+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 79

Тема: турбинен трикоптер

Threaded View

  1. #1
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Трябва да стане!!! и не се отчайвай ще го литнем това чудо

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    В момента съм по нестабилен и от трикоптера .
    Целят проблем ми се състои че нямам никакъв опит с жироскопите и стабилизиращите системи. Тепърва почвам да се боря с тях.

    Матеев предлага, да направя опити дали ще може жирото (в случея ХК401) да стабилизира едно рамо. Т.е. турбиата е от едната страна на рамотоа а аз с "два пръста" хващам другото крайче на рамото. Целта е при жвижения нагоре и на долу от моя страна, жирото така да компенсира, че лоста да остане хоризонтален. На практика ако това успеем да постигнем, то тогава ще успеем да стабилизираме и целият трикоптер.


    Пацо, можеш ли да дадеш малко повече информация за твоята системка? Как се настройва, какви датчици използваш и как реагира?

    Ето и нещо интерсно http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=821239
    Последна редакция от de_kata; 13.01.2011 на 01:24.
    Неделчо Брънчев

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Абе Човек, ти не четеш ли? Този линк аз ти го пратих в началото още, обърни внимание на дефлектора как е направен(въпреки ,че според мен този не направен добре ,посоката на потока не се променя по правилния закон) и нестабилноста на опашката(това пропадане за което ти говоря отдавна при промяна на посоката на вектора на тягата заради насоченоста му),не прави този експеримент с ръка , може да се удариш,лоста няма да остане хоризонтален а ще се стреми да запази състоянието си на равновесие което не е задължително да е хоризонтално, жироскопите контролират промяната на ъгловата скорост, хоризонтално ще бъде ако ползваш таилт-сензор, стабилизацията само с жироскопи ще стане (междо другото всички плзват жироскопи за стабилизацията под една или друга форма) но пак няма да е стабилно много но ще литне,аз ползвам също жироскопи но управлението и смесването го правя с процесорно модулче и мога да контролирам всички параметри, трудно ще се оправш с настройките по добре аз да я свърша тази работа ,че си знам бъкийте
    Последна редакция от ПАЦО; 13.01.2011 на 09:33.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Казанлък
    Мнения
    4

    .

    Голямото предимство на турбината пред перката в случая е,че можеш да вържеш трикоптера през средата с един канап за полилея на 1 метър височина и да си правиш безопасно експерименти на воля !!!
    Тянко Ковачев

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    След доста обсъждания с колегите Матеев и Пацо, стигнах до извода че ще трябва да променя малко конструкцията на модела.
    -трябва да се олекоти
    -опашната турбина ще е статъчна, а серво ще върти плоскоси, чрез които ще се насочва струята, подобно на трикоптера от линка малко по-горе.
    -възможно е да използваме друга стабилизираща с-ма.

    Чудя се, дали може да се направи нещо, като сопло, чрез което да се регулира тягата на турбините? Някой да има идеи?
    Неделчо Брънчев

  6. #6
    Потребител Аватар на kolibri
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    85

    Нали ти казах вчера за соплото.Ще стане, като намерим от някъде леки, но здрави кануси и ги отрежем отдолу, само че има минус - няма как да се регулира диаметърът на соплото, но при правилни изчисления си мисля , че няма да се налага това.
    Александър Иванов
    Пловдив

  7. #7
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by kolibri View Post
    Нали ти казах вчера за соплото.Ще стане, като намерим от някъде леки, но здрави кануси и ги отрежем отдолу, само че има минус - няма как да се регулира диаметърът на соплото, но при правилни изчисления си мисля , че няма да се налага това.
    Koлега , намалявайки сечението на соплото ще увеличиш скороста на въздушния поток но това няма да вдигне мощноста (респективно подемната сила)а ще направи турбината още по насочена и неуправляема(ако имаше криле това нямаше да е голям проблем,напротив), виждал ли си маркуч за вода със струиник колко трудно се насочва в дадена посока- тука е по зле , а обръщал ли си внимание как при малка промяна на налягането как рязко изчезва струята и се появява(тоест при промяна на оборотите от регuлиращата система може бързо да се достигна критичната точка на пропадане)!
    Как мислите за да полети това нещо какво ви е неоходимо повече скорост на струята или налягане, знаете ли каква е връзката между скороста и налягането? Как се преобразува скорост в налягане и обратно?Изобщо знаете ли какво правите?
    Последна редакция от ПАЦО; 15.01.2011 на 08:17.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен