ако има вариант , то е по-добре кит без карбонови страници. Карбона има огромни плюсове, но за по-напреднал с карането човек. Големият му минус е , че при по-тежки кацания болтовете пои сглобката се вкопават в него. Усеща се след като след поредица тежки кацания опитаме да развием болта. Отначало е стегнат и в отверката се усеща рязко отпускане. Добре е да се развият и завият всички болтове за да се намести сглобката. Тази процедура, обаче не трябва да се прави често, тъй като болтовете окопават карбона и конструкцията започва да има допуски.

    А ето и тялото почти наредено:

    Последна редакция от zbytsam; 12.04.2011 на 14:59.
    Евгени Екимов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен