+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 7 от общо 7

Тема: Авторски права върху темите и мненията

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Авторски права върху темите и мненията

    Отварам тази тема с цел дискусия, в която да си изясним авторските права върху темите и мненията и дали потребителя има право да си трие собствените мнения.
    Росимир Матеев

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Моето мнение по въпроса е следното:

    Всеки притежава авторски права върху своите теми и мнения.
    Това означава, че никой не може да си присвоява авторството.
    Това също така означава, че администратора няма право да променя името на автора.

    Обаче притежаването на авторски права не означава, че всеки може да прави каквото си иска с вече публикуваните мнения. Та тези мнения вече са станали част от дискусия. На базата на тези мнения има други мнения, въпроси или отговори. Понякога изтриването на едно единствено мнение може да осакати цяла една дискусия, а в нея труд е положил не само автора, но и много други хора.

    Преставете си, че сега само 2-3 човека отидат във форума МОДЕЛИСТИКА и си изтрият мненията. Ами че той целия форум ще стане на парцал. Всички останали посетители без изключение ще се почувствуват прекарани и обидени, че са вложили толкова труд за нищо.

    Във връзка с това аз смятам че е нормално (както е и във всички форуми по света) следното:
    1. Автора на темата или мнението ги публикува напълно доброволно и безкористно.
    2. Автора на темата или мнението притежава авторски права, които никой няма право да му отнема
    3. С публикуването на дадено мнение автора доброволно го предоставя за всеобщо ползване
    4. Всеки има право да копира текста на мнението като цитат, но в копието трябва да се посочва името на автора
    5. Автора няма право в бъдеще да трие мненията си.
    6. Автора няма право в бъдеще да променя същността на мненията си.
    7. Автора има право в бъдеще да поправя само правописни грешки или словореда в някои изречения.
    8. Автора има право да допълва мненията си, но няма право да ги съкращава.
    9. Автора има право да поиска от Администратора изтриване на мнения, но това ще се направи само от администратора и само ако изтритото мнение не е цитирано от някой друг и ако не се нарушава нормалния ход на дискусията.

    Обосновката за всичко написано по-горе е презумпцията, че форума е над всичко. Независимо какво си мисли всеки един от нас, информацията във форума е най-важното нещо, защото тя ще се ползва от цялото моделарско общество. Никой няма право да наказва цялото моделарско общество заради едно или друго хрумване или заради един или друг дребен конфликт. Всеки един от нас трябва да има ясното съзнание, че с публикуването на някаква информация той съвсем доброволно и безкористно предоставя тази информация за всеобщо ползване. Авторските му права се пазят, но информацията вече не е негова собственост, а собственост на всички останали посетители на форума.

    Ако това се приеме, то тогава изтриването на собствена информация ще бъде добавено в правилата на форума като забрана.
    Последна редакция от Mateev; 28.01.2010 на 19:40.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Как ще стои въпроса със снимките- мисля ,че тук нещата са други.
    А за това дали трябва да се трият мнения- да го оставим на съвеста на самия потребител.
    Самия аз мислех да затрия мненията си от другия форум ,но реших ,че по-добре да се ползват потребителите от труда ми ,а не да се впрягам в разни филми с някой.
    Уважавам труда си достатъчно ,за да го затривам за дреболии.
    Последна редакция от mmfsr; 28.01.2010 на 19:58.

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ами аз мисля, че трябва да уважаваме и труда на останалите. Качвайки мнение или снимка, ние даваме възможност на останалите да ги цитират и да се позоватат на тях в мненията си. В един момент ако изтрием мнението или снимката си, може би някъде ще направим някого на смешен, защото е сложил в постинга си несъществуваща снимка и я коментира.

    Ако искате нещо да си остане лично вашо, просто не го качвайте на форума.

    Вие лично бихте ли отговорили на постинг, ако знаете че той може да бъде изтрит?
    Бихте ли помогнали със знания на някого, ако той после изтрие въпроса и вашето мнение остане да виси във въздуха, а вашия труд отиде на вятъра.
    Бихте ли коментирали снимка, ако тя после изчезне?

    И въобще бихте ли писали във форум, ако знаете че някой с лека ръка може да го разпарцаливи?
    Последна редакция от Mateev; 28.01.2010 на 20:16.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Е и по- лошо ми се е случвало- пиша ,качвам снимки с модели и на другия ден виждам снимки с тоалетни- Матеев ,как ще коментираш- е не напуснах ,а го взех за майтап , но то не било.
    Пак ще кажа - просто трябва да сме толерантни- не сме ние измислили демокрацията ,а наказания е най лесно да се налагат.
    Последна редакция от mmfsr; 28.01.2010 на 20:38.

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    В Моделистика не са ми забранили акаунта и ако поискам, мога да изтрия всичките няколкостотин мои мнения. Но това досега не съм го и помислял. Към моите мнения има много снимки, които се хостват от фирмения FTP сървър. Ако поискам, ще ги изключа с едно щракване на мишката. Но това също никога не съм го и помислял. И причината е много проста. Ако направя нещо подобно, дефакто с това ще направя мръсно не на форума, не и на администратора или модераторите. Ще направя мръсно на цялото моделарско общество, което ми обърна внимание като новобранец и което ми даваше безценни съвети и знания (и продължава да ми ги дава до ден днешен). Затова мисля, че аз съм длъжен на това моделарско общество, и че също трябва да давам всичко от себе си за него (когато мога и колкото мога).
    Последна редакция от Mateev; 28.01.2010 на 21:16.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Това е добро мнение - мисля като теб и ще се радвам, ако всички мислят така.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Ключови думи за тази тема

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен