+ Ново Мнение
Страница 1 от 4
1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 37

Тема: Чертежи на МОНО от балса

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Чертежи на МОНО от балса

    Здравейте,
    Аз съм съвсем начинаещ.Допадат ми модели от класа МОНО
    Жела я да подкарам някое такова корабче
    За целта ми трябва корпус с дъжина 600-650 мм
    Но корпусите който се предлагат са доста скъпички и не мога ада си позволя лукса да го изхабя,за това питам,възможно ли е да се изработи от балса и има ли някои чертежи с който да ми помогне

    Благодаря предварително

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Виждам че имаш голям мерак за лодка и че дори търсиш литература. За съжаление обаче (дори това беше една от причините които ме отказаха от корабите) е че много трудно се намира информация, а също и друг голям проблем са перките и валовете. Специално клас моно, няма толкова голям проблем с перки и валове, но информацията в интернет е оскъдна.

    Съветвам те да посетиш първото за годината състезание което ще се проведе в Харманли. Там на живо ще видиш за какво става въпрос и много неща ще ти се разяснят.

    Другото което можеш да направиш е да срешнеш с някой моделист от вашият град, който също се занимава с този клас лодки.

    Тези корпуси много рядко се правят от балса или каквото и да било дърво. Причината за това е че скоростите са много големи и трудно може да се направ дървена конструкция която да издържи на натоварването. Другото което е че дървените корпуси са доста по-тежки от композитните.

    Ако имаш конкретни въпроси-питай.
    Неделчо Брънчев

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Благодаря Ви за изчерпателния отговор.Наистина има много малко инфо в нета,освен ,ако познавате някой от Пазарджик да се свържа или ,аз често пътувам до Пловдив ,можем да се видим и поговорим.
    А по отношение на съзтезанията ,съм бил на такова,но се оказа че самите съзтезатели не са много словоохтливи,просто демонстрираха голямо самочувствие,което до някакъде ме обиди.Това е мое мнение,може и да бъркам.Но наистина трябва да поговоря за да се ориентирам,дали с ECO или MONO да се захвана,но определено усещам че е настъпил момента.

    С уважение Георги

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    34

    Ето ти два чертежа на моно,надявам се да ти свършат работа.
    Mono 2.pdfMono 1.pdf
    Димитър Иванов Тодоров

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Моля тя, говори ми на "ти".
    А по отношение на съзтезанията ,съм бил на такова,но се оказа че самите съзтезатели не са много словоохтливи,просто демонстрираха голямо самочувствие,което до някакъде ме обиди.
    И този момент го има. Повечето трябва да ги познаваш и да си им проятел за да "проговорят" (малко омагьосан кръг...)
    Утре ще ти дам телефона на един приятел който е доста добър корабо моделист и е от Пазарджик.

    Иначе между избора ЕСО или Моно, моята гледна точка следната- ЕСО е клас с който може да се започне, защото при мего маханиката е по-лесна за изработване, а и самият модел е по-лесен за обурудване. Моно-то пък е клас за по-напреднали, защото модела е сравнително по-труден за изработка, но зтова пък лодката може да се движи значително по-бързо и по-ефектно.
    Неделчо Брънчев

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Моля тя, говори ми на "ти".

    И този момент го има. Повечето трябва да ги познаваш и да си им проятел за да "проговорят" (малко омагьосан кръг...)
    Утре ще ти дам телефона на един приятел който е доста добър корабо моделист и е от Пазарджик.

    Иначе между избора ЕСО или Моно, моята гледна точка следната- ЕСО е клас с който може да се започне, защото при мего маханиката е по-лесна за изработване, а и самият модел е по-лесен за обурудване. Моно-то пък е клас за по-напреднали, защото модела е сравнително по-труден за изработка, но зтова пък лодката може да се движи значително по-бързо и по-ефектно.
    Здравей,първо да благодаря за отзивчивоста,все пак сме големи и разумни хора.Моя телефон е 0888706166, скайп goro64,www.doychev-shop.com ,но можем да се видим и да поговорим,защото от едно познаство няма загуба.
    Имам няколко въпроса:
    по електрическата част малко от малко влезнах,с конструкцията на самото корабче не съм на ясно
    Гледам онова твое МОНО/синьото/
    1.Защо на десния борд са тези 2 извода свързани с маркучле,свързано е навярно с охлаждането но не хващам нещо
    2.Защо е този отвор отзад на левия борд,няма ли да влиза вода там
    3.Сполучливо и е да се използват гъвкави валове при тези модели
    4.На това Моно кормилото колко е голямо ориентировъчно,ти ли го прави или е готово,както и дейдвуда,на колко точки лагерува вала

    Извинявам се за досадните и некомпетентни въпроси,но аз само от 3-4 дни започнах да чета и да се интересувам.Това ми бе6е детска мечта но тогава не съм имал ,възможност да я осъществя,знаеш ,че за това се изискват и известни разходи и време,може би сега е дошъл момента и ми се иска да не го пропускам

    С приятелски поздрав

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by m_itko View Post
    Ето ти два чертежа на моно,надявам се да ти свършат работа.
    Приложение 2680Приложение 2681
    Благодаря за бързия Ви отговор
    Материала от който се изработват детайлите е навярно балса,или какъв е ако може да ми кажете ,защото виждам посочени дебелини.
    А мащаба е 1:1 в А1 чертеж

    С най-добри пожелания

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    34

    Моно

    Здравей,ако работиш по чертежите,материалът даден за изработване на ребрата е 6мм шперплат и 6х6мм за надлъжните летви.По така дадени размери дължината на лодката е 90 см.Аз имам преработен чертеж на MONO_1 за изработване на ребрата от 4мм балса,надлъжните летви също са 4х4 мм.Дължината на този вариант на лодката е 60 см.Ако пожелаеш ще го кача и него,като всички детайли са подготвени и за лазерно рязане за двете дължини на лодката.
    Димитър Иванов Тодоров

  9. #9
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Виждам че колегата m_itko и е дал хубави чертежи, но съвет от мен - ако ще правиш модел по някой чертеж, не дей го мащабира. Прави си го в реалните размери които са си по чертеж.

    1. Нещо не мога да се сетя за кое синьо моно говориш, ако може дай една снимка.
    2.Дупката в левият борд е за да излиза водата. Самият корпус е разделен на две части. В средната част се постава всиката електроника и механика, а лявата част е така нареченият "флуид канал". Този флуид канал служи, когато се обърне лодката по-гръб, той се пълни с вода и по-този начин тя оново се превърта и застава в нормално положение. Дупката е за да може, когато дадеш газ, водата която е била във флуид канала, да изтече.
    3.Гъвкавите валове при тези модели са най-подходящи
    4. размера на перото зависи спрямо размера на модела. В повечето случеи когато се прави модел по чертеж, то там са дадени и размерите на перото. Когато е готов корпус, то за него се препоръчва механика, кояо да се използва.
    Вала лагерува в поне 2 точки, но в зависимост от дължината точките са повече. На моето моно на което корпусът беше дълъг 65см, вала от зад лагеруваше на 4 лагера, а в дейвудната тръба на 4 или 5 бронзови втулки.
    Неделчо Брънчев

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    34

    Неделчо е прав,че е по добре да не се мащабира модела.Ако смяташ да използваш някой от чертежите е по-добре всичко да се прави така както е описано и да се използват зададените материали.Друг е въпросът дали искаш да усетиш тръпката от самото правене или да само да караш.Ако е второто по-добре си вземи готова лодка.Правенето и оборудването няма да ти излезе по-ефтино от готовият модел.Но резултатът от това ти да си направиш модела няма да е сигурен,а парите въобще няма да са малко които ще хвърлиш.Аз лично бих ти препоръчал ето това ЕКО http://www.kvalitet-21.com/sport/shop.php?pr.244.all.1
    Необходимо е само електрониката.Така като чета из темите,Неделчо е по опитен и може да ти помогне да избереш възможният минимум като компромис между цена и качество на необходимата електроника и модела ти е готов за каране.Но ако искаш да изпиташ удоволствие от правенето давай смело напред.
    Димитър Иванов Тодоров

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Чертежи
    от Velizar във форум: Литература
    Replies: 3
    Последно мнение: 29.05.2010, 16:34

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен