+ Ново Мнение
Страница 4 от 7
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 31 до 40 от общо 62

Тема: Съхранение на Липо

  1. #31
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Не знаех, че при въвеждане на гаранцията се показва датата на производство. Иначе и аз щях да си въвеждам батериите.

    Досега винаги съм си мислел, че покупката на LiPo батерия е известна доза късмет. Всеки знае, че на LiPo-то срока на годност, си тече независимо дали го караш или не. На две години батериите вече са немощни старци, а на три са за изхвърляне. И никой не знае една батерия колко е стояла по складове и магазини. Редно беше да има върху нея щампована датата на производство или срока на годност, но производителите и търговците нямат изгода от това. Същото е и при NiMH батериите - случвало ми се е да купя чисто нова, а тя вече да е унищожена (да се е саморазредила почти до нула волта).

    Изглежда ще трябва да се промени стратегията при закупуване на батерии - да се закупува само такава батерия, която е в Backorder. Това гарантира, че няма стари наличности и ще получите нова батерия. Но така се решава проблема с Hobby King. Ами ако и новата партида се окаже, че е отлежавала 1 година в складовете на завода-производител?
    Росимир Матеев

  2. #32
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Като пазарувам от там било мотори било батерии или серва си спазвам едно правило ,при батериите ако нормално ми трябва 20C батерия ,взимам 30 или 40C ,при моторите същаата работа ,пресен пример сега ползвам един дето е 700вата ,летя по данните на метрията с около350-400вата и на земята след 20 мин. полет е вече горещ,винаги взимам нещата с поне една трета аванс,но пак няма гаранция де.

    Някой обърнал ли е внимание на тези батерии http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...de_Lipoly.html предполагам не стават за летене но предвит че са по-евтини за по малка консум.стават
    Даниел Георгиев

  3. #33
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    А аз се замислих за друго - защо след като има крещяща нужда от някакво моделистко изделие, то все още не е разработено и не се предлага на пазара? Нали сме пазарна икономика? Нима никой досега не се е досетил и да пробва пазара с това изделие?

    Например - Тестер за електромотори в стил конструктор. Някаква конструкция + универсална крепежна стойка + универсален спийд контролер и малко друга измерителна електроника за напрежение, токове и подемна сила. И след това един нов мотор да може да се закрепя за 20 секунди и още 20 за пропелера. И след това го завърташ и набюдаваш на готово резултатите на някакво LCD екранче. За такова чудо много хора биха дали над 100 долара.

    Или пък Тестер на батерии. Но не да ми показва напрежение, а максимален ток, който батерията може безопасно да поддържа дълго време. Или текущото C - но измерено по верния начин. Така ще бъде отчетено и стареенето на батерията и моделиста ще знае докога ще може да я ползва. Например един хеликоптер гълта 25A работен ток в режим на висене и го захранваме с някаква батерийка, която според етикетката е 20C и би трябвало да издържа на 50А ток, обаче нашият уред показва например ток от 28А. Моделиста веднага може да си извади извода, че това е стара и издухана батерия и в нея има живот само за още няколко полета. Та това е параметъра, който е важен за моделиста, а не вътрешното съпротивление или напр. напрежението. Ако един моделист притежава подобен тестер, ще е наясно точно в кой момент да изхвърли една батерия, а не да я чака да се подуе или да крашне модела.

    Та тази идея с подобен тестер я обмислям повече от година и на практика съм готов с теоретичната обосновка и с алгоритъма какво трябва да се направи и как.

    И просто се чудя защо никой все още не се е сетил да задоволи една такава крещяща потребност на моделистите - Измерване на качеството на батериите и/или на електромоторите, а сигурно има и други.
    Росимир Матеев

  4. #34
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    А предавател с тъчскрийн, десетина врътки, лостове и копчета и... чист като утринна капка роса откъм софтуер? Включваш в USB-то и си зареждаш каквато програма желаеш. :)

    Нещо като джобен компютър, но с лостчета. Днес ми се кара самолет - изваждам от вградената флаш=памет съответната програмка, зареждам си файлчето и... те ти апаратура с илядо модела памет, неограничени възможности и най-вече евтина колкото евтин навигатор... ееех, мечти. Чакам го всеки миг на пазара...
    Георги Русинов

  5. #35
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    51

    ...

    Ето тази джаджа се надявам да ми я достави един БГ магазин.
    (много ще съм им благодарен)

    http://www.jun-si.com/EnProductShow.asp?ID=101
    http://www.jun-si.com/UploadFiles/PowerLog6S.pdf
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...atalogger.html
    http://www.zj-hobbyshop.de/junsi-powerlog-p-69.html

    При автото натоварването е различно дори при различно сцепление и не знам как да се имитира на стенд.
    Така ще се изчертае една графика - колко е консумацията на ток, с колко кляка батерията. Определен мотор колко е лаком на ток.
    Боян Миланов, гр. София,
    S10 BLAST TC

  6. #36
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Накефи ме втория линк с PDF файла. Не се накефих толкова на устройството, колкото на това колко добре е документирано. Manual-а му е буквално съвършен. Иначе ми е писнало да получавам в колетите някакви голи платки в найлонови кесийки и нищо повече и после да хвърлям боб преди 1 месец какво съм купувал, откъде, за какво служи и т.н.

    Много често можете да видите някакво интересно устройство на някой сайт и да го купите. На сайта почти нищо не пише, но вие се надявате заедно с устройството да дойде някаква инструкция. Да, ама не. Идва някаква гола платка в кесийка и нищо повече. Писнало ми е от такива безотговорни търговци или производители. Моментално ги слагам в черния си списък и повече не стъпвам на сайта им. Губил съм по цяла събота и неделя да правя разследвания по снимка. Например този предавател на каква честота е, какво е разположението на перата на куплунга и т.н. Антените също - на каква честота са и колко децибела им е усилването. Особенно за 2.4 GHz - ами те визуално са напълно еднакви с 5.8 GHz.

    Как може да купуваш някакво сложно високотехнологично изделия и да няма грам информация на сайта или в кесийката с устройството. Та това е подигравка с потребителите. При 80% от стоките на Hobby King този проблем го има. Имам една кутийка с няколко камери, които са дошли покрай предавателите, и започвам да гадая дали са 420 или 520 TV линии, дали са PAL или NTSC, дали се захранват с 5 или 12V и т.н и т.н. Имам няколко приемника покрай тези предаватели, които на външен вид са като две капки вода. Да, ама някои от тях са за 2.4 GHz, а други за 1.3 или 1.2 ГХЗ или 900 MHZ. Антените им съшо - абсолютен хаос. Ще кажете че могат да бъдат разпознати по дължинана. Да, ама не. Има дълги антени на 2.4 GHz и къси на 900 или 433 MHz. Да не говорим за поне 10 междинни дължини. Нямате никакъв шанс да разберете коя за каква честота е и колко децибела е усилването.
    Росимир Матеев

  7. #37
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Ще върна темата малко по-назад.

    Quote Originally Posted by danikronos View Post
    ..............................

    Миналата година взех няколко батерии от тези http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idProduct=9957 пак съмнително ниска цена и да ви кажа ,гледайки по телеметрията черпя от около 20 до 30 ампера ток и батерията се връща гореща на земята а е 40Ц,и след една година след около 100 цикъла вече стават само за захранване на предаватели приемници идруги подобни,наистина пълен ХАОС .Вече се чудя тези от Hbbyking имали нещо вярно дето са писали в този сайт.
    Това, че батерията загрява при консумация по-малка от обозначените параметри не означава непременно, че батерията е с по-лоши параметри от декларирани от производителя.
    Имал съм подобни проблеми, но ключът към отговора се оказа съвсем на друго място.
    Комбинация от неподходящ (или некачествен) контролер + мотор + неправилно подбран тиминг водят до различни по честота и амплитуда пулсации в обратна посока към батерията. Това е сериозна причина батерията да грее, а телеметриите и дейта логерите отчитат смешни консумации.

    Комбинацията по-долу работи отвратително зле.
    Turnigy Marine 120A Brushless Boat ESC
    Tenshock Brushless Motor Viper 1530 4-Pol
    Сравнително добър контролер и добър мотор.

    Мотора с друг контролер се представя отлично, същото важи и за спийд контролера. А конкретната комбинация е доста не подходяща. В конкретния случай причината е в контролера. Софтуера на спийда не управлява коректно 4 полюсни мотори.
    Тестове съм правил с повече от 5 вида батерии, загряваха като за последно - 50-60 градуса, абе не се пипаха. Въпросната комбинация беше монтирана на модел FSR ECO Expert. Започнах разследването поради загуба на управление при увеличаване на мощността.
    Направих си труда и закачих осцилоскоп на захранването на контролера и на бека. Това се случва на празен ход - тоест без товар.
    Чудесна картинка на изхода на бека щъкаха почти правоъгълни импулси с амплитуда от 2V до 4V в обратна посока. На входа на контролера нещата бяха още по-трагични.
    Димитър Пенев

  8. #38
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Днес ходих на поляната за да пробвам батериите които по горе съм споменал,които са на 2 цикъла т.е. нови,но резултатите са плачевни.С литването напрежението беше ок 15,.. волта (4s батерия),след около 2 минути и изразходван капацитет около 1000 mah напрежението падна драстично и взеха да писукат разните му аларми,13,3 волта падна напр. при изразходени 1300мач. при положение че батерията е 3000мач и консумиран ток средно 10ампера повреме на полет.Сега има няколко положения или метрията да не мери правилно или повреме на полет да се е охладила батерията и да омалява ,беше около 5 градуса вън.Всички батерии показаха подобен реззултат,при положение че лятото съм летял с подобен капацитет почти 20минути.
    Даниел Георгиев

  9. #39
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Правилно ли съм разбрал. Батерията е 4S LiPo, като при излитането си измерил 15V ?
    Ако е така, не виждам нищо ненормално.
    Димитър Пенев

  10. #40
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    да ,при излитане и черпене на ток от около 15 ампера напрежението си е ок 15,50 ,но за доста кратко време около 2 минути, след това рязко падна напрежението на 13,5в. и то при нова батерия и изразходван 1/3 капацитет.Имам и логовете записани след малко ще ги пусна да се види
    Даниел Георгиев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен