+ Ново Мнение
Страница 2 от 2
ПърваПърва 1 2
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 20

Тема: Cessna-182 - модел за парка

  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Stara Zagora
    Мнения
    58

    Малко продължение по модела. Реших че идеята цялото радио оборудване да се вижда в кабината не ми харесва особенно и за това смятам да го скрия под пода на кабината. Батерията влиза в отсека отдолу на тялото и понеже той е достатъчно голям, смятам там да сложа и приемника. Остават само машинките в тялото които лесно се крият под пода на кабината. Носещите летвички са 3х3 мека балса, обшивката - 0.8мм също лека балса. В крайна сметка това е изцяло декоративно и не носи никакви натоварвания. Необшитата част от пода ще бъде подвижен капак, който може да се маха при нужда от достъп до сервотата. Реално няма да се вижда никаква електроника или кабели по модела. Естествено трябва да скалъпя 4 седалки и табло за да не стои празен пода на модела...

    Click image for larger version

Name:	pod-1.JPG
Views:	994
Size:	134.1 KB
ID:	2012Click image for larger version

Name:	pod-2.JPG
Views:	1211
Size:	167.4 KB
ID:	2013
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	pod-3.JPG‎
Views:	1355
Size:	170.9 KB
ID:	2014  

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Stara Zagora
    Мнения
    58

    Интериора придобива вид. Седалките са готови и по местата си. Люка над сервотата е готов. Закрепва се на място с 3 щифта отпред и неодимов магнит отзад. За махането му е достатъчно да се надигне задния край и да се наклони леко за да се извади напред.

    Click image for larger version

Name:	sedalki-1.jpg
Views:	860
Size:	123.1 KB
ID:	2287Click image for larger version

Name:	sedalki-2.jpg
Views:	915
Size:	116.8 KB
ID:	2288

  3. #13
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Stara Zagora
    Мнения
    58

    Получих вакуумни детайли за модела. Сега работата ще навлезе в интрересен етап. Вакуумирани са двете стъкла на кабината, носовата част и обтекателите на колесника.

    Click image for larger version

Name:	vakuum1.jpg
Views:	838
Size:	85.1 KB
ID:	2385

  4. #14
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Може ли малко подробности относно вакумирането?
    Неделчо Брънчев

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Stara Zagora
    Мнения
    58

    Детаилите ми ги прати Митко. Облякох стабилизатора и горната част на тялото. Подготвих и местата за светодиодите в краищата на крилата. Остава да подготвя местата за останалите диоди и да пусна кабелите.

    Click image for larger version

Name:	obshivka-opashka-1.jpg
Views:	948
Size:	89.6 KB
ID:	2500Click image for larger version

Name:	obshivka-opashka-2.jpg
Views:	858
Size:	84.6 KB
ID:	2501Click image for larger version

Name:	diodi-1.jpg
Views:	888
Size:	104.6 KB
ID:	2502Click image for larger version

Name:	diodi-2.jpg
Views:	932
Size:	86.5 KB
ID:	2503

  6. #16
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Моделчето е много интересно.

    Имам въпрос:
    Защо има толкова много надлъжници по тялото? Нямаше ли да е по-добре, ако са 1/3 от сегашната им бройка, а отгоре да е облечено с тънка балса (0,5 - 0,8мм). Тези надлъжници ми се виждат доста масивни (дебели). Каква е целта да са толкова много и толкова нагъсто за толкова малък модел?
    Същото се отнася и за крилото - каква е идеята да има по 2 допълнителни надлъжника между челния и средния, вместо да се сложат полуребърца? Няма ли да стане грозно, след като се облече с фолио? А профилът дали ще е достатъчно работещ при такава "остра" схема?

    И още един въпрос:
    Изходящият надлъжник балсов ли е? Ако е балсов, защо е разположен по този начин? Няма ли фолиото да го "накъдри", когато се опъне?

    И последно:
    Мястото, където ще бъде поставено крилото ми се струва много ненадеждно. Говоря за горната част на кабинката - там ако се закрепя с щифтове, е доста слабо, въпреки лентичките, залепени отвътре. На по-големите модели от този вид (Цесна 182) на това място има масивно ребро в тялото, което е спънато на всички възможни надлъжници, на страниците и то всъщност държи предната част на крилото. Тук виждам само страници и то разположени надлъжно... Крилото ще има ли "подпиралки" острани? Ако има, това решава проблема до някъде...

    Надявам се не ми се сърдиш за тези въпроси. Виждам конструктивни проблеми, които може да се отразят негативно в даден момент. Особено зоната на закрепване на крилото в предната му част.
    Последна редакция от ajcinema; 29.01.2011 на 11:06.
    Георги Русинов

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Stara Zagora
    Мнения
    58

    Модела го правя по кит а не го измислям в момента. Сега на въпросите.

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Защо има толкова много надлъжници по тялото? Нямаше ли да е по-добре, ако са 1/3 от сегашната им бройка, а отгоре да е облечено с тънка балса (0,5 - 0,8мм). Тези надлъжници ми се виждат доста масивни (дебели). Каква е целта да са толкова много и толкова нагъсто за толкова малък модел?
    Същото се отнася и за крилото - каква е идеята да има по 2 допълнителни надлъжника между челния и средния, вместо да се сложат полуребърца? Няма ли да стане грозно, след като се облече с фолио? А профилът дали ще е достатъчно работещ при такава "остра" схема?
    Сигурно щеше да е по-реалистично да е с тънка балса като обшивка, но със сигурност и по-тежко. В момента надлъжниците са от лека балса и едва ли всички са доста над 1-2 гр сумарно. За съжаление не ги претеглих преди да започна лепенето.

    Относно килото. Лично аз ако конструирам модела със сигурност бих сложил ребрата доста по-нагъсто с полуребра, но отново - реших да се придържам към оригиналния чертеж колкто се може по-точно. Профила ми прилича на Clark-Y и знам че той носи на какво ли не и пак лети. Все пак смятам да разчитам на правилната преценка на дизайнера на модела.

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post

    Изходящият надлъжник балсов ли е? Ако е балсов, защо е разположен по този начин? Няма ли фолиото да го "накъдри", когато се опъне?
    Изходящия е две палстинки 1мм балса. Не мисля че ще се огъне, но като го облека ще се чуе.


    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Мястото, където ще бъде поставено крилото ми се струва много ненадеждно. Говоря за горната част на кабинката - там ако се закрепя с щифтове, е доста слабо, въпреки лентичките, залепени отвътре. На по-големите модели от този вид (Цесна 182) на това място има масивно ребро в тялото, което е спънато на всички възможни надлъжници, на страниците и то всъщност държи предната част на крилото. Тук виждам само страници и то разположени надлъжно... Крилото ще има ли "подпиралки" острани? Ако има, това решава проблема до някъде...
    Крилото се закрепва с 2 щифта към челното ребро. То е съставно от 3 слоя 1,5-2-1,5мм твърда балса с кръстосани жилки. Това ребро е хванато за носещи карбонови пръчки (2мм диаметър) които вървят отгоре до долу на страниците и влизат в средния слой на носещото ребро на крилото, а същото е повторено и към мястото където се закрепва изходящия надлъжник на крилото. Това се вижда мисля в пост 2 от темата, ама може да не става ясно. Надлъжните летвички на които стъпва крилото са от твърда балса. Като цяло изглежда доста хилаво но в деиствителност е доста кораво. Надявам се да няма проблеми. Самото крило има освен шпертпалтовото усилване на центроплана още едно шпертплатово ребро през което минават носовите щифтове. Това не съм го направил още и ще пусна снимки когато е готово.

    Радвам се че има въпроси и критика по модела. В крайна сметка в дискусията се ражда истината.

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by lz23 View Post
    Крилото се закрепва с 2 щифта към челното ребро. То е съставно от 3 слоя 1,5-2-1,5мм твърда балса с кръстосани жилки. Това ребро е хванато за носещи карбонови пръчки (2мм диаметър) които вървят отгоре до долу на страниците и влизат в средния слой на носещото ребро на крилото, а същото е повторено и към мястото където се закрепва изходящия надлъжник на крилото. Това се вижда мисля в пост 2 от темата, ама може да не става ясно. Надлъжните летвички на които стъпва крилото са от твърда балса. ...

    Радвам се че има въпроси и критика по модела. В крайна сметка в дискусията се ражда истината.
    Става дума за зоната, която съм оградил с червено. Колкото и да е кораво ребърцето, в което ще се закрепи крилото, тази част от страницата е много, ама много слаба, независимо от подпиралките отвътре!



    На мястото на синята черта обикновено се слага цяло ребро в цялата вътрешност на тялото. Дефакто реброто разпределя усилието по цялото тяло. Ако оставиш нещата така, ще е като игра на руска рулетка (лично мнение). На моята Цесна 128 (1,65 размах) точно това ребро е най-якото в целия модел. По-яко от моторното...

    Същото се отнася и за задния край на крилото. Там не виждам никакво ребро. Има ребро по-назад, където тялото се стеснява.

    Не искам да давам акъл, само питам. :) Ако прецениш, че двата ми поста цапат темата, ще ги премахна.
    Георги Русинов

  9. #19
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Stara Zagora
    Мнения
    58

    Извинявам се за забавянето. Точно това ребро е най-здравото в целия модел. Определено се радвам че има интерес към темата и не смятам че нещо я "цапа". Нали това е идеята в крайна сметка - да обменяме идеи и да си посочваме грешките.
    Монтирах светодиодите и пуснах кабелите. Ползвах емайлиран проводник заради ниското му тегло.

    Click image for larger version

Name:	lights-1.jpg
Views:	879
Size:	102.3 KB
ID:	2614Click image for larger version

Name:	lights-2.jpg
Views:	847
Size:	155.8 KB
ID:	2615Click image for larger version

Name:	lights-3.jpg
Views:	990
Size:	126.7 KB
ID:	2616Click image for larger version

Name:	lights-4.jpg
Views:	949
Size:	149.3 KB
ID:	2617

  10. #20
    Автор Аватар на denisista
    Регистриран
    Oct 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    135

    Страхотна работа по модела. Харесват ми местата, където си сложил светодиодите, особено онези двата при мотора. А защо не сложиш и един вътре в кабината, за да имитира светлината от приборите на таблото?
    Денис Стоянов
    ВСИЧКО ОПИРА ДО МЕРАК

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен