+ Ново Мнение
Страница 5 от 7
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 41 до 50 от общо 62

Тема: Съхранение на Липо

  1. #41
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Заредена батерия LiPo 4S трябва да достигне 16.8V. При товар от 10А-15А батерия 3000mAh не би трябвало да пада с повече от 0.05V-0.10V на клетка. Тоест трябва да измериш от напрежение >16V.

    След като заредиш батерията, какво напрежение има всяка една от клетките? Също под товар опитай да измериш всяка клетка отделно.
    Димитър Пенев

  2. #42
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    И при мене се получи нещо такова днес, просто имах много емоции и не ми беше до това да го опиша одеве по нормално си време, а чак сега като взех да осмислям с подробности какво стана.Значи батерията е от три клетки по 3000мА всяка, не пипани от есента значи поне три-четири, може и пет месеца, също на няколко цикъла, купвана е батерията през лятото някъде. Свалям я от един модел който не е летял и я качвам на друг с телеметрия, като я меря с волтметъра показва 12,4V и си викам добре е няма грижи, ще бръмча 1 час поне. Телеметрията ми показва напрежението на трито клетки по отделно за всяка, а консумацията общо щото датчика за тока ми е един. По едно време гледам едната клетка от 3,8V под товар от 2,5А някъде на целия пакет паднала на 3,2V и държи така ниско напрежението си, чак се изпотих а ми беше студено ужким. Другите две клетки държат стабилни 3,8 до 3,9V под товар, и стабилни 4,2V без товар. Та еи така значи от седене, или щото и е дошло времето една клетка от трито в тази батерия е сдала багажа. Ще направя няколко цикъла на тази батерия и ако не се оправи проклетата клетка ще трябва да деля батерията и да си имам още една батерия със две клетки. Може и при тебе да е заминала само едната клетка и от там да пада общото напрежение... Миналата година имах една такава батерия, тази година още в началото май ще имам и втора такава.

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    А аз се замислих за друго - защо след като има крещяща нужда от някакво моделистко изделие, то все още не е разработено и не се предлага на пазара? Нали сме пазарна икономика? Нима никой досега не се е досетил и да пробва пазара с това изделие?

    Например - Тестер за електромотори в стил конструктор. Някаква конструкция + универсална крепежна стойка + универсален спийд контролер и малко друга измерителна електроника за напрежение, токове и подемна сила. И след това един нов мотор да може да се закрепя за 20 секунди и още 20 за пропелера. И след това го завърташ и набюдаваш на готово резултатите на някакво LCD екранче. За такова чудо много хора биха дали над 100 долара.

    Или пък Тестер на батерии. Но не да ми показва напрежение, а максимален ток, който батерията може безопасно да поддържа дълго време. Или текущото C - но измерено по верния начин. Така ще бъде отчетено и стареенето на батерията и моделиста ще знае докога ще може да я ползва. Например един хеликоптер гълта 25A работен ток в режим на висене и го захранваме с някаква батерийка, която според етикетката е 20C и би трябвало да издържа на 50А ток, обаче нашият уред показва например ток от 28А. Моделиста веднага може да си извади извода, че това е стара и издухана батерия и в нея има живот само за още няколко полета. Та това е параметъра, който е важен за моделиста, а не вътрешното съпротивление или напр. напрежението. Ако един моделист притежава подобен тестер, ще е наясно точно в кой момент да изхвърли една батерия, а не да я чака да се подуе или да крашне модела.

    Та тази идея с подобен тестер я обмислям повече от година и на практика съм готов с теоретичната обосновка и с алгоритъма какво трябва да се направи и как.

    И просто се чудя защо никой все още не се е сетил да задоволи една такава крещяща потребност на моделистите - Измерване на качеството на батериите и/или на електромоторите, а сигурно има и други.
    Много си прав Приятелю!
    Нали се сещаш че над 70% от това което се разпространява във въпросните сайтове е със неясен произход. Нали се сещаш, че клетките които не отговарят на определени изисквания не се изхвърлят.
    И докато ползвателите нямат въпросното устройство (което си съществува те са няколко устройства, не е едно!!! ) добре облечените бизнесмени ще изкопуват всичко отстранено и пласират със каквито им падне етикети.
    Ако някой отиде и си организира производството на определени клетки и след това се окаже че те не съответсват на намеренията му кво става? Дали ги изхвърля?

    В „моделистика” дадох пример за едни 5500 90С които са си отвсякъде направени и съответстват на заданието.
    Ама те ги няма на пазара.
    Защо?
    Защото на състезателите от определен клуб ще се направят в същите обемни ограничения примерно 5400 120С.
    Защо да не бъдат продадени с новия етикет???

    Който иска да държи нещата в свои ръце си ги прави сам.

    Отностно твоя проект
    Знаеш, че се разминаваме в разбиранията, и че не съм съгласен със трактовката ТИ.
    Колкото и да ти се иска да елиминираш 2 от съставките на енергийния баланс, (да опростиш еквивалентната заместителната схема) те си съществуват.
    Да не съм голословен
    Баланса е Извършена работа + Отведена топлина + Изменение на вътрешната енергия (енергията на състоянието)
    За тази цел при тестване на клетки се подържа постоянна температура при което се калкулира количеството топлина.
    Имаме количеството електричество въведено в клетката от едната страна на уравнението .
    От другата страна имаме работата (разряден ток умножен по напрежение) + Отведеното количество топлина + измениние на енергия на състоянието.
    При измерване на ток и напрежение и отчитаме само извършената работа останалите две съставляващи правят системата отворена.
    Лошото в цялата работа е, че батериите могат да извършват работа и за сметка на енергията на състоянието. Именно количествената оценка на тази енергия и превръщаемостта и е отговора на въпроса до колко е годна една клетка.
    За натрупване на данни обаче можеш да убиеш сума клетки и пак да не достигнеш до никъде.
    Във едно тегло (като при корабните модели 133 гр/клетка) влизат 5300 27С ако се направи чист графитен анод, АМА влизат и 13000 33С (или 14500 18С) ако се направи смес графит-силиций .
    Е двата капацитета се постигат за сметка на нещо и то си иска енергия на състоянието. Тази енергия се променя във времето при едните по един начин при другите по друг. Аз бих въвел степен на изнасилване при 5300 да е 0% при 13000 да е 75% . Не можеш мери едните и другите със един аршин.

    Поздрави от Нигерия

  4. #44
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ти без да искаш засегна най-важния въпрос и неявно даде и отговора. Аз ще го развия малко по-подробно. Та според Закона за запазване на енергията

    НОВОТО КОЛИЧЕСТВО енергия в батерията е равно на СТАРОТО КОЛИЧЕСТВО минус ИЗПОЛЗВАНАТА ОТ МОДЕЛА ЕНЕРГИЯ минус ГЕНЕРИРАНАТА В БАТЕРИЯТА ТОПЛИНА.

    Ние се нуждаем от някакъв критерий, който да ни информира колко можем да натоварваме дадена батерия. И производителите (или търговците) са измислили един такъв критерий и са го нарекли C. Този критерий обаче има следните недостатъци:

    1. Никой не знае каква е неговата точна дефиниция или има някаква мъглява и неясна дефиниция, позволяваща широко тълкуване.
    2. Това означава, че C-то на една батерия НЕ МОЖЕ да бъде проверено или измерено.
    3. С остаряване на батерията, нейните качества се влошават. Тоест това C не отчита стареенето.
    4. С промяна на температурата качествата на батерията също се променят. Тоест това C не отчита промяната на температурата.
    5. Много производители слагат на етикетките някакво C, което е измислено с чесане зад врата.
    6. В крайна сметка моделистите отдавна вече НЕ ВЯРВАТ на този параметър,
    7. Мъглявата дефиниция прави НЕВЪЗМОЖНО измислянето на C-Tester.
    Росимир Матеев

  5. #45
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Поради изредените в предишния постинг доводи аз приемам, че въобще не ме интересува какво C пише на дадена батерия. Дори и да беше перфектно дефинирано, то пак нямаше да ме ориентира при остаряла или дефектна батерия или при промяна на околната температура. Затова реших да измисля ЕДИН НОВ УРЕД, с който за няколко секунди преди полета да може да се направи тест на батерията и да се получи ТОЧНА, ЯСНА И НЕДВУСМИСЛЕНА ИНФОРМАЦИЯ за нейното състояние и нейните възможности. С две думи първо се нуждаем от измислянето на ЕДИН НОВ КРИТЕРИЙ, който да отговаря на следните условия:

    1. Да е точно и ясно дефиниран, без никаква възможност за погрешно тълкуване.
    2. Да може да бъде измерен във всеки един момент от време.
    3. Да дава на моделиста колкото се може по лесно-възпринимаема информация.
    Росимир Матеев

  6. #46
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Какво можем да премерим
    1. Напрежения и токове на цялата батерия и/или на отделните клетки, на празен ход и/или под изкуствено генериран товар
    2. Температура на околния въздух и/или на батерията

    От каква информация се нуждае моделиста
    1. Какъв максимален ток може да се тегли от дадена батерия
    2. Колко е времето на полета на даден модел с дадена батерия

    Следователно задачата на дискусията по-нататък е измисляне на нов подходящ критерий, който максимално да доближи желанията на моделистите с възможностите за измерване.

    Определено могат да бъдат измислени много критерии, всеки от които ще си има своите плюсове и минуси. И за всеки един от критериите може да бъде направен уред за измерване. А кой точно ще се наложи зависи от бъдещето и от пазара.

    Аз искам заедно с вас да измислим първия и след това съм склонен да финансирам разработката на уреда и изработката на нулевата серия.
    Росимир Матеев

  7. #47
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Приятелю Матеев, Благодаря за разбирането!
    Нали се досещаш че не мога да дам отговора Явно.
    Мога ти помогна да го намериш.

    Вероятно съм част от проблемът Ти не решението му.

    Аз отговора го имам и устройствата ги имам. След всяко състезание проверявам батериите си клетка по клетка и съответно преценявам как и къде да ги съхранявам.
    Само, че при мен е ясно коя клетка как, кога и със какво е направена и водя историята и в база данни (вече надвишаваща 37 мегабайта)

    Това което е по-важно за мен е безопастността.

    При качествените клетки те издържат на 300 градуса нагрев без да се самозапалят. Това е през първите няколко цикли.
    След което тази температура рязко пада в зависимост от експлоатацията им.
    Идва момента в която тя постепенно достига до 72 градуса и почти не се променя повече във времето. За мен това е момента клетката в който клетката трябва се изхвърли.
    Тази температура пада във времето дори клетката да стояла на рафта.

    Със това което замисляш температурата на безопастно използване може ли да се
    определи?

    Много се надявам да не ми се сърдиш, че съм откровен и понякога арогантен.

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Определено могат да бъдат измислени много критерии, всеки от които ще си има своите плюсове и минуси. И за всеки един от критериите може да бъде направен уред за измерване. А кой точно ще се наложи зависи от бъдещето и от пазара.

    Аз искам заедно с вас да измислим първия и след това съм склонен да финансирам разработката на уреда и изработката на нулевата серия.
    Аз бях същия оптимист и също толкова изпълнен с ентусиазъм преди 4 години


    Вече не смятам да се правя на Прометей.

    Съзнателно отбягнах проблеъмът със тестерите които ползваме за много кратко и има много голяма полза от тях.
    Останалото време трупат прах и биха били от полза за някой друг колега.
    Защо всички да се набалбучваме да си ги правим?


    Моделистите имат нужда от евтини контролери – тез дето се заеха ква я свършиха?
    Ами тестер ?
    Моделистите имат нужда от евтини мотори – някой хвана ли се да отиграе схема за разработка (едно KDE 600 за хели може да се направи за 50 долара иначе струва 200) ? А тестера за мотори?
    Моделистите занимаващи се с лодки имат нужда от разработване на перки – До къде стигнаха Величията !??? А тестера за перки колко нерви и средства спасява, ама кой да го направи, че да го ползват всички аааааааааа????
    (правя минимум 90 перки на година, имам над 1000 и след всяка се убеждавам колко по-малко разбирам от това)
    Моделистите занимаващи се с лодки имат нужда от разработване на Корпуси ....................

    „Където сме яли и пили не сме се посрамили, където сме работили не са ни поканили!”

  9. #49
    Заслужил Автор Аватар на Bovyanski
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    243

    Ето това е уреда и е измислен много отдавна.
    http://www.maksimalbg.com/?81&02&965


    Аз лично ползвам подобна самоделка но със стрелкова система.
    Не знам защо но не обичам уреди със гУлеми дисплей показващи куп ненужна информация.
    Анатоли Бовянски
    София

  10. #50
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Анатоли Много съм благодарен за линка !
    имам проблеми с тестването на батериите. Дано да работи устройството при малки напрежения.
    И аз досега исползвах примативни реотаниза товар над 200 ампера

    За нуждите на Матеев не става но за мойте е супер.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен