+ Ново Мнение
Страница 2 от 4
ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 37

Тема: Чертежи на МОНО от балса

  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by m_itko View Post
    Здравей,ако работиш по чертежите,материалът даден за изработване на ребрата е 6мм шперплат и 6х6мм за надлъжните летви.По така дадени размери дължината на лодката е 90 см.Аз имам преработен чертеж на MONO_1 за изработване на ребрата от 4мм балса,надлъжните летви също са 4х4 мм.Дължината на този вариант на лодката е 60 см.Ако пожелаеш ще го кача и него,като всички детайли са подготвени и за лазерно рязане за двете дължини на лодката.
    Ще ти бъда много благодарен ако ги качиш и ми разкажеш малко повече за лазарното рязане,къде мога да го направя.Много те моля т.к съм съвсем бос ,да бъдеш малко по подробен или ако е удобно да те запитам по неясните въпроси,относно изрязването и сглобяването

  2. #12
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    До колкото знам, екото което m_itko ти е показъл е подходящо само за значително мощни мотори.
    Ако искаш да си го направиш-избиранй някой чертеж и почвай, ако искаш да караш в http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...&ParentCat=254 има страхотни корабчета, а също само корпуси и механика.
    Отвори темичката "МАГАЗИНИ" и разгледай линковете, в някои от магазините се предлагат корпуси а също и механиката и електрониката за тях.
    Ако имаш още въпроси питай.
    Неделчо Брънчев

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by m_itko View Post
    Неделчо е прав,че е по добре да не се мащабира модела.Ако смяташ да използваш някой от чертежите е по-добре всичко да се прави така както е описано и да се използват зададените материали.Друг е въпросът дали искаш да усетиш тръпката от самото правене или да само да караш.Ако е второто по-добре си вземи готова лодка.Правенето и оборудването няма да ти излезе по-ефтино от готовият модел.Но резултатът от това ти да си направиш модела няма да е сигурен,а парите въобще няма да са малко които ще хвърлиш.Аз лично бих ти препоръчал ето това ЕКО http://www.kvalitet-21.com/sport/shop.php?pr.244.all.1
    Необходимо е само електрониката.Така като чета из темите,Неделчо е по опитен и може да ти помогне да избереш възможният минимум като компромис между цена и качество на необходимата електроника и модела ти е готов за каране.Но ако искаш да изпиташ удоволствие от правенето давай смело напред.
    Да ,така е,прав си като се замисля е по добре да си взема готов корпус,но съм се насочил определено към МОНО около 600 мм,макар че ми е интересно и изработката на самия корпус

  4. #14
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Според мен, ако ще правиш моно от дърво, то трябва да е по-големичко. Нещо от сорта на 800-900мм. Много по-лесно ще е за изработка и за настройване.
    Колкото по-голямо, толкова по-добре.
    Неделчо Брънчев

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Виждам че колегата m_itko и е дал хубави чертежи, но съвет от мен - ако ще правиш модел по някой чертеж, не дей го мащабира. Прави си го в реалните размери които са си по чертеж.

    1. Нещо не мога да се сетя за кое синьо моно говориш, ако може дай една снимка.
    2.Дупката в левият борд е за да излиза водата. Самият корпус е разделен на две части. В средната част се постава всиката електроника и механика, а лявата част е така нареченият "флуид канал". Този флуид канал служи, когато се обърне лодката по-гръб, той се пълни с вода и по-този начин тя оново се превърта и застава в нормално положение. Дупката е за да може, когато дадеш газ, водата която е била във флуид канала, да изтече.
    3.Гъвкавите валове при тези модели са най-подходящи
    4. размера на перото зависи спрямо размера на модела. В повечето случеи когато се прави модел по чертеж, то там са дадени и размерите на перото. Когато е готов корпус, то за него се препоръчва механика, кояо да се използва.
    Вала лагерува в поне 2 точки, но в зависимост от дължината точките са повече. На моето моно на което корпусът беше дълъг 65см, вала от зад лагеруваше на 4 лагера, а в дейвудната тръба на 4 или 5 бронзови втулки.
    Ето за кое става въпрос
    http://modelist.bg/showthread.php?t=239

    Да изясни ми се,но тези два извода на десния борд с червените маркучлета за какво еhttp://modelist.bg/showthread.php?t=239&page=2

    а механиката ти ли я прави с руля

  6. #16
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Това не е маркуч, а кабел. Той служи за прекъсвач. През него се включва цялото захранване на лодката. По този начин, ако нещо започне вътре да гори или нещо от този сорт, можеш да прекъснеш захранването без да отваряш капака.

    Да механиката аз съм я правил (Аз съм маниак)
    Неделчо Брънчев

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    34

    По препоръка на Неделчо би било хубаво да се изработи моното по оригиналният чертеж.Ако ти решиш да използваш някой от двата чертежа аз поемам обещание да ти го подготвя за лазерно рязане,вторият за mono_2 не съм се занимавал с него и за това ще го направя само ако проявиш интерс към него.При така дадени чертежи дължината на корпуса при mono_1 е 900мм.Ако искаш къският вариант също не е проблем.Нека Неделчо да каже какъв проблем може да се появи при по-къс модел.От към чертеж гарантирам за точноста на смаляването по всички параметри.Ребрата може да ги изрежеш и на ръка с лъкче или със зеге.Аз лично не бих ти го препоръчал.На лазер стават много точни и прецизни и после е лесно при сглобяването.В стандартният вариант ще са ти необходими 6 мм шперплат за ребрата,2 и 4 мм за надстройката, 3 мм за обличане на корпуса и летви 6х6 мм.За по-малкият вариан чертежът съм го направил за 4 мм шперплат за ребрата,2 и 3 мм за надстройката и 4х4 мм летви.Мисля,че няма да се разминеш и без обличане на корпуса със стъклоплат.Поне аз така съм направил на моите яхти.С използване на ламинатни технологии резултатът е друг,но аз съм много слабо запознат с тях и по тази причина не ги използвам.И без тях лодките ми вървят,но това си е само за мое удоволствие и почивка сред природата,ако смяташ да се състезаваш без да се нацапаш със смоли и отделители няма да станеАма там помощ от мен недей чака.Аз се бях спрял на ето този катамаран

    Целият е само от шперплат и ще е с електро задвижване,за това съм го намалил спрямо оригинала,който е с ДВГ.С твойта тема ме провокира да го започна.Така,че ще видим кой до къде ще го докара.Относно лазерното рязане аз си го правя в Габрово.Но в Пловдив има доста фирми с такъв вид услуга така,че няма да имаш проблем.Ако не намериш ще ти дам една с която работим във фирмата.Тя е специализирана в изработването на щанци,но ще ти изрежат и шперплата.
    http://www.4d-dies.com/
    Димитър Иванов Тодоров

  8. #18
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Ако моделът се смали, той ще стане значително по-нестабилен. При промяна на размера, аеро и хидро динамиката също се променя, което също може да доведе до отрицателен ефет.
    Според мен 900мм е идеална дължина за такова корабче- имаш голям избор от мотори контролери и батерии. Също така при по-големите лодки по-лесно се бърника вътре.
    Според мен не дей се чуди, ами започвай. Само с приказки не става...
    Неделчо Брънчев

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Според мен, ако ще правиш моно от дърво, то трябва да е по-големичко. Нещо от сорта на 800-900мм. Много по-лесно ще е за изработка и за настройване.
    Колкото по-голямо, толкова по-добре.
    Да това е наистина така, по отношение на изработката
    А на тебе какво ти е мнението по отношение на нитро-двигателите и електрическите

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Ако моделът се смали, той ще стане значително по-нестабилен. При промяна на размера, аеро и хидро динамиката също се променя, което също може да доведе до отрицателен ефет.
    Според мен 900мм е идеална дължина за такова корабче- имаш голям избор от мотори контролери и батерии. Също така при по-големите лодки по-лесно се бърника вътре.
    Според мен не дей се чуди, ами започвай. Само с приказки не става...
    Да така е,не трябва мотане,но нали трябва да се пообуча малко за да съм мотивиран,за което много допринасяте и вие.
    май започвам да клоня към моното 900 мм,така е монтажа на механиката и електрониката ще е по лесно

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Чертежи
    от Velizar във форум: Литература
    Replies: 3
    Последно мнение: 29.05.2010, 16:34

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен