+ Ново Мнение
Страница 3 от 4
ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 21 до 30 от общо 34

Тема: Самоделен ВЕС

  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Матеев,
    Моля те изтрий писанията ми в темата, за да не я "цапам" с постове под нивото и.
    ....Все пак нали "все още" работя с радиолампи...
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  2. #22
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by nickarsow View Post
    Матеев,
    Моля те изтрий писанията ми в темата, за да не я "цапам" с постове под нивото и.
    ....Все пак нали "все още" работя с радиолампи...
    А аз си харесвам радиолампите, да ти се намират няколко ECC83 случайно?

  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    относно маслото

    ПАцо , с целия ми респект към теб ... сега очаквам да постнеш и схема за подгряването ... с Ли-По



    П.С. хубаво е , нали : http://www.youtube.com/watch?v=LKbkp...eature=related
    Последна редакция от sides; 12.06.2011 на 01:26. Причина: огледало

  4. #24
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by sides View Post
    ПАцо , с целия ми респект към теб ... сега очаквам да постнеш и схема за подгряването ... с Ли-По



    П.С. хубаво е , нали : http://www.youtube.com/watch?v=LKbkp...eature=related
    Той Гого я я постнал, на мястото на ПЛУГА закачаш свеща при намален на минимум потенциометър, и калибрираш визуално системата като си правиш белези по потенциометъра и наблюдаваш цвета на подгревната свещ , бележиш си два режима на работа :при палене и работен режим който подържа свеща нагрята докато работи мотора и така се подобрява динамиката му....да обесня просто , с потенциометъра се променя коефицента на запълване на изходния импулс а ефективната стойност на напрежението е захранващото напрежение по коефицента на запълване , по този начин от всякакво напрежение може да получиш всякакво друго стига да е по малко.....По този начин може да се контролира прецизно мощноста отдадена върху товара .А ако сложиш и подходящ термо резистор на подходящо място може да регулираш динамично температурата на свеща във функция от температурата на главата на мотора...
    Последна редакция от ПАЦО; 12.06.2011 на 06:24. Причина: опростяване за да не обесняван за нелинеиното съпротивление на нагревателите

  5. #25
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2012
    Живее в
    близо до София
    Мнения
    70

    Руската схема

    Руснаците са известни с техните схемни решения,които трябва да се копират мо та мо иначе не тръгват.Тази схема сигурно работи добре и си пише че е за свещ.

    А бе я ми кажете какво точно трябва да прави един ВЕС,пък аз ви обещавам да ви дам някои схемни решения че ме сърбят ръцете да хвана поялника.А ако някой от София има разни такива повредени електроники от моделизма и ми ги предостави ще ми е интересно да се поровя в тях и да побългаря нещо.

  6. #26
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    BEC е аналогов или цифров (импулсен) стабилизатор на напрежение със защита против късо съединение на изхода и защита на входа против преразреждане на LiPo батерията. За тази цел трябва да има някаква логика за детектиране на броя на LiPo клетките.

    Обикновенно спийд контролерите се комбинират и с BEC. Изходното напрежение на BEC-а обикновенно е 5 или 6V, като стойността му зависи от едно джъмпърче.

    BEC-овете се правят за 2, 3, 5 или 8 A изходен ток, като както вече разбра, методи за охлаждане не се предприемат. Разчита се по време на полет въздуха да го обдухва.

    Има BEC-ове, които увеличават входното напрежение, има и които го намаляват (те са по-масови). Комбинираните са изключителна рядкост.

    Повишаващи:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...to_5v_1A_.html
    http://www.foxtechfpv.com/foxtech-su...cdc-p-183.html
    Намаляващи (най-масовите):
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...or_Lipoly.html
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...Reduction.html
    http://www.foxtechfpv.com/foxtech-he...ked-p-201.html
    Комбинирани:
    http://www.foxtechfpv.com/foxtech-au...-2a-p-200.html
    Росимир Матеев

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    Привет

    според мен си зависи от качеството на изпълнение на съответната платка :)
    Последна редакция от sides; 26.02.2012 на 21:16.
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  8. #28
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Не ти ли се е случвало като кацне самолета и BEC-a или спийд контролера да е толкова прегрял, щото да му е паднала капачката? Или пък докато си правиш експерименти на масата така да прегрее, щото при случайно пипане да те изгори?

    КПД-то на тези импулсни преобразуватели е от порядъка на 80% до максимум 90%. При 15-20W консуматори може да се очаква около 3-4W топлинна енергия, която може да загрее радиатор с площ 20 кв.см. до 60-80 градуса. Е да, ама радиатор НЯМА и ако няма и обдухване, прегряването на електрониката е 100% сигурно.

    Да и аз съм виждал студени BEC-ове и спийд контролери, но това е при малките моделчета на самолети и хеликоптери, където всички сервомашинки, взети заедно, имат консумация под 1A.
    Росимир Матеев

  9. #29
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2012
    Живее в
    близо до София
    Мнения
    70

    Пак питам

    Значи това е импулсен стабилизатор с мощност да кажем 50 вт,който ако е добре изчислен може и да не грее.А как разбира колко са клетките на входа че да ги следи по напрежение или се прави конкретно за определен брой?

  10. #30
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Естествено всеки един BEC си има документация, в която се казва колко е разрешения брой клетки. Нямам представа как се извършва Autodetect-а, но знам, че го има. Затова и по-долу ще обясня как бих го направил аз.

    Малкото на брой клетки (2, 3 или 4) лесно се детектират, тъй като липсва неопределеност. Напрежението на една LiPo клетка се изменя в диапазона от 3.5 до 4.2V. Ако се направи някаква таблица на Excel би могло да се намери 100%-ова сигурна корелация между напрежение на празен ход и брой на клетките.

    Освен това се предполага, че моделиста вече е направил проверка на батерията и към момента на включване на BEC-a тя е била или напълно заредена, или с достатъчно голям заряд в клетките, за да се осъществи текущия полет. Следователно за долна граница на напрежението би могло да се приеме дори и 3.8V.

    Допълнително може да се използва знанието, че моделистите обикновенно използват за бордови батерии или 2S или 3S.

    И не на последно място - ако BEC-a е комбиниран със спийд контролер, обикновенно си има програматор, с който броя на клетките се указва експлицитно.

    Ами това е цялата информация, която аз бих използвал, ако ми беше възложено да измисля програма за Autodetect на броя на клетките. Ясно е че с нарастването на броя на клетките има шанс да сбъркам с една клетка, но дори и това да се случи, това няма да повлияе на верния момент на изключване, тъй като той е много разтеглив от гледна точка на напрежението. Използва се факта, че в края на разряда на една клетка волтамперната характеристика е много стръмна - почти отвесна. На практика една клетка е изтощена на 95% когато напрежението спадне под 3.5V. От тук нататък характеристиката започва да пада много бързо и 0% заряд е чак на ниво 2.5V. Дори и да сбъкам с Автодетекта с 1 или дори с 2 клетки при голям техен брой, това само ще повлияе на напрежението на изключване. Има ли обаче някакво значение дали ще изключа батерията на 3.3 или на 2.5V. Просто човек трябва да види S-образната характеристика, за да осъзнае, че под 3.3 V е все тая - батерията вече работи на изпарения и едва ли е останал повече от 0.5% заряд. Ако го погледнем като време на полета - става въпрос за няколко секунди повече или по-малко.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен