+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 62

Тема: Съхранение на Липо

Threaded View

  1. #1
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Ще върна темата малко по-назад.

    Quote Originally Posted by danikronos View Post
    ..............................

    Миналата година взех няколко батерии от тези http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idProduct=9957 пак съмнително ниска цена и да ви кажа ,гледайки по телеметрията черпя от около 20 до 30 ампера ток и батерията се връща гореща на земята а е 40Ц,и след една година след около 100 цикъла вече стават само за захранване на предаватели приемници идруги подобни,наистина пълен ХАОС .Вече се чудя тези от Hbbyking имали нещо вярно дето са писали в този сайт.
    Това, че батерията загрява при консумация по-малка от обозначените параметри не означава непременно, че батерията е с по-лоши параметри от декларирани от производителя.
    Имал съм подобни проблеми, но ключът към отговора се оказа съвсем на друго място.
    Комбинация от неподходящ (или некачествен) контролер + мотор + неправилно подбран тиминг водят до различни по честота и амплитуда пулсации в обратна посока към батерията. Това е сериозна причина батерията да грее, а телеметриите и дейта логерите отчитат смешни консумации.

    Комбинацията по-долу работи отвратително зле.
    Turnigy Marine 120A Brushless Boat ESC
    Tenshock Brushless Motor Viper 1530 4-Pol
    Сравнително добър контролер и добър мотор.

    Мотора с друг контролер се представя отлично, същото важи и за спийд контролера. А конкретната комбинация е доста не подходяща. В конкретния случай причината е в контролера. Софтуера на спийда не управлява коректно 4 полюсни мотори.
    Тестове съм правил с повече от 5 вида батерии, загряваха като за последно - 50-60 градуса, абе не се пипаха. Въпросната комбинация беше монтирана на модел FSR ECO Expert. Започнах разследването поради загуба на управление при увеличаване на мощността.
    Направих си труда и закачих осцилоскоп на захранването на контролера и на бека. Това се случва на празен ход - тоест без товар.
    Чудесна картинка на изхода на бека щъкаха почти правоъгълни импулси с амплитуда от 2V до 4V в обратна посока. На входа на контролера нещата бяха още по-трагични.
    Димитър Пенев

  2. #2
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Днес ходих на поляната за да пробвам батериите които по горе съм споменал,които са на 2 цикъла т.е. нови,но резултатите са плачевни.С литването напрежението беше ок 15,.. волта (4s батерия),след около 2 минути и изразходван капацитет около 1000 mah напрежението падна драстично и взеха да писукат разните му аларми,13,3 волта падна напр. при изразходени 1300мач. при положение че батерията е 3000мач и консумиран ток средно 10ампера повреме на полет.Сега има няколко положения или метрията да не мери правилно или повреме на полет да се е охладила батерията и да омалява ,беше около 5 градуса вън.Всички батерии показаха подобен реззултат,при положение че лятото съм летял с подобен капацитет почти 20минути.
    Даниел Георгиев

  3. #3
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Правилно ли съм разбрал. Батерията е 4S LiPo, като при излитането си измерил 15V ?
    Ако е така, не виждам нищо ненормално.
    Димитър Пенев

  4. #4
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    да ,при излитане и черпене на ток от около 15 ампера напрежението си е ок 15,50 ,но за доста кратко време около 2 минути, след това рязко падна напрежението на 13,5в. и то при нова батерия и изразходван 1/3 капацитет.Имам и логовете записани след малко ще ги пусна да се види
    Даниел Георгиев

  5. #5
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Заредена батерия LiPo 4S трябва да достигне 16.8V. При товар от 10А-15А батерия 3000mAh не би трябвало да пада с повече от 0.05V-0.10V на клетка. Тоест трябва да измериш от напрежение >16V.

    След като заредиш батерията, какво напрежение има всяка една от клетките? Също под товар опитай да измериш всяка клетка отделно.
    Димитър Пенев

  6. #6
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    И при мене се получи нещо такова днес, просто имах много емоции и не ми беше до това да го опиша одеве по нормално си време, а чак сега като взех да осмислям с подробности какво стана.Значи батерията е от три клетки по 3000мА всяка, не пипани от есента значи поне три-четири, може и пет месеца, също на няколко цикъла, купвана е батерията през лятото някъде. Свалям я от един модел който не е летял и я качвам на друг с телеметрия, като я меря с волтметъра показва 12,4V и си викам добре е няма грижи, ще бръмча 1 час поне. Телеметрията ми показва напрежението на трито клетки по отделно за всяка, а консумацията общо щото датчика за тока ми е един. По едно време гледам едната клетка от 3,8V под товар от 2,5А някъде на целия пакет паднала на 3,2V и държи така ниско напрежението си, чак се изпотих а ми беше студено ужким. Другите две клетки държат стабилни 3,8 до 3,9V под товар, и стабилни 4,2V без товар. Та еи така значи от седене, или щото и е дошло времето една клетка от трито в тази батерия е сдала багажа. Ще направя няколко цикъла на тази батерия и ако не се оправи проклетата клетка ще трябва да деля батерията и да си имам още една батерия със две клетки. Може и при тебе да е заминала само едната клетка и от там да пада общото напрежение... Миналата година имах една такава батерия, тази година още в началото май ще имам и втора такава.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен