+ Ново Мнение
Страница 6 от 7
ПърваПърва ... 2 3 4 5 6 7 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 51 до 60 от общо 62

Тема: С една апаратура на 2.4 - 2 приемника на 2.4 ??!?!?!?!

  1. #51
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Това е доста притеснително. А сега си представи ситуация, че утре на поляната се окаже, че твой приятел има същата апаратура и при него също всички приемници са с един и същи код. Какво ще направите????????????????????????????

    Та вие посмъртно нямате шанс едновременно да летите на една и съща поляна. А като отидеш на друга поляна с други хора, винаги ще трепериш, че някой с Turnigy без да иска може да ти потроши модела.

    Това с RANDOM кодовете е за предпочитане. Пак ще знаеш, че някой някога може да ти строши модела, но вероятността за това е нищожна. Дори и да се случи, пребиндваш дадения приемник и си сигурен, че вече си се спасил от този със скапаната апаратура. Ако обаче кодовете ти са фиксирани - нищо не можеш да направиш.
    Росимир Матеев

  2. #52
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Г-н Матеев,

    струва ми се има още поне 2 такива апаратури, които се подвизават на габровската поляна.
    Моята все още не е включвана там :) Носил съм я, с идеята да ви питам относно настройки за хели и симулатор но не се е появявала възможност.
    Карам само с HK-7X 2.4Ghz 7ch w/ 5 Model Memory TX & RX V2 (Mode 2)
    Тя обаче при превключване на модел в паметта си търси другия приемник :) хехе...

    С особено внимание ще се отнеса към въпроса при следващата сбирка на поляната.
    Ако проблема касае една (моята) апаратура към нейните си приемници - бива. Ще внимавам с моите си модели.
    Просто нетрябва да забравям включен един модел , докато вдигам друг
    Но трябва и да се внимава с байндването. Макар и малко вероятно двама да извършваме процес по байндване в едно и също време.
    Добре ще е да съберем колкото се може повече такива апаратури на едно място и да проверим.
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  3. #53
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Биндване се прави само в къщи - на поляната е опасно.

    Прав си, че наистина на следващата сбирка трябва да понаправим малко съвместни експерименти с всички апаратури на всички колеги, за да няма после изненадки.
    Росимир Матеев

  4. #54
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Няма абсолютно нищо притеснително в тази ситуация. Повечето апаратури на 2,4 не сменят кода за различните модел-памети.
    Не мога да разбера кое толкова е притеснително и какво може толкова да се случи?! Става въпрос за ЕДНА И СЪЩА апаратура. Ако се спазват правилатa за безопасност (както изрично е посочено не само в книжката на апаратурата, но и в книжката на самия модел, ако е купешки), то приемникът се изключва непосредствено след полет и се включва непосредствено преди полет. Всички проби, настройки, биндване и експерименти е редно да се правят вкъщи, освен ако не се касае за настройки на полета.

    Quote Originally Posted by smarty View Post
    Здравейте,
    ......
    Чета още по темата, ще проверя как стои въпроса и с префлашнатите версии на er9x и th9x, дали и с тези фирмове е същата дивотия.

    Съвети ?
    Софтуерът на тази апаратура няма нищо общо с нейния модул. Модулът използва PPM, който е генериран от предавателя и само го "хвърля" на приемника. С други думи - не си бъзикай предавателя, че може да останеш без него. Всичко модули, използващи PPM са на този принцип. Доколкото знам много малко апаратури (Спектрум със сигурност) сменят кода за различните модели. Вероятно високия ценови клас на Футаба също го прави... не съм сигурен!

    Какво да кажат хората с мегахерцови апаратури?! Че допреди 3-4 години ВСИЧКИ апаратури работеха по този начин. Дойдоха 2,4 и глезотиите започнаха.

    Още веднъж ще го кажа: повечето предаватели на 2,4 НЕ СМЕНЯТ кода, на който работят. Той е еднакъв за всяка една памет и не се променя с времето. Две апаратури могат спокойно да работят една до друга, всяка с всичките си приемници. Вероятността да се срещнат две апаратури с идентичен код е около 1:4 000. Не е невъзможно!!!
    Какво правим тогава? Ами сменяме кода, ако предавателят има тази опция. Ако няма тази опция, сменяме модула. Само че трябва да ПОМИСЛИМ преди да направим каквото и да било.

    Именно по тази причина с мисленето, аз си купих цели 3 от тези апаратури (под марката FlySky - производителят), но изрично пожелах да бъдат от модела, който е и с мегахерцова антена. Така мога да сменям модулите без да преправям или режа кабелчето за 2,4 гигахерца. Отделно си накупих различни модули - JR, Corona и проблемът за мен не съществува. Дори само една апаратура да имах, пак щеше да е купена с МИСЛЕНЕ и с възможност за лесна смяна на модула.

    Сигурно ще прозвучи досадно за тези, на които съм го казвал, но системите на Корона са измислени много удобно. С модул Корона, дори да стане съвпадение, мога ръчно да сменя кода. Не го казвам, за да ги рекламирам, а защото съм убеден и много доволен от това и други качества.

    В заключение искам пак да кажа, че повечко "радио култура" никога не е излишна. Какво пречи всички, които са на поляната преди полети да се съберат "на по кебапче" и да пробват техниката си? За минута работа ще спести доста главоболия. В крайна сметка с толкова съвременна техника пречи единствено човешкия фактор. Та преди 20 години, когато нямаше нищо друго, освен Сигнал7 и Супранар да не би да е имало проблеми? Тези апаратури се смущаваха дори ако пръцне човек... и пак не е имало проблеми.

    В тази връзка един интересен факт, който не е по темата, но все пак:
    Апаратурите Сигнал7 имат копче, с което може да се удвои мощността на излъчване. Ако моделът изгуби обхват или от друг източник на радиосигнал се получи интерференция, този бутон спасяваше нещата. Става нещо, щракваш бутона и предавателят почва да излъчва на двойна мощност. :) Е, колкото да се кацне...
    Последна редакция от ajcinema; 15.02.2011 на 07:50.
    Георги Русинов

  5. #55
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Благодаря за поясненията!

    Софтуерът на тази апаратура няма нищо общо с нейния модул. Модулът използва PPM, който е генериран от предавателя и само го "хвърля" на приемника. С други думи - не си бъзикай предавателя, че може да останеш без него.
    Самия предавател не се пипа при смяната на фирмуера. Само се препрограмира АТMega64.
    Не бях наясно дали все пак опознавателния код не се подава от апаратурата, а предаватела само го праща на приемника.
    Щом е нормално повечето апаратури на 2,4 да не сменят кода за различните модел-памети - добре, притеснението от това отпада и занапред остава само спазването на правилата.
    И така: ако съберем 3 такива апаратури на едно място въпреки, че всяка от тях може да си движи едновременно три и повече нейни си модела, помежду си не трябва да се мешат!
    ... ОСВЕН АКО производителя не е пуснал предаватели с един и същи опознавателен код... това ще го разберем на следващата среща.
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  6. #56
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Всичко зависи от това какво влиза в модула и какъв е модула. В случая в него влиза PPM.

    Производителят СЪС СИГУРНОСТ е пуснал на пазара апаратури с еднакви кодове, но те са произведени през определен период време и се разчита на това, че шансовете са много малки. Нямам идея точно през колко кода производителят повтаря, но със сигурност знам, че повтаря и със сигурност знам, че шансът е поне 1 към 4 000. Тоест ако тестваш 4 000 апаратури, имаш реален шанс да попандеш на съвпадение. И тъй като шансът е твърде малък, се счита за поносим. Ако ти съвпадне с някой (случайно), можеш да си смениш модула или да се разберете да карате на различни поляни или да се редувате, както правехме това навремето с мегахерцовите апаратури. Основната ми апаратура беше на 35 мегахерца, 68-ми кварц. Имах още двама приятели със същите кварцове и винаги се засичахме на летището. Но никога не сме имали проблеми, защото просто се знаехме.

    По същия начин се изработват и обикновените секретни ключалки - на 5 000 патрона има 2 или 3, които съвпадат. Разчита се на слабата вероятност това да се случи в съседни апартаменти, понеже хората купуват различни марки патрони. Сигурно си чувал израза "подбран ключ". Същото е.


    Впрочем, много лесно можеш да разбереш каква е вероятността. Миналата година на откриването на сезона в Казанлък, една от причините да отида беше именно тази - да проверя как си влияят 2,4 апаратурите. Тъкмо беше хит всеки да си слага сам модулче в старата апаратура и аз бях направил една такава. Със сигурност имаше поне 20-30 със същия модул като на моята. Целта ми беше в една такава претоварена среда да проверя дали няма да има проблеми. Е, нямаше никакви проблеми! Дори пробата направих с един от по-големите си (и скъпи) модели без грам притеснение.
    Та ако искаш да провериш - Казанлък наближава. Можеш да си сигурен, че ще има минимум 50 апаратури като твоята и ще бъдат включвани по всяко време неконтролируемо!
    Георги Русинов

  7. #57
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    71

    Тук е 2.4 чипа на китайските апаратури от рода на HK v1-
    http://read.pudn.com/downloads103/do...121_v1.1b1.pdf .
    Ако на някого му е интересно .

  8. #58
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Quote Originally Posted by smarty View Post
    Здравейте,

    След прочетеното тук бях любопитен да видя какво ще се случи ако включа два приемника едновременно с Turnigy 9X.

    Бях поръчал допълнителни приемници и вече разполагам с необходимото за опита.
    Предполагах, че байднат приемник към съответната позиция на модел в менюто ще си пази "мястото", да ама не!

    За първи модел, направих байнд на един приемник, за втори модел - на втори приемник, за трети съответно трети приемник. Байнда е правен самостоятелно за приемниците един по един.

    Бях мноооого изненадан когато захраних и трите приемника с по една отделна батерия (и трите приемника с отделни спиидконтролери и серва накичени към тях) и на трите опитни постановки сервата се задвижиха синхронно по един и същи начин!

    Единствения ефект от превключването на модела от N1 към N2 или N3 от менюто на апаратурата бе различното движение на сервата съгласно зададените различни параметри за трите модела.
    Но и трите опитни постановки извършваха еднакви синхронни движения за всеки един от трите модела.

    Може би за тази апаратура е нормално, но аз поне очаквах, че като избера модел номер едно, втори и трети приемник няма да реагират.

    Не ми се мисли ако не изключа един модел и включа втория каква беля може да стане....

    Чета още по темата, ще проверя как стои въпроса и с префлашнатите версии на er9x и th9x, дали и с тези фирмове е същата дивотия.

    Съвети ?
    Защо се учудваш, това би се случило с почти всички апаратури. При тези с външни модули е 100% сигурно. Предавателния модул никога не получава информация, кой модел си настроил от апаратурата.
    Имай предвид, че при нискочестотните апаратури това се случва в 99% от случаите. И няма как да е по друг начин. Оставям 1% за специални изпълнения, които дори не съм виждал.

    За куриоз, два пъти по невнимание ми се случи на състезание да карам с настройки на друг модел. Много е интересно, когато лявото стане дясно и обратно. Сещате се, че изобщо неочаквах да е така, а във водата имаше още 5 модела покрай моя. Говорим за Graupner MX12/40MHz можете да закачите колкото си искате приемници.

    Наистина е изключително сериозен проблема, при който два или повече предавателя използват един и същ код за опознаване. За мен лично е интересно къде е записан този код. Дали е закопан дълбоко в софтуера, или е параметър, който по някакъв начин може да бъде променян.
    Димитър Пенев

  9. #59
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Ще споделя наблюденията от няколко предавателя, с които разполагам.
    1. Graupner MX12/40MHz - процес на биндване предавател-приемник при апаратури от този клас няма. Определя се канал на предаване от предавателя и той се настройва в приемника. Съществуват сканиращи приемници, но тук не говорим за биндване, а за сканиране на каналите от честотния диапазон за най-силен сигнал.
    2. Turnigy 9X 9Ch Transmitter with Corona 2.4Ghz JR Module - тук може да разгледаме два слоя на системата:
    - Първия Turnigy 9X 9Ch Transmitter - където думичката в името Transmitter трябва да се разглежда само единствено в значението уред предаващ/изпращащ съобщения и сигнали. В самия уред радио предавател няма. Нещото Turnigy 9X 9Ch Transmitter взема състоянието на лостовете (потенциометрите) и ключетата прекарва ги през матрица за обработка (това са настройките за определения модел) и ги модулира в комплексен сигнал, който подава към модула. Изобщо не се интересува какъв модул има поставен и дали изобщо има поставен модул. С две думи обратна връзка няма.
    - Втория слой е радио-предавателния модул. При мен той е Corona 2.4Ghz, но би могъл да бъде и друг. Модулът, закачен към апаратурата полочва захранване и стандартизиран комплексен сигнал, който модулира 2.4GHz, като добавя към него код. Именно този код използва приемника при биндването, за да е наясно кой е неговият предавател.
    Тук направих следния експеримент: комплекта Turnigy 9X 9Ch Transmitter with Corona 2.4Ghz JR Module бинднат с приемник Corona 2.4Ghz 8ch. Извадих модулът на Corona 2.4Ghz и го преместих на друга Turnigy 9X 9Ch апаратура. Смяната на апаратурата не повлия на биндването избора на модел също.
    3. Walkera и Walkera PRO – г-н Матеев е описал много подробно какво става при тях, само ще допълня. Двата предавателя могат да генерират нов код при всяко едно включване (което е по подразбиране), както и ръчно да им бъде зададен. Също има и любителски изпълнения на Walkera, при които ръчно не е възможно да зададете BIND код. Те се предлагат в комплект с модел, възможностите за настройки на са много ограничени, като цената им е символична. Такива предаватели има в някой от комплектите на Walkera, които HobbyKing предлага.
    RX2801 Pro приемници на Walkera при начално (автоматично) биндване осъществят ли разпознаване работят перфектно. При загуба на сигнал или захранване след възстановяването им се възстановява и връзката предавател приемник и работят отново идеално. Имал съм два пъти проблем при твърдо въведен код за опознаване. При някое от поредица включвания и изключвания с цел настройки, разпознаване не се осъществява. До момента не съм установил каква е причината. Възможно е да има дефект в системата на Walkera или приемника да се е опитал да се свърже с друг предавател. Това са само два случая и не съм сигурен дали не е в мен причината, тоест да съм включил първо приемника после предавателя.
    Димитър Пенев

  10. #60
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    71

    Нали се сещате , че тук обсъжданите апаратури са ниско бюджетни а Спектрума е от 2005г . Така, че да се казва , че Валкера е най-великата . Сравняваме колело с мотор но не със състезателна кола :) мое мнение.
    Последна редакция от sevo; 05.08.2011 на 21:27.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Replies: 13
    Последно мнение: 28.02.2015, 12:00

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен