Това е добра идея. Ще дойда с един багажник апаратури.

Много мислих за усъвършенствуване на опитната постановка и ето какво ми хрумна:

1. Няма смисъл от цели модели. Достатъчно е да има само един приемник и светодиода му да се вижда.

2. На една дъска или лист фибран нареждаме 100 приемника и ги свързваме към едно единствено мощно захранване (яка батерия с як BEC).

3. В единия ъгъл на дъската има GPS приемник, на екрана на който гледаме метрите (отдалечеността).

4. Пред дъската слагаме една камера, която едновременно вижда всички приемници (и светодиоди), както и GPS приемника.

5. Всичко това се монтира на покрива на една лека кола или на багажника на ATW или на гърба на някой, който е мераклия да пробяга 3 километра в двете посоки.

6. Апаратурите си стоят включени на поляната и по тях нищо не се пипа. Критерий за обхвата ще е светенето на диода на дадения приемник.

7. Пробягва се разстоянието от 3 километра с дъската на гърба, като в едната посока апаратурите са с вертикално изправени антени, а в другата се държат в ръка от моделистите така, както управляват моделите си.

8. И двата експеримента са записани на филм, който после може да се изгледа и да се направи таблица на Excel с точните моменти на угасване/светване на светодиодите.

9. За мене лично мисля да сложа поне 5-6 различни вида спектрумски приемници в два или 3 комплекта с различни дължини на антените. Идеята е всички едновременно да ги биндна към една единствена апаратура, но не знам дали ще стане.

Давайте идеи, ако ви хрумне нещо по-интелигентно.