+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 25

Тема: Успоредно (паралелно) свързване на ли-по клетки

Threaded View

  1. #1
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Паралелното свързване на клетки понякога е неизбежно/когато правилника го налага/ В корабомоделните правила са разрешени ЛиФе пакети с 3S 2P свързване. Проблема идва от там че балансирането е само на трите двойки , и ако една клетка не е с добри показатели, неминуемо води до дисбаланс и в другата паралелна клетка. Така че смятам да рзареша този проблем като разформировам всички 6 клетки от пакета, баланса да се прави като батерия 6S а непосредствено преди старта да се оформя 3S 2P пакет след замерване на двойки с еднакви показатели.По този начин ще избегна съхранение на запаралелени акумулатори,което най- вече ме притеснява.
    Станислав Христов

  2. #2
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Напълно подкрепям, казаното от г-н Матеев.
    Аз лично имам случай с фабрична LiFePo4 3S2P, където една от клетките беше дала на късо. Резултата е 2 броя надути клетки и двете с пълно късо.

    Неделчо, да слагаш предпазители в моделите или в батериите не смятам, че е удачно.
    Мислих си за вариант при, който можеш да сложиш диоди с ниско съпротивление на прехода, но и това ми се струва глупава идея.

    Най-удачно е да смениш мотора с такъв, щото да е със същата мощност, но с по-малко обороти на волт. Тогава ще свързваш батериите последователно. Тока ще падне чувствително, което ще разтовари батериите. Загубите на мощност е спийд контролера, кабели и клеми ще намалеят също. Изобщо много по-добро решение.

    Ако не се налага поради някаква непреодолима причина, по-добре не свързвай батерии паралелно.
    Имам предвид това, което Станислав е споменал за корабомоделизма. В правилата на класовете М има условия, които ти оставят единствена възможност да свързваш батерии в паралел. Това е при условие, че се състезаваш разбира се.
    Димитър Пенев

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Пенев, на пълно съм съгласен с предложеното от теб решение, но тук става въпрос за МТА4 -монстера ми. Мотора е 2200кв. и го карам на 6 клетки. Контролера ми е ограничен до 6 клетки. Няма как да вдигна още напрежението. (то може, но това ще ми струва още около 600-700лв, ако не и повече)
    Явно ще трябва да събера 200-тина левчета и да си взема една корава нано-теч полимерка.
    Чесно казано в случеят проблем ми е големият моментен ток. При тръгване, в рамките на няколко секунди, мотогрупата дърпа около 150-200А, което за моите издухани батерии е много.

    Някакво друго решение дали има ( за да си ползвам сегашните батерии)?
    Неделчо Брънчев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен