+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 80

Тема: Сервомашинки

Threaded View

  1. #1
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Матеев- браво.Темата е супер .
    Върна ме в доброто старо време кога работех във военен институт- много ти завиждам за забавленията.
    Дане съм капо- един въпрос. От къде смяташ се натрупва температурната грешка:
    1Механично-едв2а ли. Но има вероятност , но ще се натрупва и в двете посоки при евентуални темп. натрупвани хлабини в корпуса на машинката.
    2 Температурно от потенциометъра- малко вероятно
    3 тем. нестабилност на цялата електроника в сервото.
    Виждам въпроса с стабилизацията на захранването е решен.
    Ще следя с интерес.

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    Матеев- браво.Темата е супер .
    Върна ме в доброто старо време кога работех във военен институт- много ти завиждам за забавленията.
    Дане съм капо- един въпрос. От къде смяташ се натрупва температурната грешка:
    1Механично-едв2а ли. Но има вероятност , но ще се натрупва и в двете посоки при евентуални темп. натрупвани хлабини в корпуса на машинката.
    2 Температурно от потенциометъра- малко вероятно
    3 тем. нестабилност на цялата електроника в сервото.
    Виждам въпроса с стабилизацията на захранването е решен.
    Ще следя с интерес.
    Според мене температурната грешка основно се дължи на кондензатора в RC групата, която интегрира входящия сигнал. В наше време спокойно могат да бъдат сложени резистори с точност 1% или дори и 0.1%. Е в най-евтините сервота сигурно са по-неточни с цел поевтиняване. При кондензаторите обаче аз лично не съм чувал за такива, които да имат клас на точност 0.1%. Освен това самата RC група работи при много неблагоприятни условия. Тя трябва да интегрира 2 милисекунди импулс и 20 милисекунди пауза. Тоест целия диапазон на сигнала е 22 милисекунди, а за да получим точност на позициониране от 1 градус ние се нуждаем от 6 микросекунди промяна. Но 6 микросекунди са 0.02% от тези 22 милисекунди. Следователно за да са точни аналоговите сервота, трябва всички компоненти вътре в тях да имат клас на точност 0.02%. Е да, ама такива компоненти не съществуват, или ако съществуват, цената им ще е много висока.

    Това всъщност е и основния проблем. Самата концепция на вътрешната схема на аналоговите сервота предполага голяма температурна грешка при позициониране. При цифровите сервота този проблем е отстранен чрез директно мерене на ширината на входния импулс посредством цифрова схема (микропроцесор), който пък от своя страна работи под управлението на един перфектен еталон за време - кварцов резонатор с клас на точност от порядъка на 0.0005%.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 2 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 2 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен