+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 147

Тема: Подвижна електроцентрала

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Всъщност тази мисъл ме сполетя първа - още когато ми предложиха автомобила.
    Тогава изобщо нямах идея за него, дори не подозирах, че още съществува (в този си вид). Обмислях варианти за оборудване на друг бус и бях пред дилема какъв да бъде той - стар и евтин (но с история) или нов (от магазина), метанов и... адски скъп. Седях и чертаех, смятах - евентуално оборудване.
    Когато получих предложението за това возило, си помислих как, аджеба, тези панели устояват на градушки. Наистина нямам идея и не съм търсил информация. Тук най-добре ще може да даде акъл Матеев.
    На мен ми хрумна да изработя покривало от дебел синтетичен плат или от тънък метален лист. Основната идея беше да не бие на очи, но впоследствие стана ясно, че системата трябва да работи. Колкото повече, толкова по-добре.
    От стоене на сянка алумулаторите са си отишли. Дълбокият разряд ги е унищожил. Утре ще се заема с подмяната им. В момента, при цял ден на слънце (макар и зимно), в час-пик контролерът отива над 14 волта. Като се скрие слънцето и веднага пада на 10,5 - 10,2. Едната батерия е много подута и деформирана. Откачих я и системата остана само с един акумулатор. Той даде признаци на живот - при липса на зареждане си стои на около 11,6 -12v и с всеки ден става по-добре.
    Матеев е измислил много добре всичко - достатъчно беше да сваля един предпазител.

    Междувременно поръчах два нови акумулатора. Очаквам да бъдат внесени до края на месеца и да ги получа. Реших да бъдат по 170 Ah, отново AGM, стационарни, тъй като размерите пасват идеално. Малко са поскъпнали напоследък (около 400 лева без ДДС на брой), но това е в реда на нещата.
    Само мога да предполагам колко средства, време и мерак е вложил Матеев в проектирането и осъществяването на идеята... за което евала! Нямам думи!

    С днешна дата планът е:
    Утре колата влиза за ремонти и обслужване - около 2 дни.
    Непосредствено след това ще монтирам мощен 300 - ватов LED фронтален осветител. Заедно с него и 3 броя скрити основи за телескопични мачти, на които ще бъдат окачвани 6 диодни осветителни тела с обща мощност 390 вата. Заедно с височината на колата, мачтите ще им осигурят височина от 7,5 метра. Подбрах осветителни тела с максимална дифузия. Те би трябвало да осветяват идеално поляна с размерите на футболно игрище - диаметър 100-тина метра.

    Ето как светят 2 дифузни тела с обща мощност 180 вата:





    А тук са 3 с обща мощност 260 вата:





    След това в първия свободен и подходящ уикенд ще наблегна на интериора - почистване, проверка, смазване и притягане на туй-онуй.

    Другата "екстра" ще бъде 45 литров компресорен хладилник-фризер. В оригиналното оборудване някога вероятно е имало малко хладилно отделение, но сега на негово място са акумулаторният пакет и елтаблото. Така или иначе оригиналният хладилник е бил много малък и неефективен - с термоелектрически елемент (пелтие).
    Последна редакция от ajcinema; 12.01.2020 на 10:44.
    Георги Русинов

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Днес най-после прибрах буса от сервиз. Годинките и километрите са си казали думата, но за предназначението си, автомобилът е перфектен.
    Бяха подменени няколко "редовни заподозрени" - типични дреболии - шарнири, тампони, накрайници и амортисьори. За лято оставих други съвсем леки козметични "ремонти".
    Успях да намеря и дори поръчах 2 нови акумулатора за соларната система. Вместо по 170, реших да бъдат по 180 амперчаса. Очаквам да ги получа до края на месеца.
    В събота ще направя повече снимки в детайли. На първо време трябва да възстановя системата за fpv - да избера подходящ телевизор и да му монтирам шейна.
    Второто важно нещо, с което ще приключа "ремонтите" е да възстановя спалнята. От нея липсва важна част, която не е трудна за изработка.
    Очаквайте продължение!
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен