+ Ново Мнение
Страница 3 от 3
ПърваПърва 1 2 3
Визуализирани са от 21 до 28 от общо 28

Тема: Анонимност

  1. #21
    Потребител Аватар на rusi
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Кърджали
    Мнения
    68

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    ......................................

    Но на човек, който е нов в областта подобно изискване може да му се стори прекалено. Би си помислил следното: "Гледай ги тия, говорят си на малки имена, познават се, а са въвели правила за това!". Такова изискване би стреснало начинаещ. Поне мен ме е стряскало. Аз бих се притеснил не толкова от името, колкото от изискването за местоживеене.

    Заради втората гледна точка съм "ПРОТИВ"

    .................................................. .....................

    Когато човек е сред група от непознати, а с еднакви интереси то той би желал да се приобщи в тази група и първото нещо което прави е да се запознае с всички като се предсатавя с име или фамилия и след това казва от къде е и се завързва разговор. Когато някой не разбира или неможе да се оправи с регистрацията си може да се обърне за помощ към админа (това ще са много редки случаи)
    Твърдо съм против анонимноста, защото зад нея се крият нечисти намерения и помисли и практиката го доказва.
    Последна редакция от rusi; 28.01.2010 на 19:57.
    Руси Петков
    0899248862

  2. #22
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Много точно казано :)
    Димитър Пенев

  3. #23
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Горкия Денчо (от разказа на Гошо) -играх и аз в тоя филм . Оказа се ,че дори получил паролата от Денчо не можах да положа подписа му в профила му .- просто не го приемаше.
    Малко нагласена работа излезе да е виновен Гошо- и аз за малко да го отнеса тогава, е после стана.
    За анонимността- въпросния потребител дето разбуни темата и го баннаха просто не е анонимен (поне за мен )- всичките му мнения , или 90 проц. са в моите теми.
    Жалко ,че Матеев не публикува мненията му- навярно тогава всички биха го познали.
    Иска ми се да не се налагат ограничения веднага , а да контактува с хората и при нежелание - да се реагира.
    Ако пък нещата загрубеят - да се подлага на дускусия , поне за гонене.
    Ако се налага и аз ще напиша каквото се налага ,но смятам ,че поне тук всички се познаваме.
    Другото е при регистрация всеки да напише нещо за себе си - ако иска ,ако ли не- то ще си покаже после .
    Мисля напразно си чешем езиците и тия дето не са добронамерени - те ще си отидат, като всички участници тук ги игнорирват.
    Просто не им обръщайте внимание.
    Мисля има още кухи профили на потребители и това скоро ще се види.
    Последна редакция от mmfsr; 28.01.2010 на 20:23.

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Точно тази история визирам. Абсолютно всички бяха изпълнени с добри намерения. Нямаше нито един потребител с лоши намерения!!!
    Резултатът беше следния - Денчо писа 1-2 пъти и се отказа (а той според мен е един от много знаещите и опитни!), мен не изгониха (може би не само за това, но причината се криеше там някъде), Веско натрупа негативи... И още куп глупости, които се изляха като допълнение на случката.
    Стана така, че една предпазна мярка и прекалено стриктното й спазване само за ден-два лиши форума от няколко знаещи и можещи хора. Образно казано с един куршум бяха гръмнати няколко заека, само че тези зайци бяха лъвове, ако ме разбирате. :)

    Причината не беше нито в изискването за имена, нито в конкретния случай. Причината беше ТВЪРДЕ БЕЗКОМПРОМИСНОТО отношение към това изискване. Представете си глух човек, комуто искате да обясните нещо. Как ще го сторите, след като е глух?


    Аз продължавам да разсъждавам по темата и ето докъде стигнах:

    1. Хубаво е да НЯМА анонимност, понеже анонимността пречи на споделянето, а много често с нея се спекулира. Доста често - признавам!
    2. Анонимността в много случаи се използва за нечисти цели (за съжаление в повечето случаи)
    3. Много малък процент анонимни имат достатъчно основание да са анонимни
    4. Разговорът може да наклони везните и в двете посоки (както стана с мен), т.е. има голяма доза субективизъм дали анонимният добронамерен потребител ще убеди админа в намеренията и причините си
    5. Ако допусне анонимни регистрации, админа има голяма вероятност да си отвори МНОГО работа.

    Всички тези точки (а мога да изредя още) са СРЕЩУ анонимността и аз съм 100% съгласен с тях.

    Как се решава проблема в почти всички форуми: Определят се "модератори", които отменят администратора от тези му задължения. Те за "предната линия на фронта" и отсяват по-голяма част от недоброжелателите или ги "съветват" до решаване на проблема в зародиш.
    Но от друга страна масовата тенденция при тези "модератори" е да се вживеят в ролята и да изпълняват стриктно "задълженията" си на всяка цена. Помните какво ви казах за мотивацията, нали? Ето го и примера - това са мотивирани личности, които са готови да "минат и през огън", за да свършат работата си. Това е и целта за "назначаването" им.
    Дотук хубаво.
    Но започва и лошото, което всъщност е и основния проблем на модерирани форуми - модераторите се вживяват прекалено. Съвестта им е единствената бариера пред злоупотребата. Лошото е, че думичката "СЪВЕСТ" е изключително разтегливо понятие.

    В този ред на мисли аз дълбоко приветствам идеята на Росимир този форум да бъде лишен от подкрепата на модератори. Заявявайки това, Матеев слага на плещите си допълнителен труд, който иначе биха вършили модераторите. Така че той трябва да е наясно с това, а потребителите да се съобразяват и всички заедно да му помагат.

    За да не разтягам прекалено поста ще завърша с това че подкрепям мнението на mmfsr, част от което звучи така:
    "Мисля напразно си чешем езиците и тия дето не са добронамерени - те ще си отидат, като всички участници тук ги игнорирват.
    Просто не им обръщайте внимание."

    Ще си позволя да го допълня по мой си начин: Да не се обръща внимание на недобронамерените по никакъв начин, дори с коментари. Така те нямат почва за развитие. Да има въведено задължение за попълване на име и населено място, но на него да не се държи като на Конституция. Т.е. политиката на форума да е по-гъвкава към частни случаи и да подхожда с разбиране. Да има гратисен период (да кажем измерен в постове - 10 поста примерно), в който всички участници да подсещат анонимния да изпълни задълженията си, но чрез лични съобщения. Подсещането в тема най-често дразни някого.

    По този начин хем ще се запази хубавата идея да НЯМА модератори, хем всички ще са мотивирани да излязат от анонимност и никой няма да се сърди, а администратора ще има задължението чат-пат да провежда разговори с някой "по-специален" откъм лични данни.
    Георги Русинов

  5. #25
    Потребител Аватар на rusi
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Кърджали
    Мнения
    68

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    .................................................
    Както виждате аз съм се подписал. Не защото е трябвало, а защото съм мотивиран да го направя. Моята мотивация беше "чистотата" на този форум и личностите, които пишат в него. Както се казва - да ти е кеф да се представиш! :):) ................................

    "Мисля напразно си чешем езиците и тия дето не са добронамерени - те ще си отидат, като всички участници тук ги игнорирват.
    Просто не им обръщайте внимание."
    Ще си позволя да го допълня по мой си начин: Да не се обръща внимание на недобронамерените по никакъв начин, дори с коментари. Така те нямат почва за развитие. Да има въведено задължение за попълване на име и населено място, но на него да не се държи като на Конституция

    .................................................. .......
    Ето това е отговора, аз на анонимници не отговарям.
    Руси Петков
    0899248862

  6. #26
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Систематизирам накратко дискусията и моето мнение и оформям нещо като общо съглашение:

    ФОРУМА

    Форума е над всичко. Той е собственост на Българското моделарско общество.
    В него ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се съхрани добрия тон и духа на разбирателство и взаимопомощ.
    В името на тази най-важна цел са допустими вмешателства от страна на Администратора.
    Те обаче не са окончателни. Винаги може да се направи диалог в ЛС и да бъдат възстановени.
    Изнасянето на диалога в публичното пространство не е желателно.

    АНОНИМНОСТТА

    Излизането от анонимност е желателно, но не е задължително.
    Общността на форума не одобрява анонимността и си запазва правото да има по-специално отношение към анонимните (напр. да не им отговаря на мненията или да игнорира присъствието им).

    КОНФЛИКТИТЕ

    Преобладаващото мнозинство във форума са мъже, а в мъжете генно е заложено да се сравняват, надпреварват и самодоказват. Това е в основата на всеки един конфликт. Обикновенно някой волно или неволно прави намек, с който засяга или обижда някой друг. Другия веднага отреагирва с малко по-твърд отговор, първия отговаря вече с директна обида и конфликта се разгаря с пълна сила. От тук нататък конфликта може да бъде спрян само от администраторите. Прихологическата причина за конфликта е, че егото на някого е засегнато публично и той иска публично възмездие. Едно време за такива неща са се правели дуели.

    За да не стават конфликти, трябва всички да се опитваме да правим следното:
    1. Да внимаваме да не би случайно да обидим някого.
    2. Да внимаваме дори и с намеците за обида. Това може да стане дори случайно, намеквайки че някой е некомпетентен или че мнението му не е вярно.
    3. Ако случайно някой се почувствува обиден или засегнат, в никакъв случай да не отговаря на обидата. Първо да напише ЛС на този, който го е засегнал, с молба да си коригира постинга. Ако другия откаже, това е ясен знак за недобронамереност. За такъв човек веднага трябва да се информира администратора.

    ВСЕКИ МОЖЕ СЛУЧАЙНО ДА СБЪРКА С НАМЕК ИЛИ ОБИДА, НО ОТКАЗА ДА СЕ ПОПРАВИ МОМЕНТАЛНО ГО КЛАСИФИЦИРА КАТО НЕДОБРОЖЕЛАТЕЛ И КАНДИДАТ ЗА ИЗГОНВАНЕ.

    4. В никакъв случай не трябва да се изнасят конфликтите в публичното пространство. Трябва да се правят опити за потушаване с ЛС.

    Когато се сблъскаме с явен недоброжелател, той със сигурност ще наруши една камара правила на форума и със сигурност ще изнесе конфликта с администратора в публичното пространство. Така че вероятно и в бъдеще ще имаме подобни случаи. Такъв тип недоброжелатели вече са решили да напуснат форума, но преди това искат да отмъстят и да нанесат колкото се може повече щети на форума или на имиджа на администратора. Ярък пример за това е вчерашния случай.

    При възникването на подобни случаи трябва да има някакъв регламент каква последователност от действия ще предприема администратора. Регламента важи САМО ЗА АДМИНИСТРАТОРА, защото е ясно, че злонамерения няма да се съобразява с никакви регламенти или правила. Аз предлагам следната процедура:

    1. Някой нарочно или без да иска нарушава някакво правило на форума (най-често това е обида, но може и да е друго)
    2. Засегнатата страна или администратора пише ЛС на нарушителя с молба сам да си коригира текста на мнението
    3. Нарушителя не се съобразява с молбата
    4. Засегнатата страна пише ЛС на администратора (по-скоро на Mateev, че административния акаунт се отваря рядко).
    5. Администратора влиза в диалог посредством ЛС и се опитва да потуши конфликта
    6. Нарушителя не се съобразява и с администратора
    7. Администратора еднолично взема решение и коригира постингите на нарушителя
    8. Нарушителя изнася конфликта в публичното пространство и се оплаква от администратора
    9. На този етап вече е ясно, че нарушителя трябва да бъде изгонен, защото е нарушил много правила на форума
    10. Публичния диалог се оставя известно време, за да могат всички да се запознаят със случая
    11. Нарушителя се изгонва, а публичния диалог се трие.
    12. Ако в произволен етап от описаните по-горе нарушителя се съгласи да се поправи, цялата процедура се прекратява.
    13. Ако в произволен етап от описаните по-горе нарушителя нанесе щети на форума чрез изтриване на мнения, акаунта му се забранява на секундата с цел ограничаване на щетите.
    14. От етап 7 нататък временно могат да бъдат отнети някои права на нарушителя, но писането на ЛС и писането в поне 1 раздел на форума ще му бъдат оставени, за да има шанс да разкаже неговата си гледна точка.

    Ако имате някаква забележка или предложение - пишете.
    Последна редакция от Mateev; 29.01.2010 на 12:43.
    Росимир Матеев

  7. #27
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    И в момента от време на време правя промени по чужди постинги, но тези промени са свързане само с поправянето на някоя правописна грешка или с поправянето на името на града да е на кирилица в профила на потребителя. Текстове досега не съм пипал, освен ако в тях няма обиди или обидни намеци. Но такова вмешателство на администратора не е привилегия, а ЗАДЪЛЖЕНИЕ в името на опазването на добрия тон и дух на разбирателство. Произволна моя промяна не е окончателна и оригинала винаги може да бъде върнат след диалог по ЛС.

    В случая с modelist премахнах 1 обида и един обиден намек, а в отговор той директно си изтри всички мнения. Тоест направи отмъщение не на администратора, а на целостта на форума и на цялото соларно общество. Един вид "вие не сте достойни да имате моите знания". Моментално му забраних акаунта, но не му забраних IP-то, разчитайки той да се регистрира с нов акаунт и този път да се държи по-коректно с останалите. Той наистина регистрира нов акаунт, но само за да продължи с обидите и с нарушаването на нови и нови правила на форума. Естествено забраних и втория акаунт, но преди това го оставих в публичната тема да си каже мнението. Опитах се публично и да го убедя в какво греши. Разменихме и лични съобщения. Но всичко това не доведе до никакво подобрение. Просто получих допълнителни обиди и в ЛС в прав текст от типа" разбираш ли аз знам еди какво си, а ти не го знаеш". Явно човека си е с кофти характер и има нужда публично да избива някакви комплекси. Радвам се, че случая приключи и се надявам в бъдеще подобните случаи да са рядкост.

    Определено обаче в бъдеще ще има и други подобни случаи. Ясно е, че от няколко хиляди моделисти в България ще има поне 5-6, които са със склонност за заяждане и избиване на комплекси. Такива просто трябва да бъдат изгонени, но при това изгонване трябва да се спазва някаква предварително договорена процедура и най-важното - на изгонения да му се даде шанс да си каже своята гледна точка.
    Последна редакция от Mateev; 29.01.2010 на 12:30.
    Росимир Матеев

  8. #28
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Смятам за много разумно да се използва изложения от г-н Матеев алгоритъм. С натрупването на опит ще стане ясно, колко добре работи той. И в бъдеще времето и събитията ще покажат дали има нужда от промяна и каква.
    Димитър Пенев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Ключови думи за тази тема

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен