+ Ново Мнение
Страница 1 от 3
1 2 3 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 28

Тема: Диагностика на безчеткови мотори

  1. #1
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Диагностика на безчеткови мотори

    Искам да попитам, как можем да проверим един безчетков мотор дали работи и дали всико му е наред? Изключваме пробата със ESC защото ако мотора е повреден, има възможност той да повреди и контролера.
    Също така, каква е допустимата работна температира на безчетковите мотори?
    Неделчо Брънчев

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Първо провряваш с ом-метъра дали има връзка между трите фази , тоест дали няма прекъсната фаза , после проверяваш за отечка на някоя фаза към корпус,ако всичко е наред го закачаш на контролера и леко и плавно подаваш газ ако има междовитково късо контролера ще изключи или ще започне да грее много както контролера така и мотора , друг начин за откриване на междовитково късо няма освен със специялен уред но едва ли имаш такъв, температурата на мотора трябва да бъде около 75-80 градуса максимум при нормална експлоатацьия по някога е допустимо да се доближи до 100градуса но е желателно да е за кратко..Успехи!!

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    ако мога да допалня към казаното в предния пост бих добавил, въртене на мотора със друг и измерване на генерираните напрежения измерени между фазите дали са еднакви. ако може да се закачи на осцилоскоп или имаме токов датчик със добра резолуция бихме могли да свалим хармониците. това помага да опредилим състоянието на магнитите.

    по въпроса за температурата бих добавил че освен навивките и лака с който са покрити има значение и материала магнитите. Неодимовите не носят и много бързо се размагнитват при това не еднакво.. Неодиум 52 не позволява повече от 70 градуса целзий като от 45 нататък ефективността им пада рязко.

  4. #4
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Ето и най-простия милиомметър с които да мериш съпротивлението на всяка една от трито намотки.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	miliommeter.gif‎
Views:	1505
Size:	5.1 KB
ID:	2654  

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by Иво горанов View Post
    ако мога да допалня към казаното в предния пост бих добавил, въртене на мотора със друг и измерване на генерираните напрежения измерени между фазите дали са еднакви. ако може да се закачи на осцилоскоп или имаме токов датчик със добра резолуция бихме могли да свалим хармониците. това помага да опредилим състоянието на магнитите.

    по въпроса за температурата бих добавил че освен навивките и лака с който са покрити има значение и материала магнитите. Неодимовите не носят и много бързо се размагнитват при това не еднакво.. Неодиум 52 не позволява повече от 70 градуса целзий като от 45 нататък ефективността им пада рязко.
    Колега никак не съм убеден ,че това се прави така ,а и не разбирам какви са тези хармоници дето ще ги сваляме с токов датчик?Значи уреда за откриване на навивки на късо не е милиом метър а е генератор с индуктивност в трептящия кръг и ако има навивка на късо тя дърпа повече енергия и срива генерацийте,Магнитите и да са си загубили частично коерцитивната сила мотора ще се върти , просто ще е паднала ефективноста му...

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Това с 80-100 градуса никак не ми харесва. Аз лично за себе си се притеснявам, когато при пипане на ръка усещам "парене". Чувството за непоносимо парене при човек настъпва някъде около 50 градуса. Знам го, защото имам проточен бойлер с електронно регулиране на температурата и съм правил експерименти. Парене настъпва при 43-35 градуса, а над 50 градуса вече не може да се търпи. Щом се усеща непоносимо парене (не можеш да си държиш ръката повече от 1-2 секунди), значи вече е зле. Температурата на повърхността на мотора вече е над 50 градуса, което означава че вътре в него може да е 80-90. Същото важи и за спидовете. Ако на повърхността е 50-60, вътре в кристала на транзисторите е над 100.

    По принцип 130 градуса за кристал на транзистор и за намотка на мотор вече е критична температура. Над 130 градуса кристала на транзистора започва интензивно да деградира и времето на живот се скъсява от десетки години на десетки часове. Също и намотките на моторите - много лакове над 130 градуса се стопяват или започват да нагарят, което може да доведе до намотка на късо.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Това колега Матеев е абсолютно вярно !!! НО все пак е допустимо температурата да се вдигне за кратко до 100градуса лошо е когато се заседи там повечко

  8. #8
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Аз имам един спийд от един самолет, който още при първия полет при кацането беше толкова горещ, щото термофолиото се беше стопило и оребреното радиаторче беше изпаднало. Направих глупостта да го пипна и така ме изгори, че ми ми излезе пришка. Сигурно на повърхността температурата беше над 150 градуса, а вътре кристалите един бог знае до колко се бяха нагрели.

    Спийда не беше изгорял. След изстиване пак си управляваше мотора. Със сигурност обаче знам, че транзисторите са вече толкова много деградирали, щото повече на този спийд не може да му се вярва.

    Иначе както казва Пацо големи прегрявания при спийд контролерите са допустими, стига обаче да са за много кратко време. Един транзистор сигурно няма да изгори и при 300 или при 400 градуса. Но дифузията в PN преходите при тази температура е толкова интензивна, щото тяхната дебелина се намалява буквално за часове или дори и за минути. Затова по всички дебели книги по електроника си пише, че за силициевите транзистори и интегрални схеми максималната допустима температура на кристала е 130-140 градуса.

    Едно време имаше едни български касетофони Октава и Огоста. Мотора при тях се управляваше от един транзистор 6551. Стабилизатора на оборотите беше аналогов и транзистора грееше жестоко. Толкова много грееше, че лаковата му изолация беше пожълтяла. Ако го пипнеш - оставаше ти кожата на него. И въпреки това не съм чувал за изгорял транзистор на стабилизатора на Октава или Огоста. Това е единствения пример, който се сещам за жестоко парещ компонент във фабрична апаратура и въпреки това работещ надеждно.
    Росимир Матеев

  9. #9
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    ....... Един транзистор сигурно няма да изгори и при 300 или при 400 градуса. Но дифузията в PN преходите при тази температура е толкова интензивна, щото тяхната дебелина се намалява буквално за часове или дори и за минути. ..............
    Това е точно така, дори трябва да говорим за секунди. Резултатът е безвъзвратно увеличаване на съпротивлението на прехода съответно до още по-голямо греене в бъдеще.
    Преди седмица разследвах такъв проблем с 80А полевак. Който беше монтиран в устройство на което бай китаец казваше, че ще работи до 8А. Да, но му се наложи да държи 12А. Като видях какъв транзистор са сложили изобщо не се замислих, че ще има проблем. Да ама не. Устройството е интегрирано в пластмасова кутийка, която няма грам охлаждане. Въпросното нещо работи 2 седмици без проблем, докато на полевака полупроводниковия му преход не е станал проводников , както казваше един държавен глава от миналото. Сега нещото си работи с 40А транзистор, но с радиатор изкаран извън кутийката. Новият транзистор е и с друго по-лош има съпротивление на прехода 4 пъти по-голямо от оригиналния. Въпреки това си работи и загрява не повече от 28-30 градуса.
    Димитър Пенев

  10. #10
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Смятам, че температури над 80-90 градуса измерени на корпуса на полупроводници, дори и за секунда водят до необратими процеси. И влошават бъдещата им работа.

    При безчетковите мотори факторите са много. Трудно е да се определи критична температура. В масовия случай вероятно ПАЦО е прав. Въпреки това, аз не бих разчитал на мотор, който е загрял над 50-60 градуса измерени на корпуса
    Димитър Пенев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен