+ Ново Мнение
Страница 10 от 15
ПърваПърва ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 91 до 100 от общо 147

Тема: Подвижна електроцентрала

  1. #91
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Междувременно бусът се сдоби със собствен безжичен интернет, необходим за смарт-устройствата - контролери, ключове, IP-камери, медия и други. Печката също ще стане "смарт".
    Интернетът "върви" по два канала - 4G/5G и собствен радиоканал за аварийни случаи. Wifi зоната е около 50-70 метра около буса, но може да бъде увеличена с малка антена, разположена под панелите.
    Утре ще я покажа, както и част от останалото оборудване.
    IP- камерите вече записват и стриймват денонощно всичко около и вътре в буса.
    Георги Русинов

  2. #92
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    За жалост тъжен повод сложи неколкодневна пауза на заниманията ми миналата седмица.
    Вчера имах възможност отново да поработя. Свърших малко бояджийска работа и довърших елтаблото.
    Сега всички свободни XT- конектори си имат функция и женските са монтирани твърдо на корпуса на таблото. Мъжките могат да се свързват с всякакви консуматори, но когато не се ползват, захранват два автокуплунга и USB източник. Единият порт е предвиден за бързо зареждане с qualcomm 3.0, а другите три са всеки по 2,4 ампера.

    Ето окончателният вид на таблото (без капак):



    Георги Русинов

  3. #93
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Малко кадри от камерите "на борда":













    Избрах малки камери, въртящи се на 360° по хоризонтала и на 170 по вертикала. Интересното е, че работят с много видове протоколи, включително и на най-известните и разпространени производители. Това означава, че мога да добавя камерите от буса директно към системата вкъщи и да ги гледам/записвам на общ D/NVR като една обща система.
    Поръчах и вече е в довършителен стадий софтуер, който ще обедини изображенията от 4 външни камери в 360 градусова картина (като на инфотейнмънт системите на съвременните автомобили), но във висока резолюция.
    Системата за наблюдение има собствено соларно захранване.
    Последна редакция от ajcinema; 29.08.2020 на 09:29.
    Георги Русинов

  4. #94
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Все си казвам "Край, стига толкова!" и веднага идва нова идея. Няма край...
    Тъкмо приключих с таблото и пак го ъпгрейднах. Левски, панаир... от скука ме избива на подобрения.

    Поредните добавки - трансмитер, "запалков" разклонител с вградени USB захранвания, плюс още 4 порта:







    Намерих място и за бисквитката за мобилния интернет. Измислих й подходяща кутийка, за да може да се вади (ако потрябва за мобилни цели), в която добавих USB конектор и малко отвори за охлаждане. Поместих я между седалките - високо и удобно място. При необходимост могат да се закачат две антени - за 4/5G и за WiFi-мрежата.
    Тази бисквитка поддържа 4G. Купих една специално за 5G. Един човек ми пусна едни мухи...









    Идеята е да бъде високо, заради обхвата и да може да се вади и поставя с два пръста.

    Монтирах общо 8 камери - 4 за външната панорама, 2 за шофиране и 2 вътрешни. Ето как изглежда видеото от една от общо двете вътрешни моторизирани камери:

    https://youtu.be/nOi6Qh9H1as

    Всичко става в реално време и имам денонощен моноторинг както на DVR-а, така и на смартфона. Софтуерът ме известява за всяко движение и детекция на човешка фигура. Много удобно.

    Междувременно, на един от останалите "фронтове" върви "борбата" по реставрацията на печката. Там нещата се задълбочиха и се превърнаха в сериал... нещо средно между "Старт от скрапа" и "Невъзможни реставрации".
    Корпусите за възстановени и предстои третиране със специални антикорозионни покрития. Подробности - до няколко дни. Само като анонс - такова предизвикателство досега не съм имал. Печката ще се превърне в уникално изделие - от парче отпадък, ще стане практична и полезна "екстра".
    Последна редакция от ajcinema; 30.08.2020 на 15:52.
    Георги Русинов

  5. #95
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Поздравления за усъвършенстванията на буса. Никога не съм си мислил, че толкова много неща могат да се направят по него.

    Искам обаче да попитам за DVR-а - сети ли се да го заредиш със SSD, а не с въртящ се диск? Щото ако е въртяш се, по време на движение на буса има голяма вероятност при някоя дупка сътресението да предизвика задиране на главата на диска.
    Росимир Матеев

  6. #96
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Благодаря!
    Всъщност самата работа по буса е своеобразно хоби. Доставя ми огромно удоволствие и ми помага да се преборя със стреса. Дори не съм го ползвал толкова, колкото съм го "кичил"... но всъщност това ми харесва.

    Относно записващите устройства:
    Основната идея е видеонаблюдението да бъде помощно средство за различни нужди, а не само за охрана. Започнах го с една идея, но тя постепенно прерастна в нещо по-различно. Миналата година по това време имах посегателство от млада комшийка, което по случайност записах на една камера и това ми даде идеята да оборудвам буса отвсякъде. В процеса на планиране, реших да ползвам системата и за други цели - безопасност, търсене на разни неща, наблюдение и дори отдалечена охрана на други обекти.
    Първоначалната идея беше основната вътрешна безжична мрежа да бъде основана на един WiFi харддиск, който избрах специално защото е SSD. Принципно не ги харесвам, защото когато "умрат" почти е невъзможно сасяване на информацията, но въпреки това надделя сигурността и защитата срещу вибрации.
    Мислех да ползвам този диск като генератор на мрежа и ретланслатор на интернет. Впоследствие реших той да е подсигуряващо допълнение, а не основна "черна кутия"
    Затова създадох два канала за интернет - един обичаен (с бисквитка) и един силов, по радиоканал, който се включва автоматично при отказ на основния.
    След първоначално избраните камери, които трябваше да хвърлят видео по радиоканал, реших да ги сменя с IP камери. Избрах такива,които работят на ONVIF2/2.4 стандарт, кото е съвместим с камери и рекордери на повеето известни производители - LONGSE, IP PRO, HIKVISION, DAHUA...
    Това ми дава пълна свобода на избор на DVR или NVR, или (както е при мен) - и двете!
    Сега камерите предават онлайн картина в реално време, която се записва в собствените им памети от по 265 GB всяка. Това са 2 TB общо памет само за 8 камери, която ми стига за над 2 месеца денонощен запис. Паралелно с тези памети, всичката информация се записва в облак. Най-накрая, тя пристига (отново в реално време) при домашната ми система и просто я добавям към останалите стационарни камери. Като пъзел. Все едно физически са на едно място, но всъщност са на километри...

    Камерите имат двупосочна връзка и различни видове аларми. Те могат да ме известят, ако се случи събитие, а аз мога да говоря дирекно на техните говорители към евентуалния нарушител...

    Ако нещо се случи, аз вече ще имам запис на събитието вкъщи, на облак и в паметите в буса.
    Безжичният диск остана като ретранслатор и банка за медии - музика, запис на ФПВ (тепърва започвам, даже подготвям един специален модел!) и други подобни.

    Предстои да извърша още няколко интересни допълнения. Наскоро успях да изпробвам и раиостанцията в реална ситуация. Успях да направя връзка на къси вълни на около 200 километра от ретранслатора/папагал на х. Здравец. За този казус ще направя специален пост.
    Последните месеци борих механични и други дребни проблеми. Имах сериозен казус с охлаждащия вентилатор на радиатора. Бил е подменен някога с чисто нов... заради една изгнила клема, която ми "вгорчи здравето", но я преборих с помощта на XT90. Голям смях падна. Дори сервизните механици не успяха да хванат проблема, а аз го установих съвсем случайно. Сега, като застудее, ще се извършат основни проверки по инсталацията, а аз лично ще третирам долната страна на колата срещу корозия.

    Външният вид също се подобри:





    Най-голямите предизвикателства тепърва предстоят. Това са дизеловата печка, която трябва да стане "смарт" и да се управлява от смартфона, както и пълното въздушно окачване.

    Реших да купя малък колесар, който да може да носи АТВ, мотоциклет или лодка според случая. Много ми се иска да купя и АТВ, за да възстановя първоначалната ти идея, но сигурно ще е догодина.
    Към края на септември подхващам цели 8 теми за модели. Целта е до следващия сезон хангарът да се обнови.

    Луд умора няма!!!
    Последна редакция от ajcinema; 31.08.2020 на 21:46.
    Георги Русинов

  7. #97
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Вече няколко пъти препрочитам темата от началото й, най-често за справка. По снимките на Матеев се ориентирам за силовите кабели преди да разглобя или пробия таван или кора. Преди няколко дни отново си припомних първите постове, защото таванът беше провиснал. Вместо да откривам топлата вода и да го разглобя целия, аз просто погледнах снимките от първите постове и само след 10 минути таванът беше фиксиран на правилните места.

    Обаче всеки път откривам нещо, което съм пропуснал. Като тази точка:

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    8. Задължително трябва да си направя и някакъв сенник, които да се измъква из под модулите и странично да се разпъва над страничната врата. Все пак на поляната в горещините най-важното нещо е качествената сянка.
    Не я бях забелязал до сега, но силно се радвам, че вече е реализирана. Явно пътят на логиката е един.
    Георги Русинов

  8. #98
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Имам въпрос към Матеев:

    Каква е максималната скорост, която си заложил при проектирането на соларната система?
    Предполагам, че панелите имат някакви фабрични стойности за устойчивост на метеорологични условия.

    Питам по две причини:
    1. Тъй като скоростта, която поддържам извън населени места е 80-85 километра в час, но напоследък усещам, че тази скорост е в турболага.
    Последните 1 000 километра поддържам точно 90 и разходът спадна с около литър, тъй като вече съм в ефективната зона на компресора.
    2. Наложи ми се няколко пъти да карам по магистрала и не смея да вдигна повече от 95 и само при изпреварване съм достигал 100.

    На мен тези скорости са ми повече от достатъчни, но искам да поставя табелка, указваща границите на безопасната зона.
    Заех се да направя много табелки от полирана неръждаема стомана, които искам да занитя на различни места. Някакси е готино всичко да е прилежно надписано и подредено.
    Табелките ще указват абсолютно всичко - кое за какво е и какви гранични стойности има.

    Днес изпробвах новите функционални джиджавки по таблото. Изкефих се! Една от тях е трансмитер, закачен в "запалков" разклонител, който включвам при липса на радио. Идеята беше всички важни за шофирането устройства да са в периметъра на шофьора и да се включват с една ръка, без нужда от изместване на погледа.
    Трансмитерът е блутут (ефтинджос), но свири чисто. Изместих микрофона му (с букса) на гърба на седалката, плюс втори на тавана.

    Това е едно от планираните подобрения - да добавя качествена инфотейнмънт система мое производство. Затова и на този етап ползвам прост трансмитер - оставям си поле за действие за зимата.

    Една от екстрите е собственоръчно изработена мощна музикална система, комбинираща в един компактен модул звук, картина, огромна пауърбанка и мултимедия.
    Започнах я преди две години с подобна идея и показах началото й в тази тема, но след като получих буса, идеята се доразви.

    Системата е 90% завършена и скоро ще направя специална тема. Тя си има име - "Балкантон", което взаимствах.
    Изработих и ецвана, патинирана метална табелка:


    Идеята е - медия и забавление за балкана (и летището).

    Ето много ранна снимка на въпросното "изделие". То по същество е силно преработена "баскаса", която вече няма нищо общо с баскаса...



    Тази снимка е от процеса на пробите и "изфинването" на звука. Аз съм маниак на тема "Качествен звук" и по ирония на съдбата съм абсолютист (притежавам вроден Абсолютен слух) - това означава, че на практика мога да определя честотата на звучене на всеки звук мигновено и без помощта на инструмент. На следвата снимка звукът е "изфинен" чрез резонаторен обем и поставяне на резонаторни отвори (отдушници или още са известни като "басрефлектор" или "басрефлекс") на точните места и с точните размери и дълбочини:



    Тази на пръв поглед компактна система е HiFi и генерира мощен и плътен звук. Толкова мощен, че се наложи да поставя в нея около 12 килограма литиеви батерии, за да не се мести, когато басът "удари"...

    Ще направя специална тема за системата
    Последна редакция от ajcinema; 03.09.2020 на 21:33.
    Георги Русинов

  9. #99
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Имам въпрос към Матеев:

    Каква е максималната скорост, която си заложил при проектирането на соларната система?
    Предполагам, че панелите имат някакви фабрични стойности за устойчивост на метеорологични условия.

    Питам по две причини:
    1. Тъй като скоростта, която поддържам извън населени места е 80-85 километра в час, но напоследък усещам, че тази скорост е в турболага.
    Последните 1 000 километра поддържам точно 90 и разходът спадна с около литър, тъй като вече съм в ефективната зона на компресора.
    2. Наложи ми се няколко пъти да карам по магистрала и не смея да вдигна повече от 95 и само при изпреварване съм достигал 100.
    Спокойно - можеш да караш с каквато си искаш скорост или по-точно - колкото може да вдигне буса. Панелите срещат въздуха със страничния си ръб, така че върху тях има минимални сили. Също така те са плоски, а не под наклон или огънати, така че няма и подемни сили. Единствено някакви дребни турболенции, които едва ли създават повече от няколко килограма сила.

    Нали знаеш, че при 100 km/h вятъра създава около 90 кг сила на квадратен метър перпендикулярна на него повърхност. При 200 km/h тази сила се умножава не по 2, а по 4. Челния ръб на панелите е с площ 1.6 х 0.05 = 0.08 кв.м., така че в най-лошия случай силата върху него ще е 28.8 kg при 200 km/h. Тази сила се разпределя върху 8 болта, опитвайки се да ги огъне назад, като на болт се пада по 3.6 kg.

    Сам виждаш, че конструкцията е преоразмерена многократно, пък и не ми се вярва да вдигнеш 200 с този бус. Ако въобще има някаква заплаха, то това е потенциалната появата на някакъв резонанс, но няма как да го проверим това, освен ако не отидеш в аеродинамичен тунел. Предвид здравината на конструкцията обаче аз си мисля, че тя би издържала дори и резонанс.

    Колкото до здравината на панелите - наблюдавал съм снимки на соларни централи, разрушени от буря или торнадо. Виждал съм и паднали тракери, съборени пак от силна буря. Където и да се види нещо подобно, се виждат огънати или съборени конструкции, но със здрави панели върху тях. Тези панели издържат и градушка, стига зърната да не са с размери на яйца. Издържат и сняг с тегло до 300-350 кг. на кв.м. (над 1 метър дебелина)

    През всичките тези години счупен панел съм виждал само при 3 много специални случая:

    1. Забита кирка в него
    2. Паднал тракер и ръбат камък се е забил в панела
    3. Панел сложен на железен профил, и температурните разширения между желязото и алуминия са го потрошили

    В случаите по т. 1 и 2 панела подлежеше на ремонт, тъй като стъклото си остава цяло без пукнатини, и само с дупка в повредения участък. Просто от задната страна се окъсява повредената клетка и дупката се залива с прозрачна смола. Само в третия случай се наблюдава напукване на цялото стъкло по цялата си площ, но парчетата си стоят на мястото и ако се залеят със слой прозрачна смола, панела ще продължи да си работи.

    На практика никога не съм виждал, дори и на снимка, физически тотално унищожен панел така, че да стане негоден за работа.
    Росимир Матеев

  10. #100
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Нямам думи!
    Точно това е Правилният и Единствен начин да се създават ИСТИНСКИ неща - с аналитичен подход, четене и прилагане на знания в различни области!
    Впечатляващо и достойно за уважение!

    Продължавам с ъпгрейдите:
    Тъй като в голяма част от времето бусът не се използва, понякога се налага да стои часове под ярко лятно слънце. Въпреки добавеният допълнителен радиатор, Щека-та се загравя доста. Досега не се е случвало да се задейства защита от прегряване, но реших да й поставя охлаждане, което да работи само когато има прекомерен излишък от енергия, която трябва да се разсее под формата на топлина.
    Решението - охладителна система с течност и вентилатори, които се включват автоматично.
    Тези дни ще илюстрирам със снимки.

    Междувременно, реставрацията на печката върви по план.
    Повредените детайли са възстановени:







    Тъй като няколко сензора са унищонежи от корозията, ги изпратих за анализ, след което ще бъдат изработени точни еквиваленти в корпуси от неръждаема стомана от висок клас и с висока якост.
    Следва повторно пескоструене с фин абразив (сода бикарбонат) и нанасяне на специално епоксидно покритие, което ще запечата корпуса за "вечни времена".
    Паралелно с това върви и работата по преработването на инсталацията с цел автономна работа на нагревателя. Ще бъде запазена и оригиналната функционалност - през собствената елинсталация на буса. Новото е, че ще добавя паралелна инсталация, ползваща ток от соларната система, която ще се управлява чрез смарт-контролер и по този начин ще може да се включва и настройва както вътрешното отопление, така и подгрев на двигателя. Реших да отделя двете системи с допълнителен трипътен клапан. Така ще мога да отоплявам дистанционно само салона, само двигателя или и двете, но с различни температури, които ще мога да задавам и следя от телефона си.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 3 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 3 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен