Факторите наистина са хиляди. Изкарах днешния следобяд в ровене за формули, по които са направени калкулаторите. И въпреки това продължавам да подкрепям твърдението си, че един ват мощност създава сила между 2 и 4 грама, независимо от механиката на модела.

Няма как да ми дадеш пример, че 1 ват мощност създава само 1 грам сила. Къде отива тази енергия?????
- Нагрява спийда - загуба 10-15%
- Нагрява мотора - още 10-15%
- В звук - 1%
- Във вибрации и загряване на вибриращите компоненти - 1%
- Каквото и друго да измислите - едва ли ще добавите още 1-2%

Основните и определящите загуби са в топлина - в мотора и спийда. Има топлина и в батерията, но ние мерим отдадената енергия след нея.

Ако твърдиш, че наистина може да се направи силно неефективна система, кажи ми къде тази система ще загуби да кажем 40% от енергията, за да се влоши положението до 1 грам на 1 ват?
Аз лично не се сещам.

За да се повдигне едно тяло от една височина до друга си има точно определена потенциална енергия, равна на масата умножена по земното ускорение умножена по разликата във височините. Към тази необходима енергия добавяме загубите от топлина в спийда и мотора, тъй като те са най-значимите. Всичко друго взето заедно е под 2-3%. Та точно това е енергията, която ще се вземе от батерията. Може и по-много, но само ако си изясним къде се губи тази допълнителна енергия.

Например триене на пропелера във въздуха и неговото загряване. Колко да му дадем на това? 2-3-5%? Аз парещ пропелер не съм виждал, така че си мисля, че там са сравнително малки загуби.

Възможно е и да греша, но това с 3-те грама на ват +/- 0.5 грама съм го установил от сайтовете на производителите на мотори и пропелери, много от които дават едновременно мощност и сила (Thrust). Ами след като го видиш това съотношение 100 или 1000 пъти при най-различни конфигурации на мотори, пропелери, турбини и обороти, просто няма как да не се замислиш.

Така че логиката на това идва от закона за запазване на енергията, а числото 3 изскочи от практически наблюдения. Можете да си ги направите и вие самите. Пак повтарям, че е ориентировъчно. Може да е 2.9 или 3.1. В никакъв случай обаче не е 2 или 4.