+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 16

Тема: Нова технология за четене положението на стиковете на предавателите(тема за размисъл)

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Нова технология за четене положението на стиковете на предавателите(тема за размисъл)

    След, като вече 3-та седмица се борим с Коцето Костов с потенциометрите на Turnigy9x, днес попаднах на нещо много интересно. Магнитни енкодери на Melexis за стикове. Ето и цялата информация.

    Click image for larger version

Name:	MLX90316-circuits.jpg
Views:	957
Size:	44.1 KB
ID:	1857

    go-MLX90333.pdf

    Click image for larger version

Name:	MLX90333-circuits.jpg
Views:	902
Size:	64.3 KB
ID:	1858

    go-MLX90316.pdf

    Click image for larger version

Name:	mlx-triaxis-d-joystick-position-sensor-000092696-4.jpg
Views:	930
Size:	17.8 KB
ID:	1860

    На края на стика има магнит. Чипа разпознава положението на стика по диференциалната промяна на магнитното поле.

    Пускам темата, защото има място за размисъл ....
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Павел баня
    Мнения
    50

    Този сензор стана продукт на годината 2007.Миналата година мислех да правя с него симулатор за компа с "вечни" джойстици но тогава цената на джойстик беше 35 евро.Изходното му напрежение е от 0-5 волта а не всички апаратури потенциометрите са напреженови.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    71

    Интересна играчка .

    http://www.futureelectronics.com/en/...:True,Nea:True
    Последна редакция от sevo; 22.11.2010 на 19:57.

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Явно в скоро време апаратурите ще преживеят революция и пак ще се наложи да си купуваме нови. А аз глупака с моята JR DSX9 аз си мислех, че съм се обзавел за 20 години напред.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Автор Аватар на Николай Николов
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Чирпан
    Мнения
    173

    четене

    Нали знаеш щом купиш нещо вече е старо
    Николай Николов

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    При подобна цена на дребно, нещата изглеждат добре, дори за любителско приложение.

    ...Едно малко допълнение към темата ( макар и леко в друга посока ) - приложените файлове.

    Bourns_T0914_3382_Additions_FPB.pdf

    r51e.pdf

    "rotary position sensors"...това са малко по-евтини алтернативи за потенциометрите в сравнение с чиповете на Melexis, които по всяка вероятност може да станат и за сервомашинките. Имат много добра линейност и над 1'000'000 цикъла. Перфектен прахозащитен корпус както в изводен, така и в SMD вариант.
    Последна редакция от nickarsow; 22.11.2010 на 20:42.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Павел баня
    Мнения
    50

    Това допълнение ми хареса.Не бях ги виждал до сега въпреки че ползвам продукти и на двете фирми и смело твърдя че са едни от най добрите на пазара.Струва си да се пробва с машинки от поне среден клас които най вероято са с някакви китайски творения.Относно цените 35 евро е цял джойстик с механиката и не е скъпо при условие че е "почти" вечно но тогава си намерих апаратура и пустия мързел проекта стигна до там.

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by nickarsow View Post
    След, като вече 3-та седмица се борим с Коцето Костов с потенциометрите на Turnigy9x...
    А бихте ли споделили с какъв проблем се борите? Дефект, износване, лоши контакти или нещо друго? Питам, за да знам какво евентуално да очаквам...
    Георги Русинов

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    А бихте ли споделили с какъв проблем се борите? Дефект, износване, лоши контакти или нещо друго? Питам, за да знам какво евентуално да очаквам...
    А, не се притеснявай. Тази апаратура е на това дередже от ползване.....тя се е изплатила вече, ама се опитваме да и направим изкуствено дишане за още някой месец живот.
    Ефекта/дефекта беше следния - първо се базикаха нулите на джойстиковете. После се изгуби нулата..по-скоро беше нестабилна. Накрая почна да си прави своеволия.
    Разглобихме потенциометрите, избърсахме ги и ги напръскахме с контактен спрей. Нещата се подобриха значително с изключение на нулата. Дори при центриран стик, нулата е избягала на 5..6..10 градуса. Самия корпус на потенциометрите е малко фалшив - изрезите за фиксиране на платката на самия потенциометър не са добре оформени и при сглобяването и с корпуса винаги може да се допусне леко разместване. А не искаме да ги разглобяваме пак, защото загънатите фиксиращи зъбчета ще се счупят и тогава......
    Странното на този тип потенциометри е, че имат 3 зони на резистивната част - работна тънкослойна и лява и дясна неработни дебелослойни. Контактуването става само в тънкослойната зона = работните ъгли на стика. Видимо няма износване. По-вероятно е някакво замърсяване причинено от условията на работа. Дали е някакъв окис или фин прах...не мога да кажа...няма нищо видимо.

    Quote Originally Posted by kabel View Post
    ......Струва си да се пробва с машинки от поне среден клас които най вероято са с някакви китайски творения......
    Аз си мисля, че при тази цена от около EUR 2,08 спокойно може да се пробва и за стиковете на предавателите. Имат ги в 2 разновидности по отновение диаметъра на остта - 5мм. и 3,5мм., което по всяка вероятност ще покрие различните модели предаватели.
    Последна редакция от nickarsow; 23.11.2010 на 10:23.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Павел баня
    Мнения
    50

    Имам приятели дисководещи душмани на потенциометри.Мога да им пусна един тест.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Защо не мога да пиша във форума
    от Penev във форум: За форума
    Replies: 1
    Последно мнение: 03.01.2010, 18:28

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен