+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 17

Тема: Изгоряла машинка

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    53

    Изгоряла машинка

    Здравейте!
    Имам следният проблем-на една машинка която е нова и изгораха транзисторите и не знам какви са.
    Имат надписи по тях но гугъл не помогна в този случай.Имам основни понятия по електроника но тук ударих на камък.Връпроса ми е следният - Може ли да се подменят и евентоално да се сложат по-мощни да си я ползвам за напред.Надписита на транзисторите са:А0ZV и X13V
    Имам и други машинки с подобен проблем поради неправилна експлоатация а на практика нови.При тях надписа е:D882 и B 772.Ясно е че са комплементарни двойки но знам че това са някакви кодове които аз не знам.Тук нещата не опират до закупуване на нови машинки ако ще ме съветвате това просто искам да се почопкам малко и да си изесня някои неща.
    Предварително Благодаря!
    Христо Лозанов гр.Пловдив
    'Темпо' 10 RC

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Според логиката без да съм отварял такава машинка в нея трябва да има четков мотор и две двоики транзистори които да пускат тока на кръст през него.Или едната двоика работи и моторо се върти в една посока, или другата двоика работи и моторо се върти в противоположна посока.Подобно на спиид контролер за четков мотор с реверс.Ако е така много лесно можеш да замериш волтажа на базата или геита на тези транзистори и да ги смениш с подходящи други такива които да се отпушват напълно при този волтаж които ще измериш.При ПНП транзистора плюса влиза в него, а при НПН транзистор от него отива на минус.Ако това се окаже вярно то можеш чрез подходящи драивери и захранване за тях да отпушваш всякакви по мощност транзистори и така да въртиш всякакви по мощност мотори.Разбира се без няколко опита и най-вероятно няколко изгорели елемента няма да се мине.Ако не те мързи и начертаеш схема на тази машинка ще е много по лесно да се "отгадае "какъв тип транзистори може да се слагат.

  3. #3
    Наблюдател Аватар на chichko
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    25

    D882 е 2SD882
    B772 e 2SB772
    но защо си мисля ,че трябва да SMD транзистори???

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    53

    Машинки

    Да това което казва колегата е така има две двойки транзистори но това е проблема как да разбера какви са?Проблема с няколкото изгорели елемента е в това че просто нама да мога да ги подменя повторно че е доста збито и не знам до колко ще издържат пистите да сменам елементи.По отношение на второто мнение -да SMD монтаж са както май на повечето машинки.Мотора е коерлес и пише че е дигитална но не може да се има много вяра че то пише че е 4кг. а изгоря почти на празен ход.
    Христо Лозанов гр.Пловдив
    'Темпо' 10 RC

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ако сложиш аналогова или некачествена машинка на изхода на жироскоп, тя винаги изгаря. Това е така защото жироскопа непрекъснато джътка изхода си и мотора не спира да се врътка насам-натам. И ако не е специално предвиден за такъв режим на работа - изгаря я мотора, я крайното стъпало (от прегряване).

    При тебе къде е била монтирана тази машинка?

    И втория въпрос - жужеше ли, преди да изгори?
    Росимир Матеев

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    71

    Ти провери дали е живо чипчето да не се окаже безсмислено упражнението.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    53

    Машинки

    За колегата Матев-да на жироскоп изгора но те за това я дават(на книга).Не е жужала преди кончината и.Предполагам че не е дигитална макар че така пише.Жирото беше в режим на дигитално.Имам още една и смятам да я пробвам и нея да видя дали е била дефиктна или я претоварвам аз.Ето я и нея:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=13422
    А жироскопчето е това:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=10113
    На въпроса дали чипчето е здраво-ами не знам не съм я ровил още че е доста малка и се ми се изплъзваТранзисторите със сигорност са избили.Като и подам сигнал и помогна на рамото се опитва да мръдне.При изключено положение вала се върти много трудно но не е механично а просто транзисторите(това което е останало) дават мотора на късо.Смятам да отворя другата преди пробата и да снема напреженията на транзисторите и от там да видя вече какво е станало.За съжаление чак събота ще съм при машинката че съм в командировка и тогава ще дам повече подробности.
    Христо Лозанов гр.Пловдив
    'Темпо' 10 RC

  8. #8
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Машинката е цифрова, но не е предназначена да се слага на опашка на хеликоптер. Аз ползвам такива машинки, но ги слагам на главата и там си работят добре.

    Ти не си единствения случай, на който изгаря опашна машинка. Може би си трети или четвърти, за който чувам. Аз самия за себе си съм стигнал до извода, че на опашките трябва да се слагат такива машинки, на които в инструкцията изрично пише, че са правени за опашка. Иначе това джъткане на жироскопа разказва играта на моторите и на крайното стъпало, което ги управлява.

    Този жироскоп, който ползваш, в дигитален режим подава импулси през 4 милисекинди. Това прави 250 пъти в секундата. Представи си как се чувствува мотора, ако 250 пъти в секундата му смениш посоката на въртене. Та той непрекъснато е в пусков режим и през него непрекъснато тече пусков ток, който е няколко пъти по-голям от работния.
    Росимир Матеев

  9. #9
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    За тази машинка в интерес на истината пише:

    Equipped with two ball bearings.
    For use with the Futaba GY401 (FUTM0807, FUTM0808) and the GY502 gyros.
    Does not work with these Futaba radios (4FG, 5FG/K, 6FG, 6FG/K, 7FG/K New Terratop, 3EGX, 3PGE, 2NL, 2LGX, 2FR, 2PK series) These radios have a servo neutral signal of 1310us not compatible with this servo.
    Тука иде на реч, че е предназначена точно за оригинала на това жироскопче Futaba GY401. Следва нещата да са наред. Също е написано с какво не е съвместима и с какво не работи добре.

    Тези машинки май имат голям процент брак, аз знам за 2 такива скапани от общо 2 за които знам. Тази в сегашната тема е третата. Тоест стават 3 от 3. Следва 100% брак..
    Димитър Пенев

  10. #10
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Лошото е, че имам и аз такива машинки. И мислех да ги пробвам за опашни, но май започнах да се отказвам.
    Димитър Пенев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен