+ Ново Мнение
Страница 1 от 3
1 2 3 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 30

Тема: Силитронов Двуплощник

  1. #1
    Автор Аватар на skymaster
    Регистриран
    Jul 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    174

    Силитронов Двуплощник

    Вчера започнах силитроновия си двуплощник.
    Направен изцяло от 3мм силитрон
    Олекотено тяло.
    Очаквано тегло 220-240 грама.
    Мотор: http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idProduct=9378
    или
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idProduct=9070
    ще се решава в последствие.
    Спийд контролер 10-18А
    Батерия 3 клетки 800мАх.
    С това обурудване ще имам тяга от около 500гр.
    Ето чертежа : http://www.rcgroups.com/forums/showa...1&d=1243297738
    Карал съм такъв модел и лети много спокойно на височина 50-100 метра хваща добри термики м-ду блоковете.




    И ето какво се получи:

    Модела го изрязах точно за 1 час по готови шаблони от картон.
    Днес шкурих неравностите по модела и го олекотявах понеже нямах много време а и трябваше да почна на един друг същия модел...
    Препоръчвам всеки да си направи такъв модел. Нищо че е депронка но просто ти доставя удоволствие като го гледаш как лети спокойно
    Илко Щирков Варна

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Моделчето лети чудесно (правил съм такъв ), само трябва да внимаваш как прекарваш карбоновите клечки които държат крилата. Ако са ти усукани крилата, може да се забалежат някой аномалии.
    Неделчо Брънчев

  3. #3
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Привет!
    Защо си избра да работиш със силитрон, а не с 3мм депрон? По-ти харесва или това има в магазина ?
    Нямам наблюдения върху 3-те милиметра, но не съм доволен от 6-те мм. Много е мек и няма така изразена жилавост в една посока както депрона.
    Особено за крила разликата между силитрон и депрон е много осезаема. Силитрона е по-зле дори и от депрон с неправилно ориентирана структура за посока на крилото.
    Случвало ми се е вече да срещам незнание от колеги, че депрона е по-жилав в едната посока на листа :)
    Виждал съм депронка с 3! карбонови пръчки за "вкоравяване" на крилото и същевременно с неправилно ориентиран депрон. А можеше да минат и само с една пръчка.
    Пак казвам наблюденията ми са за 6мм плоскости силитрон.
    Гореизложеното го твърдя и за 3мм депрон. Там пък още по-добре се усеща тази "насоченост".
    Поздрави и успех!
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  4. #4
    Автор Аватар на denisista
    Регистриран
    Oct 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    135

    Мисля, че ако силитрона е по мек, той ще издържа повече крашове. А относно материала, може да е почти всякакъв. Виждал съм депронови, силитронени, дайпронови, дървени, картонени, пластмасови, дори и метални самолети, обаче балсата си няма равен.
    Денис Стоянов
    ВСИЧКО ОПИРА ДО МЕРАК

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Quote Originally Posted by denisista View Post
    .... обаче балсата си няма равен.
    Щом казваш....
    Блъсни един депронов самолет, направи същото и с един балсов, после да видим къде щетите ща са повече, а и да не забравяме после ремонта...
    Неделчо Брънчев

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    1

    Направих този модел преди повече от две години, лети страхотно ще ти хареса.
    Бих ти предложил контролер мах 10 ампера
    мотора, който си избрал е невероятен но по-добре 1800 оборота
    батерия http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=11894
    или http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=11896
    Ето снимки и клип.




    Емил Илчев

  7. #7
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Quote Originally Posted by denisista View Post
    Мисля, че ако силитрона е по мек, той ще издържа повече крашове....
    Виж, мислех да го спомена. Мекотата на силитрона сигурно ще помага при крашове. Силитрона издържа повече гадно отношение от депрона Пробвал съм го.
    Нямам наблюдения върху модели направени от силитрон. Разсъждавам само на база мачкане, усукване, пречупване на двата материала. Счупванията на моделите от депрон, които съм правил може би биха били по-малки ако ползвах силитрон. Но разсъжденията са само в посока трошене.
    Пробвал съм парчета 50 х 20 см от двата материала, съответно изрязани по дължина на листа и напреко.
    Четирите листа подпряни в двата си края натоварвах с една и съща тежест в средата.
    Депрона с "правилната" посока провисваше най-малко. На второ място беше депрона изрязан напреко (по-посока късата страна на листа).
    Трето и четвърто са за силитрона, като провисването беше най-голямо и с не толкова ясно изразена разлика между двете му парчета.
    Нека някой, който е поблъскал силитроново моделче да сподели как е
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  8. #8
    Автор Аватар на skymaster
    Регистриран
    Jul 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    174

    Точно за това че силитрона се огъва го прави по-удароустойчив от депрона.
    Депрона е по-твърдия материал от двата. А пък дали модела ще е от силитрон или депрон е почти задължително да се прокарат карбонови пръчки по дължината на крилото.
    Утре поръчвам обурудването и се надявам модела да лети след априлската ваканция.
    Илко Щирков Варна

  9. #9
    Автор Аватар на denisista
    Регистриран
    Oct 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    135

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Щом казваш....
    Блъсни един депронов самолет, направи същото и с един балсов, после да видим къде щетите ща са повече, а и да не забравяме после ремонта...
    За трошенето съм съгласен, но все пак с балса моделите стават по-леки, понеже почти половината от модела е моделарско фолио. С балса могат да се правят всякакви модели от индор флайъри, до 3 метрови гиганти. Аз лично никога не съм виждал депронки с над 2 метра разпереност. Пък и не забравяй за теглото. Замисли се, защо по-напредналите модели се правят от балса, а не от депрон. Все пак, ако мислиш, че бъркам някъде-поправяй ме. Лошо няма.
    Денис Стоянов
    ВСИЧКО ОПИРА ДО МЕРАК

  10. #10
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Quote Originally Posted by denisista View Post
    За трошенето съм съгласен, но все пак с балса моделите стават по-леки, понеже почти половината от модела е моделарско фолио. С балса могат да се правят всякакви модели от индор флайъри, до 3 метрови гиганти. Аз лично никога не съм виждал депронки с над 2 метра разпереност. Пък и не забравяй за теглото. Замисли се, защо по-напредналите модели се правят от балса, а не от депрон. Все пак, ако мислиш, че бъркам някъде-поправяй ме. Лошо няма.
    Виж това:
    http://modelistika.com/showthread.ph...E5%EF%F0%EE%ED

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен