+ Ново Мнение
Страница 6 от 7
ПърваПърва ... 2 3 4 5 6 7 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 51 до 60 от общо 62

Тема: Съхранение на Липо

  1. #51
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Точно за подобен уред си мислех и аз, само че доста по-интелигентен. Нещо подобно:

    1. Батерията се натоварва с ток постепенно, започвайки от няколко милиампера и стигайки до над 100А
    2. Непрекъснато се мери пада на напрежение и интелигентен алгоритъм съобразява с каква стъпка ще се променя нарастването на тока. При спадане на напрежението на една клетка до 2.5V меренето се прекратява.
    3. Цялото измерване се извършва за няколко милисекунди, така че няма нужда от свръхмощни резистори в синтезирания от нас ЦАП (Цифрово-Аналогов Преобразувател) или дори по-точно това ще е Мощен Цифрово Управляем Стабилизиран Консуматор на Ток.
    4. Търси се възможно най-максималния ток, при който се достига долната граница на разрешения диапазон на напрежение за дадената технология батерии или акумулатори. Този ток би могъл да бъде нашият критерий. Такъв ток наистина може да се дърпа от батерията, но не повече от 1-2 секунди. Например като пусков ток на мощен мотор. Реалният работен ток трябва да е около 3-5 пъти по-малък, за да има шанс безопасно да се усвои 70-80% от капацитета на батерията.
    5. Освен този ток, за ужас на Бовянски, на дисплея могат да се покажат и други параметри, изчислени от този максимален ток. Например - вътрешно съпротивление, препоръчван работен ток, работна мощност, максимална мощност и т.н.
    6. А ако се направи и възможност за въвеждане на капацитета от етикетката, уреда ще може да каже и колко минути ще е полета с ток например 20% от максималния.
    7. С бутонче може да се избира и вида на технологията на батерията, така че уредчето ще обхване ВСИЧКИ ВИДОВЕ АКУМУЛАТОРИ.
    8. Биха могли да се измерват дори и обикновенни неакумулаторни батерии.

    Ами това е идеята. Тя се базира на следното предположение, което трябва да бъде проверено, а именно: Възможно е измерването да се направи с огромна скорост, за да не прегреят мощните транзистори и товарните резистори. Следователно те могат да са миниатютни маломощни и от тука и целият уред да е с размери колкото дисплейчето (една платка под дисплейчето със същите размери).
    Росимир Матеев

  2. #52
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Има и още нещо - за всички е ясно, че има 2 ограничителя на максималния работнен ток на една батерия:

    1. Вътрешното съпротивление, което с остаряване на батерията нараства, и което създава паразитен пад на напрежение, който пречи на консуматорите да дърпат големи токове.

    2. Прегряването на батерията, което може да е толкова голямо, щото да разруши вътрешната физикохимия на клетките.

    Нашият уред измерва САМО ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ НАРАСТВАНЕТО НА ВЪТРЕШНОТО СЪПРОТИВЛЕНИЕ. За евентуалното нагряване нищо не може да се каже. Предполага се обаче, че батерията деградира постепенно и моделиста е наясно как тя при всеки следващ полет се връща все по-топла и по-топла. И когато започне да пари неудържимо (60 градуса), приемаме че вече е неподходяща за този модел. Тя обаче може да е годна за някаква друга употреба - например да захранва приемника или апаратурата. Следователно няма нужда от уред, за да се разбере кога батерията вече е негодна за последващи полети.
    Росимир Матеев

  3. #53
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Та търся човек, който срещу заплащане да е готов да направи разработката на хардуера и софтуера на един такъв уред за измерване на максималния ток на една батерия.

    След приключване на разработката тя става собственост на инвеститора (фирмата, която е поела разходите) и този инвеститор има изключителното право да произвежда и продава това устройство.

    Замислил съм и други подобни устройства, така че с когото се договоря, направо ще го назнача на заплата за поне една година време. Моля кандидатите да ми изпратят CV на ЛС.
    Росимир Матеев

  4. #54
    Заслужил Автор Аватар на Bovyanski
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    243

    При всички случай ще има клиенти за една такава Джуджавка, спорен е въпроса колко е необходима всъщност.
    А относно дисплея е хубаво да е цветен и да е тъчскрийн брато и USB за смяна на софта това гарантира 50% повече продажби
    Матеев успех, хубаво е да има нови идей
    Анатоли Бовянски
    София

  5. #55
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    .................................................. ...
    3. Цялото измерване се извършва за няколко милисекунди, така че няма нужда от свръхмощни резистори в синтезирания от нас ЦАП (Цифрово-Аналогов Преобразувател) или дори по-точно това ще е Мощен Цифрово Управляем Стабилизиран Консуматор на Ток.
    .................................................. ...
    Всичко много добре и идеята е прекрасна. Има само един малък проблем. При натоварване на батерията за кратко (няколко мили секунди), тя няма да успее да промени температурата си съществено. Това недвусмислено ще рече, че измерването ще е доста далеч от реалното.
    Димитър Пенев

  6. #56
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    По-скоро не знам дали йоните ще си размърдат задниците толкова бързо. Просто трябва да се провери. Ако трябва ще забавим измерването и ще търсим разумен компромис между бързина на измерване и прегряване на платката. И не очаквай кой-знае колко голяма точност. Все пак това не е лабораторен уред. Ще сме доволни ако не бърка 30А с 40А. Все ми се иска да вярвам, че ще е по-точен, но дайте първо да направим експериментите.

    А за температури не ми говори. Още в самото начало се уговорихме, че този параметър въобще не ме интересува. Да сме доволни, че все пак началната температура ще е коректна и измерването ще е привързано към нея. Тоест една и съща батерия ще дава различни резултати зимата и лятото в зависимост от околната температура. Но то така и трябва да бъде.
    Росимир Матеев

  7. #57
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2012
    Живее в
    Gabrovo
    Мнения
    1

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Та търся човек, който срещу заплащане да е готов да направи разработката на хардуера и софтуера на един такъв уред за измерване на максималния ток на една батерия.

    След приключване на разработката тя става собственост на инвеститора (фирмата, която е поела разходите) и този инвеститор има изключителното право да произвежда и продава това устройство.

    Замислил съм и други подобни устройства, така че с когото се договоря, направо ще го назнача на заплата за поне една година време. Моля кандидатите да ми изпратят CV на ЛС.
    Идеята е добра и смятам , че на пазара има нужда от такова устройство, но не съм много сигурен в крайните резултати. Относно самата разработка - от 20 години се занимавам с проектиране на електронни устройства (софтуер и хардуер) и мисля, че не би било никакъв проблем да се направи.
    0899832085

  8. #58
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ако искаш, можем да се срещнем в неделя и да го обсъдим.
    Росимир Матеев

  9. #59
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Други ползватели няма ли да споделят мнението си ?
    Безспорна е необходимостта от устройството.
    Дали е това устройството или не е и как точно е най –удобно да се направи ?
    Това е предметът на дискусията според мен.

    Ползвал съм 3 устройства на 3 различни принципа (двете са адекватни едното не е и нито едното не си заслужава инвестицията ) и съм първият кандидат за четвъртото, това което ще направи Матеев.

  10. #60
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Аз ще направя най вероятно нещо подобно за батериите ако не ме изпревари някои и да ползвам на готово чуждия опит, обаче идея си нямам кога ще ми остане време. От няколко седмици се блъскам с предаването на видеосигнала на по-голямо разстояние и затова всичкото ми време е за видеото отделено.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен