Накратко и моя личен опит до момента:

1. Съхранение на напълно заредена батерия предизвиква подуване на клетките само след 2-3 месеца

2. Съхранение на разредена батерия също предизвиква подуване на някоя клетка след 2-3 месеца. Премерването на подутата клетка показва, че нейното напрежение е паднало под 2.5V

3. Имам случаи на подути клетки дори и при правилно съхранение на батериите (заредени с режим STORAGE). Тези случаи са около 5% за нови батерии до 1 месец след покупката. С увеличаване на времето на съхранение се увеличава процента на подутите батерии. Моите наблюдения са за период от 1 година. Миналата година някъде през ноември-декември накупих доста батерии (над 100) и след това спрях да купувам нови. От тогава досега всеки месец се подуват по 1 или 2 батерии, независимо как се съхраняват. Все пак да не забравяме, че това са HobbyKing батерии с много ниска цена.

4. До сега не съм имал нито един случай на подуване на маркова батерия, независимо как съм я съхранявал и независимо от това, че вече е деградирала почти на 100%. Цените на марковите батерии обаче са убийствени и аз лично за мене си съм решил да купувам от HobbyKing и да поема риска, че някакъв процент от батериите ще ги изхвърлям само след 1-2 цикъла.

5. Имал съм случаи на батерия, която е в перфектно състояние 5-6 месеца и след това се надува още след първия полет. Причина за това надуване е прегряването на батерията може би поради факта, че е с високо вътрешно съпротивление. Други батерии със същия капацитет и същото C, но от друг производител, след полета са само леко затоплени. Явно някои производители лъжат за капацитета или за C-то или слагат некачествена химия вътре в батериите си.

Въобще стигнал съм до извода, че на батериите не трябва да им се вярва, докато не ги пробваш. Имал съм батерии с високи C-та, който въпреки това прегряват и аналогични с ниски C-та, които остават студени. Имал съм случаи на корави батерии, който едвам държат хеликоптера във въздуха и обратното - вече подути батерии, с които правя десетки полети и няма никакъв проблем с капацитета им. Въобще - пълен хаос, от който много трудно може да си извади човек някаква логика за бъдеща употреба и съхранение.

Като цяло май най-важно ще си остане правилото купувай батерията и карай колкото се може повече без да я жалиш, защото караш или не караш, пазиш или не, съхраняваш правилно или не, батерията пак ще е за боклука след една година.