+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 34

Тема: Самоделен ВЕС

Threaded View

  1. #1
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    А схемичката наистина не ми харесва и ще кажа какво точно, не ми харесва резистора в геита на мос -фета стойноста му е много голяма както и резистора който е в същата верига към плюса на захранването
    Пацо , има си причина вервай ми, това с двата резистора е делител на напрежение щото схемата на всичкото отгоре е и глупако устойчива-тоест ако с нея работи идиот и пусне по високо напрежение да не се притесняваме че нещо ще и се случи...Не трябва да се разглежда като отделни модули, а като едно общо цяло принципа и , поне в този случай.По принцип работи добре и изходното напрежение може да се регулира в доста широки граници.По принцип това не са мой схеми аз само съм ги повторил и съм доволен, нито съм адвокат на тези които са ги измислили нито ме интересува кой какво мисли, просто си казах мнението, а то е че са лесни за направа, елементите струват жълти стинки и ги има навсякъде-не се чакат да дойдат от некъде си, и са тествани от мене, и за доказателство даже ги снимах.
    Абе не ми се занимава вече с глупости, схемите са възможно най-простите и наи евтините които да вършат работа, ей на аз ги ползвам и още не съм разбил самолет заради тях.
    Дъртия авиомоделист от 72г ще пусне най-правилния ВЕС дано не е лампов само че кат гледам коя година е учил електрониката малко се притесних, не за друго ами щото и аз ще одъртея ама дано не изкуфея.Па и светодиоди мига с микроконтролери начи е сериозен нема да ни излъже я. Ся вече таз година ли, догодина ли, човеко чака платки и чипове ама като дойдат ще ги пусне нема де да оди.Ще чете даташиита и ще прави.После ще ги тества и ще ни покаже как се прави ВЕС.И нема нужда да си прави отделна тема където да покаже това което е направил, в тази тема дето аз съм отворил може спокоино да си пише, то лошо няма да се осерат темите на другите хора, нал не са негови.

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    всички разбирате ..... а се карате ... думи .... но остава ... нещо лошо .... ЗАЩО .... а Е , форум за моделизъм Извинявам се , за офф топика

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    Привет

    според мен си зависи от качеството на изпълнение на съответната платка :)
    Последна редакция от sides; 26.02.2012 на 21:16.
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Не ти ли се е случвало като кацне самолета и BEC-a или спийд контролера да е толкова прегрял, щото да му е паднала капачката? Или пък докато си правиш експерименти на масата така да прегрее, щото при случайно пипане да те изгори?

    КПД-то на тези импулсни преобразуватели е от порядъка на 80% до максимум 90%. При 15-20W консуматори може да се очаква около 3-4W топлинна енергия, която може да загрее радиатор с площ 20 кв.см. до 60-80 градуса. Е да, ама радиатор НЯМА и ако няма и обдухване, прегряването на електрониката е 100% сигурно.

    Да и аз съм виждал студени BEC-ове и спийд контролери, но това е при малките моделчета на самолети и хеликоптери, където всички сервомашинки, взети заедно, имат консумация под 1A.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2012
    Живее в
    близо до София
    Мнения
    70

    Пак питам

    Значи това е импулсен стабилизатор с мощност да кажем 50 вт,който ако е добре изчислен може и да не грее.А как разбира колко са клетките на входа че да ги следи по напрежение или се прави конкретно за определен брой?

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Естествено всеки един BEC си има документация, в която се казва колко е разрешения брой клетки. Нямам представа как се извършва Autodetect-а, но знам, че го има. Затова и по-долу ще обясня как бих го направил аз.

    Малкото на брой клетки (2, 3 или 4) лесно се детектират, тъй като липсва неопределеност. Напрежението на една LiPo клетка се изменя в диапазона от 3.5 до 4.2V. Ако се направи някаква таблица на Excel би могло да се намери 100%-ова сигурна корелация между напрежение на празен ход и брой на клетките.

    Освен това се предполага, че моделиста вече е направил проверка на батерията и към момента на включване на BEC-a тя е била или напълно заредена, или с достатъчно голям заряд в клетките, за да се осъществи текущия полет. Следователно за долна граница на напрежението би могло да се приеме дори и 3.8V.

    Допълнително може да се използва знанието, че моделистите обикновенно използват за бордови батерии или 2S или 3S.

    И не на последно място - ако BEC-a е комбиниран със спийд контролер, обикновенно си има програматор, с който броя на клетките се указва експлицитно.

    Ами това е цялата информация, която аз бих използвал, ако ми беше възложено да измисля програма за Autodetect на броя на клетките. Ясно е че с нарастването на броя на клетките има шанс да сбъркам с една клетка, но дори и това да се случи, това няма да повлияе на верния момент на изключване, тъй като той е много разтеглив от гледна точка на напрежението. Използва се факта, че в края на разряда на една клетка волтамперната характеристика е много стръмна - почти отвесна. На практика една клетка е изтощена на 95% когато напрежението спадне под 3.5V. От тук нататък характеристиката започва да пада много бързо и 0% заряд е чак на ниво 2.5V. Дори и да сбъкам с Автодетекта с 1 или дори с 2 клетки при голям техен брой, това само ще повлияе на напрежението на изключване. Има ли обаче някакво значение дали ще изключа батерията на 3.3 или на 2.5V. Просто човек трябва да види S-образната характеристика, за да осъзнае, че под 3.3 V е все тая - батерията вече работи на изпарения и едва ли е останал повече от 0.5% заряд. Ако го погледнем като време на полета - става въпрос за няколко секунди повече или по-малко.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Quote Originally Posted by soton View Post
    Значи това е импулсен стабилизатор с мощност да кажем 50 вт,който ако е добре изчислен може и да не грее.А как разбира колко са клетките на входа че да ги следи по напрежение или се прави конкретно за определен брой?
    Само някой бекове правят това, което е описал Матеев. Повечето устройства BEC (импулсен или аналогов стабилизатор на напрежение) изобщо нищо не следят. Работят си докато могат без да се съобразяват какво им идва на входа.
    Вероятно се досещате защо е така. Доста по-евтино и разумно е бека да работи докато може и да съсипе някоя батерия отколкото да ти резне захранването към приемника и да те остави без управление.
    Обикновено спийд контролерите следят напрежението на батерията. Като им се задават и куп други параметри. При тях има процесорче, което прави сметките, грижи се за управлението на мотора, състоянието на клетките и т.н. Изпълнява десетки алгоритми, като се съобразява с параметри възможни за определяне от потребителя. При някой модели контролери има възможност за свързване на всички клетки от батерията, към контролера. По този начин контролера следи всяка клетка и изпълнява, конкретен алгоритъм зависимост от желанието на потребителя. Разгледай това.
    Димитър Пенев

  8. #8
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Примерно при спеед контролер който съм направил за трифазен двигател бека ми е от най обикновенна LM317Т която освен че храни серво машинките храни и МК. При пад на батерията рязко с повече от 3V обаче МК я следи постоянно и веднага ми намалява оборотите на трифазния двигател до максимални 6000 об/мин, без значение дали ръчката за газта е на 1/2 или на макс от хода си. По време на полет когато видя че съм дал около или над половината газ, а самолета нещо е муден, и не си променя оборотите то ми е ясно че батерията е към края си. Знам обаче че имам едно поне 2-5 минути време още макар и със ограничен по скорост самолет да се приготвя и да си кацна нормално, даже да направя и два три захода при нужда преди да падне тока под 9,5V и да ми спре двигателя, но ще остане ток за трито мини серво машинки -при тях вече докато има ток ще работят. Така съм преценил едно време де когато използвах и ел тяга, сега вече не съм фен на електричките и си карам само на двг. На този клип се вижда как се опитвам да дам горна, ама самолета едвам едвам има силичка да държи хоризонталата-значи трябва да се каца, или казано по друг начин нема тоци, искаш не искаш след не повече от 5 минути ще си на земята.
    http://vbox7.com/play:b693175d

  9. #9
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by Gogo55 View Post
    Пацо , има си причина вервай ми, това с двата резистора е делител на напрежение щото схемата на всичкото отгоре е и глупако устойчива-тоест ако с нея работи идиот и пусне по високо напрежение да не се притесняваме че нещо ще и се случи...Не трябва да се разглежда като отделни модули, а като едно общо цяло принципа и , поне в този случай.По принцип работи добре и изходното напрежение може да се регулира в доста широки граници.По принцип това не са мой схеми аз само съм ги повторил и съм доволен, нито съм адвокат на тези които са ги измислили нито ме интересува кой какво мисли, просто си казах мнението, а то е че са лесни за направа, елементите струват жълти стинки и ги има навсякъде-не се чакат да дойдат от некъде си, и са тествани от мене, и за доказателство даже ги снимах.
    Абе не ми се занимава вече с глупости, схемите са възможно най-простите и наи евтините които да вършат работа, ей на аз ги ползвам и още не съм разбил самолет заради тях.
    Дъртия авиомоделист от 72г ще пусне най-правилния ВЕС дано не е лампов само че кат гледам коя година е учил електрониката малко се притесних, не за друго ами щото и аз ще одъртея ама дано не изкуфея.Па и светодиоди мига с микроконтролери начи е сериозен нема да ни излъже я. Ся вече таз година ли, догодина ли, човеко чака платки и чипове ама като дойдат ще ги пусне нема де да оди.Ще чете даташиита и ще прави.После ще ги тества и ще ни покаже как се прави ВЕС.И нема нужда да си прави отделна тема където да покаже това което е направил, в тази тема дето аз съм отворил може спокоино да си пише, то лошо няма да се осерат темите на другите хора, нал не са негови.
    Гого, при тези стоиности на тези резистори мос-фета не се отпушва правилно!!!!Знаеш за капацитета на гейта , и знаеш ,че за да отпушиш бързо транзистора трябва баш ток да мине ,че и някоя ускоряваща верига да се сложи(като едно диодче паралелно на гейтовия резистор наопаки например)или едно п-н-п транзиторче или направо да се ползва специализиран драйвер за целта(може да сае изгради от комплиментарна двойка транзистори работещи в схема общ колектор....)аз само казвам мнението си и евентоално какво аз бих направил в този случай бих намалил резисторите R3 и R4 до максимум 100 ома даже бих направил R3-47 ома и паралелно на него бих поставил един едноамперов шотки диод наобратно и моляте обърни внимание на изхода на схемата там където е означен максималния ток може да бъде не повеч е от 200-300мА а и напълно обезмисля всичко...И пак те питам сигурен ли си че това е импулсен BEC а не импулсен регулатор на обороти за постоянотоков двигател или регулатор с ШИМ за управление на подгрева на ДВГ, А МОЖЕ БИ РЕГУЛИРА СВЕТЕНЕТО НА ЛАМПА С НАЖЕЖАЕМА ЖИЧКА КОЯТО СЕ ВКЛЮЧВА НА МЯСТОТО ОЗНАЧЕНО С ,,PLUG,,?

  10. #10
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Сори Пацо не ми се занимава, нито ми се пише повече на тази тема.Чакам дъртия моделист да пусне най-правилните видове устройства, а ние само да цъкаме с език изпаднали във възторг и възхищение и да ги повтаряме на воля.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен