+ Ново Мнение
Страница 2 от 4
ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 32

Тема: T-Rex 450 със стабилизираща система KDS Flymentor 3D

  1. #11
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    В момента се подготвям да започна да сглобявам и един T-Rex 500. Той също ще е със стабилизираща система. Идеята е от него да направя далекообхватен хеликоптер (да се отдалечава поне на 1 километър) и да може да носи фотоапарат или камера с тегло 300-400 грама. Управлението му ще е с видеоочила и ще има предавател, който да връща изображението от камерата на хеликоптера обратно на земята. Върху това изображение ще е насложена навигационна информация. Цялото оборудване е налице и просто в момета търся 3-4 последователни почивни дни, за да го захвана и направя. Ще нащракам доста снимки и ще отворя специална тема за него.
    Росимир Матеев

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    7

    Въпросче....

    Сетих се нещо което все се каня да попитам г-н Матеев:

    (Относно хелистабилизатора, автопилота или както се нарича, който си си купил)
    ПРИНЦИПНО не е ли по-добре човек да се научи да виси сам с хелито отколкото да разчита на автопилот?
    Второ той помага ли наистина на човек да се научи по-бързо да виси с хелито или както аз си мисля създава и грешни навици у бъдеещият пилот?

  3. #13
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    При мене лично стабилизиращата система много ми помага. Тя прави един 3D хеликоптер да се държи като коаксиален. За начинаещия е достатъчно да се концентрира само върху газта (височината на полета). Всичко останало се прави от стабилизиращата система. Дефакто хели със стабилизираща система може безопасно да се кара дори и от човек с нулев опит (никога да не е сядал на симулатор).

    Аз лично имах проблем с така наречената СЦЕНИЧНА ТРЕСКА. На симулатор карах идеално, а в реалността все правех крашове, особенно ако някой ме гледаше. И така потроших доста хеликоптери. Дефакто в тази стабилизираща система намерих разрешение на проблема. А той спред мене се състои във

    ВЪЗМОЖНОСТТА ЗА ПОСТЕПЕННО СВИКВАНЕ

    Избрах точно този модел стабилизираща система заради една много ценна нейна екстра - възможността за плавно регулиране на процента на участие на човека. В началото се настройва на 90% управление от компютъра и само на 10% от човека. После с времето постепенно се намалява компютърното участие и се увеличава човешкото. По-добър метод за обучение от това не мога и да сетя.

    Дефакто тази система дава шанс на всеки един новобранец да започне от нула и да стигне едва ли не до спортно майсторство, като при това не прави никакви крашове (или крашовете са много евтини).
    Росимир Матеев

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    8

    по темата

    Привет

    Какво се случи с темата,че я спряхте? Имам огромен интерес към нея.

    Моля,продължете я


    П.П. и снимки задължително

    Поздрави
    Мартин Ценов Варна тел:0897809986

  5. #15
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Все не остава време да допубликувам снимките. Ще гледам тия дни да го направя. Тази вечер ще сглобяваме с Христо Христов и един T-Rex 500 със стабилизираща система и ще нащракам много снимки и от него. И ако всичко се получи - ще донеса и двата хеликоптера в Казанлик за демонстрации. Изкушавам се да направя за Казанлък и T-Rex 600 (вече имам кита), но вероятно няма да стигне времето. Така че той ще остане за по-нататък.

    Не изключвам и възможността за провал или за краш въпреки стабилизиращата система. Ако това стане, пак ще пиша, за да ви предпазя от грешките.
    Росимир Матеев

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    8

    по темата :0

    Привет

    Жалко, че няма да мога да дойда да видя системата в действие.

    И аз подготвям един модел на AIRWOLF 450 и ми беше интересно ,как една 450-ка се даржи със стабилизираща система.

    Поздрави
    Мартин Ценов Варна тел:0897809986

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    53

    по темата

    Здравейте!Имам следния въпрос относно стабилизиращата система а той е:Дали може да се монтира на клас.90 ДВГ и дали ще може да подържа примерно 5 лопатен носещ винт?Питам за моето МИ-24 а евентоално и за КА-50 защото намат флайбар и стабилноста им е въпросителна поне за мен с не много голям опит в карането.Разправят че били стабилни но аз лично видях как се разбива такъв хеликоптер 3лопатен в ръцете на неговия конструктор с доста по голям опит от мен в управлението.
    Христо Лозанов гр.Пловдив
    'Темпо' 10 RC

  8. #18
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Стабилизиращата система има един недостатък - управлява добре опашката, само че сигнала към цифровото серво е аналогов. Това означава, че периода на импулсите е 20 ms, а не 4 както е при цифровия сигнал. Такъв голям период предполага известно потрепване на опашката при резки въздействия. И наистина ние наблюдавахме това потрепване при T-Rex 450.

    Сега при новия T-Rex 500 решихме да дадем на стабилизиращата система да държи само хоризонталната стабилизация, а ротацията на опашката да я оставим както е нормално - с хубав жироскоп. Ако стане - тогава вече ще имаме идеалния хеликоптер и чак тогава със сигурност ще мога да твърдя, че тази стабилизираща система става и за T-Rex 600, T-Rex 700 и произволен друг малък или голям хеликоптер. Тази система се справя блестящо с хоризонтирането и с държенето на хеликоптера в една единствена точка при силен страничен вятър. Недостатък беше трептенето на опашката, но сега ще се опитаме да го премахнем.

    Между другото нощес направихме и новия хеликоптер и дори го повдигнахме от земята на 1 педя, но се появиха големи вибрации в опашката. Оказа се, че опашната ос на HK-500 е мека и лесно се криви. Сега ще гледаме да си направим нова ос от закалена стомана и до ден-два ще разберем дали стабилизиращата система работи и на хеликоптери клас 500. Веднага след това започваме и един от клас 600.
    Росимир Матеев

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    8

    по темата

    Привет,

    Може ли да се махне флайбара при KDS системата,конкретно при тази?

    Поздрави
    Мартин Ценов Варна тел:0897809986

  10. #20
    Заслужил Автор Аватар на Nikolay
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    248

    .

    може да се махне, как да не може,само че хеликоптера няма да може да лети.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Ключови думи за тази тема

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен