+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 5 от общо 5

Тема: Здравейте! Нужда от помощ :)

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Oct 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    2

    Здравейте! Нужда от помощ :)

    Привет!
    Страхотен Форум, много компетентни мнения! Поздравления!
    Страхувам се че пускам темата не където трябва ако е така моля да ме извините.
    Аз съм начинаещ в авиомоделизма дори нещо повече - досега никога не съм се занимавал с подобно нещо. Творческият ми "устрем" ( ) се е ограничавал до ...хартиени самолетчета.
    Наскоро обаче нещо ме зачопли, зачетох този форум и се позапалих. Отидох и си купих едно моделче "West Wings - Spitfire Mk.1" с гумен двигател. По телефона човекът любезно ми обясни че не се продава готов, а се сглобява и беше учуден на ентусиазма с които приех новината. Едва когато отидох в магазина разбрах какво е имал в предвид :) Вечерта го разопаковах разгледах и ентусиазма ми се превърна в леко смущение :) - самолетчето е от с принтирани върху балз елементи които трябва да изрежа и с тънки клечки да се оформи фюзелажа, има хартия с която да се покрие. Както и да е за мен ще е предизвикателство да се опитам, но не съм сигурен за няколко неща които искам да ви попитам:
    1. Какво лепило да използвам.
    2. Човекът ми обясни внимателно че ще ми трябва лак на по късен етап има ли особености при лакирането на хартията
    3. Идея си нямам как се изпъва хартия върху подобни овални форми.

    Ако имате желание и време да споделите малко опит и най-общи насоки ще съм ви безкрайно благодарен!
    Желая ви здраве и много творчески успехи! И благодаря!
    Антон Матев

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Здравей и добре дошъл сред моделистите!

    Похвално е, че пишеш грамотно и без грешки! Не съм срещал досега начинаещ, който да пише така добре и да изказва мисълта си гладко и разбираемо! Поздравления за това! Вероятно не си много малък...

    Сега конкретно на въпросите ти:
    самолетчето е от с принтирани върху балз елементи които трябва да изрежа и с тънки клечки да се оформи фюзелажа
    Балсата ще изрежеш най-добре с т.нар. "резбарско лъкче". Последно ги гледах в Бриколаж. Точно това му е името - резбарско лъкче. В него се слагат едни малки триончета, широки около милиметър или дори по-малко.

    1. Какво лепило да използвам
    За твоето моделче е най-добре да използваш или Ц200 (Ц400) или това:

    По-достъпното е Ц200. С него се работи по следния начин:
    След като си съединил детайлите, с много тънка четчица или малка клечица "хващаш" малко лепило и внимателно размазваш около мястото на съединяването. Най-добре е, ако лепилото влезе между двата детайла, но това невинаги е възможно. Бъди пестелив и не прекалявай с лепилото!

    2. Човекът ми обясни внимателно че ще ми трябва лак на по късен етап има ли особености при лакирането на хартията
    3. Идея си нямам как се изпъва хартия върху подобни овални форми.
    Хартията се изпъва много лесно - с вода. Но първо трябва да я поставиш върху модела. Най-добре се работи с НИТРОЦЕЛУЛОЗЕН ЛАК. За съжаление трудно се намира.
    Вариантите са два:
    1. С Ц200. Разреждаш много лепилото, да стане водно. С негова помощ залепваш хартията към дървото, като се стараеш да е опъната колкото се може повече. Но ако някъде има бръчки - не се притеснявай!
    2. С нитроцелулозен лак: по същия начин.

    След като изсъхне лепилото, напръскваш хартията с вода. Когато изсъхне, тя ще се опъне сама. След това трябва да се лакира. Най-добре става с нитроцелулозен лак...

    При поставянето на хартията върху дървените детайли, можеш да я нарежеш на по-малки парчета за твое удобство. Но внимавай със застъпването, за да не стане после грозно. Аз мисля, че ще се справиш прекрасно!
    Успех!
    Георги Русинов

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    Oct 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    2

    Сърдечнно благодаря!
    С нетърпение очаквам края на работния ден, за да се снабдя с материалите.
    Ще вложа старание пък да видим какво ще излезе. Мисля си, че по-голямата част от удоволствието е в самата работа върху модела. Така че дори да не се получи съвсем добре, ще съм прекарал времето си повече от приятно :) Още веднъж - благодаря и бъдете здрав! :)
    Антон Матев

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Pelayos de la Presa, España
    Мнения
    2

    Здравейте!

    Eто как се облича с япон:

    1. Имаме завършен скелет-дървен!, лакираме го два пъти с безцветен лак за запълване порите на дървото с междинно шкурене-шкурка 320.
    2. Изрязваме платки от япон със запас: 5-6мм от всяка страна (или повече) целта е после да можем спокойно да подгънем по ъглите. Изключение е изходящият ръб на крилото, т. к. има достатъчна ширина.
    3. Япона има две лица: от едната страна е по-гладък, логично тя е лицевата. Поставяме платката на скелета и с подходяща четка и разреден лак започваме през япона да минаваме първо надлъжника, после по ребрата "навън" към атакуващ/изходящ ръб. Целта е получаване на минимален брой гънки. Все пак трябва да имаме пред вид, че при намокряне с лака япона се отпуска; при изсъхване обаче гънките ще изчезнат.
    4. След пълното изсъхване отстраняваме излишъците япон с парченце шкурка, залепено на дъсчица.
    5. Следва намокряне на крилото с вода, оставяме последното да изсъхне. Япона опъва, и при леки дефекти (разбирай бръчки) в обшивката заменяме цялата мини платка, като припуските са с такъв размер, че да не се вижда като кръпка.
    6. Лакираме (направление по дължина, по ширина и т. н.) с опъвателен лак 6-8 пъти, като след всяко лакиране се изчаква да иэсъхне лака-това е момента, в който почва да опъва-и шаблонираме крилото/хоризонтален стабилизатор върху права дъска.
    7. Опъвателен лак-приготвя се от разреден с етилацетат авиатол. Последното е руския "эмалит"-това е лака, с който се лакират платнените обшивки на големите самолети. Основен момент: това, че лака е разреден, не означава че не се е пресякъл... Затова, трябва да ползваме само етилацетат-проверено... Ако лака се е пресякъл, при съхнене на слънце обшивката изпъва чудесно, при евентуално понижаване на температурата става отново на "гащи".
    7. 1. При липса на авиатол/етилацетат, можем да приготвим опъвателен лак като разредим ацетоново лепилo "UHU HART" с ацетон.

    В общи линий, обличането с япон е удоволствие...
    Михаил Дейнов

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    "Япон"-ът се изпъва идеално с вода, без каквито и да е "опъвателни" лакове. Всяка една хартия или плат се опъват перфектно с чиста водица. С вода се опъва и фолио на нитроцелулозна основа (някои пекарски и "цветарски" фолиа). Пръскаш, съхне и готово! Това първо.

    И второ: лакирането на дървения скелет е напълно безсмислено. С лакиране на балсата получаваме само бонус тегло и излишна крехкост (по-лесно се чупи).
    След като се облича с "япон" (слагам го в кавички, ще поясня по-късно защо), е напълно безсмислено да се запълват порите на балсата. Друг неприятен ефект от лакирана балса е когато се облича с фолио. Лакът при нагряване прави мехури под фолиото. Изобщо тая работа с лака е стара соц. отживелица (ако мога така да се изразя). Най-здрава (разбирай на удари, усукване и огъване) е балсата, която не е третирана с нищо.

    * Забележка: Г-н Матев е казал в поста си ХАРТИЯ.

    Моля, нека темата не се превръща в безсмислена говорилня! Постове от сорта на "кой по-добър акъл ще даде" имат място в Моделистика, но не и тук! Така си мисля аз...
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Здравейте на всички
    от B.Mihaylov във форум: Радиоуправляеми модели
    Replies: 8
    Последно мнение: 28.01.2010, 07:57

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен