+ Ново Мнение
Страница 3 от 7
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 21 до 30 от общо 64

Тема: Съвместна работа на безчеткови мотори

  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Колега Горанов такава схема на свързване е допустима само и единствено ако трите или там колкото са моторите са закачени на един и същ контролер за много голям ток и всичките магнитни системи са еднакво ориентирани или ако става на вапрос за стъпкови двигатели от висок клас на точност или голямо фабрично заложено хлъзгане с общо управление!!!
    Пацо, абсолутно съм съгласен със тебе!

    В тези състезателни класове (SAW) няма конфекция или шир-потреба. всичко е свръх технологии.
    спазването на необходимото и достатъчно условие за реализирането и е най-малкия проблем там

    конкретната схеа е със 3 еднакви мотора със обща валолиния задвижвани от 3 еднакви контролера на една клетка липо. ( SAW hydro 1S)
    - нали се досещащ кво трябва да се направи за да може да се накара един контролер да работи при 3.4 волта без да засича фази?
    - досещаш ли се се как се позиционира "0" при въоражаване на трите контролера?
    - А как се синхронизират три контролера (два са ясни) ?

    След като някой го е измислил и го е реализирал значи е отговорил на въпросите

  2. #22
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by Иво горанов View Post
    Пацо, абсолутно съм съгласен със тебе!

    В тези състезателни класове (SAW) няма конфекция или шир-потреба. всичко е свръх технологии.
    спазването на необходимото и достатъчно условие за реализирането и е най-малкия проблем там

    конкретната схеа е със 3 еднакви мотора със обща валолиния задвижвани от 3 еднакви контролера на една клетка липо. ( SAW hydro 1S)
    - нали се досещащ кво трябва да се направи за да може да се накара един контролер да работи при 3.4 волта без да засича фази?
    - досещаш ли се се как се позиционира "0" при въоражаване на трите контролера?
    - А как се синхронизират три контролера (два са ясни) ?

    След като някой го е измислил и го е реализирал значи е отговорил на въпросите
    Колега да не бъркаш три контролера с три силови модула управлявани с общ контролер.....Не ми е ясно какъв е проблема един контролер да работи на една клетка и какво значи да засича фази?Там има заложен ,,дет таим,, и той е достатъчен за да няма такъв проблем освен това при съвремените контролери тази величина динамично се променя в зависимост от оборотите...
    Апропо :къде се позиционира 0?И за какво?Това прецизен изпълнителен механизъм ли е? Има ли значение от къде тръгва въртенето на вала и къде точно спира?

  3. #23
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Въпреки че това е трифазен синхронен мотор, който се управлява от спийд контролер, неговата характеристика е мека и се държи като четков мотор. Тоест при увеличаване на натоварването оборотите падат. Това е така, защото спийда във всеки един момент от време подава напрежение на две от фазите и в същото време мери по третата фаза. Увеличаването на товара увеличава обратното ЕДН и спида е наясно с този факт и коригира оборотите в посока надолу. И се получава краен ефект, че при увеличаване на товара оборотите падат. Точно този ефект позволява бръшлес мотори да се включват паралелно на общ спур. Говернора на спида обаче трябва да е изключен и освен това първо трябва да се провери с единия мотор дали наистина оборотите падат с увеличаването на натоварването. Склонен съм да си мисля, че различните спидове имат различна реакция.

    Може всеки един от вас да направи един експеримент и да развърти един бръшлес на празен ход. След това да го натовари, като например натисне оста на ротора в една чамова дъска. Ако оборотите паднат - значи този спийд управлява с мека характеристика и мотори с него могат да се включват в паралел. Ако характеристиката е твърда, трябва с увеличаване на натоварването оборотите да остават същите до последния момент и при много голямо натоварване трябва да се сриват изведнъж (загуба на синхрон с въртящото се поле). Това обаче е опасен експеримент, защото при срива започват да текат токове на късо съединение.
    Росимир Матеев

  4. #24
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Матеев спида никога няма да тръгне да регулира оборотите надолу , напротив ще разпъва ШИМ-а докато има мегдан и не стигне границата определена от захранващото напрежение и токовата защита тогава ще не ще, ще почнат да падат оборотите ама спида ще почне да грее като за световно, мотора също... това с даската не го правете.... има си динамометрични спирачки за тая работа(може да се използва набор от еталонни витла) с дъската не може да се определи точното натоварване при което токовото ограничение ще изключи спида и периодично ще се стартира и разгъва до максимален ток и изключва докато не отпадне претоварването-дъската...А да и меренето по третата фаза не се прави така, там не се следи натоварването е позицията на ротора тоест не индуктираното от другите две фази напрежение а индуктираното от магнитната система на ротора напрежение по този начин се избира оптималния ъгъл на предварение...

  5. #25
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Това с твърдата или меката характеристика трябва да се пробва. Самият аз бях абсолютно убеден в твърдата характеристика на трифазните синхронни мотори (това сме го учили преди много време) и преди около една година влязох в спор с Иван от другия форум. Той твърдеше обратното. Аз се заинатих и направих проба с едно малко моторче и о ужас - оборотите наистина паднаха. Та от тогава си мисля, че двигателя ще има такова поведение, каквото е решил програмиста на спида. Може и така и иначе. Реализуеми са и двата варианта. Просто за всеки конкретен спийд контролер трябва да се пробва. Ако не ти харесва с чамовата дъска, дай идея как да увеличаваме натоварването по-интелигентно, без да си изгорим пръстите от триенето.
    Росимир Матеев

  6. #26
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Матеев спида никога няма да тръгне да регулира оборотите надолу , напротив ще разпъва ШИМ-а докато има мегдан...
    Сам знаеш, че когато се подаде напрежение на една индуктивност, тока започва бавно да нараства, а енергията се преобразува в разширяващо се магнитно поле. Настъпва обаче един момент, когато тока спира да нараства и от този момент нататък е безсмислено да разширяваме шима, защото енергията вече се преобразува в топлина в намотките. Ако аз бях програмист на спийд контролера, точно това щеше да е момента, в който щях да започна да намалявам оборотите.
    Росимир Матеев

  7. #27
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Сам знаеш, че когато се подаде напрежение на една индуктивност, тока започва бавно да нараства, а енергията се преобразува в разширяващо се магнитно поле. Настъпва обаче един момент, когато тока спира да нараства и от този момент нататък е безсмислено да разширяваме шима, защото енергията вече се преобразува в топлина в намотките. Ако аз бях програмист на спийд контролера, точно това щеше да е момента, в който щях да започна да намалявам оборотите.
    Ще се въздържа от коментар!!! Оборотите започват да падат когато напрежението на захранването вследствие големия ток започва да пада . Натоварването се прави или с витла с определена характеристика или с инерцийони шаиби с определена маса като се следи времето за развъртане и с динамометрична спирачка (каиш с рамо и кантар)...

  8. #28
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Контролерите ще са ето тези http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dproduct=14635
    Моторчетата ще са http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dproduct=15234
    Проблема с батерията също го няма, ХК докараха перфектни батерии за моята цел -http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=16228

    Мисля че до месец ще имам всиките неща и ще споделя разултатите.
    Неделчо Брънчев

  9. #29
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Ама никак не слушаш!!

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Колега да не бъркаш три контролера с три силови модула управлявани с общ контролер.....
    Конкретния сетъп е със 3 контролера LMT custom made
    Моя сетъп ще бъде точно такъв два селови модула на общ команден всичкото на едно ама Марк Зайтцев (MARKUS ESC) още не е готов

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Не ми е ясно какъв е проблема един контролер да работи на една клетка
    проблемът е че една клетка липо(OCV=4.2 V ) няма много контролери серийно производство които могат да работят на такова напрежение без модификация.
    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    и какво значи да засича фази?Там има заложен ,,дет таим,, и той е достатъчен за да няма такъв проблем освен това при съвремените контролери тази величина динамично се променя в зависимост от оборотите...
    имах ЕСК Schulze 12/ 149 който по време на гонка спря след известно време се превъоръжи но смени посоката на въртене и перката ми падна. контролера (не беше изгорял) ми беше подменен като на сервис репорта производителя беше посочил причина засичане на фаза и нолиране на код или нещо подобно.

    можеш да провериш заложения ,,дет таим" на BK- ElectroniK ама преди експеримента си сложи в хладилника вода да имаш поне да "пиеш по една студена за контролера" че там защити няма.


    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Апропо :къде се позиционира 0?И за какво?Това прецизен изпълнителен механизъм ли е? Има ли значение от къде тръгва въртенето на вала и къде точно спира?
    при въоръжаването но контролерите се подава сигнал за положението на ротора спрямо който да се реферира TIMING

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен