+ Ново Мнение
Страница 1 от 3
1 2 3 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 24

Тема: Тестове за обхвата на апаратурите и приемниците

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Тестове за обхвата на апаратурите и приемниците

    Вчера поради силния вятър на поляната имахме много повече лаф-моабет, отколкото полети. Та от нямане какво да правим решихме да проверим обхвата на апаратурите, с които бяхме излезли. Решението беше спонтанно и опитната постановка беше измислена много набързо, но все пак получихме някакви резултати, които силно ще ви изненадат.

    Най-добрата апаратура, заедно с оригиналния си приемник, се оказа тази:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...hz_2Ch_Tx_&_Rx_

    Най-лошата апаратура се оказа моя JR/Spectrum DSX9 и този приемник:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s....4Ghz_Receiver
    Росимир Матеев

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Как проведохме експеримента?

    На една голяма маса и по земята наслагахме няколко модела на коли и самолети, както и голи приемници, захранени с една батерия и управляващи едно серво. Всички апаратури ги сложихме в една лека кола и тя започна да се отдалечава. Разстоянието мерехме с GPS, сложен в колата. На 250-тия метър колата спря и апаратурите една по една бяха вадени от нея и ръчките им се размърдваха. По GSM-a уточнвахме коя работи и коя - не.

    Дефакто на 250-тия метър безупречно работеха абсолютно всички апаратури и приемници, но това с извадени от колата апаратури. Докато апаратурите бяха вътре в колата и тя се отдалечаваше, проблем възникна само с приемника на една апаратура Graupner MX12 или MX16 (нека Penev да доуточни) на 40MHz. Нейното серво непрекъснато вибрираше при липса на сигнал. Това беше доста учудвашо, при положение че приемника имаше вградена функция Fail Safe.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Втората точка, на която направихме проба, беше отдалечена точно на 500 метра. Друга точка нямаше, защото поляната свърши и започнаха къщите и блоковете на гр. Габрово. Та на 500 метра JR-a въобще не зацепваше. Каквито и опити да правехме с вдигане над земята и промяна на посоката на антените - JR-а просто не работеше. Всички останали апаратури работеха, ако бяха извън колата, и спираха да работят вътре в колата.

    Голямата изненада е, че най-добрата апаратура се представи най-лошо, а най-скапаната и най-евтина апаратура се представи най-добре.

    Другата апаратура, която се представи блестящо, беше WALKERA 2801PRO. Страхотна апаратура с учудващо добро представяне.

    Другата седмица сме решили да направим по прецизни замервания с по-добра опитна постановка и с един много по-дълъг списък от апаратури и приемници. Можем да покрием разстояния до 1 километър пряка видимост. Повече няма как, защото терена не го позволява. Но според мене и това е достатъчно предвид факта, че някои приемници започнаха да окапват още на 300 метра.
    Росимир Матеев

  4. #4
    Автор Аватар на skymaster
    Регистриран
    Jul 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    174

    Ееее Г-н Матеев!
    Не знам дали сте обърнали внимание но приемника е за паркфлайъри (Жи-Ерския) или казано по друг начин максимум може да се отдалечи на 250 метра!
    Тук във Варна едно депроново акробатче помня че се беше отдалечило на 150 метра и изгуби обхват-причината приемника е за ПАРКФЛАЙЪР
    Надявам се аз да не греша
    Илко Щирков Варна

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Един такъв опит ще е много полезен. Дефакто никой не е правил подобно нещо при контролирани условия. Аз бих добавил малка забележка: Някои системи имат фалсейф режими и време за свръзка при загуба на голямо количество информация. При отдалечаването най-добре би било предавателите (или приемниците) да не се прибират в кола, а да бъдат навън през цялото време. Също така добре би било пробата да се направи БЕЗ автомобил, защото тон и кусур желязо се отразява някакси на радиовръзката при непосредствена близост...

    Ако представлява интерес, мога да публикувам своеобразна карта, направена при тестове на всичките ми радиосистеми, които съм притежавал. Представлява кръгова диаграма в реална градска среда, нанесена върху карта. Не показва реалният обхват, но ясно се вижда разликата между апаратурите.

    Също така много добре би било ако се направи паралелен на този опит, но с повече от един включен предавател от една и съща марка, за да се види дали и доколко повлиява на приемника (симулация на насищане на ефира).
    Ще направя такъв тест на летището на всички налични апаратури в момента и ще споделя резултатите, ако Матеев не възразява. Считам, че тази информация ще е МНОГО ПОЛЕЗНА!
    Георги Русинов

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by skymaster View Post
    Ееее Г-н Матеев!
    Не знам дали сте обърнали внимание но приемника е за паркфлайъри (Жи-Ерския) или казано по друг начин максимум може да се отдалечи на 250 метра!
    Тук във Варна едно депроново акробатче помня че се беше отдалечило на 150 метра и изгуби обхват-причината приемника е за ПАРКФЛАЙЪР
    Надявам се аз да не греша
    Така е. Причината е в приемника и това трябва да се знае от всеки, който използва такива приемници. Те са идеални за самолети под 1 метър, защото при такива малки размери едва ли някой ще си позволи да ги отдалечава на повече от 200 метра. За по-големи самолети е задължително да се използва Long Range приемник.

    Въпреки това се изкушавам да си направя малко експерименти, с които да се опитам да увелича обхвата на тези приемници. Все пак цената им е мечта, а Long Range приемниците са над 100 лева. Засега мисля да пробвам да удължа антените до дължина на вълната 3/4 ламбда. Тоест да сложа антени с дължина малко над 9 сантиметра. Ако има положителен ефект, другата седмица ще успеем да го докажем. Мога да пробвам и с 1 и 1/4 ламбда. Ако опитната постановка е правилна и са елиминирани всички други фактори (всичко друго да е еднакво), надявам се да докажа коя дължина на антената е най-подходяща.

    Другата идея е да се опитам да изработя насочена антена за апаратурата. Дори и да е груба и нескопосана, пак имам шансовете да удвоя или утроя напрегнатостта на полето в приемника. Тази идея се базира на факта, че когато се управлява даден модел, винаги си обърнат с лице към него. Тоест ако на антената на апаратурата нахлузя някакъв рефлектор, ще увелича напрегнатоста на полето пред мене, за сметка на това зад мене. Тука очаквам идеи от специалистите по въпроса. Нека да дадат предложение за рефлектор, а аз ще го изработя и ще направя сравнителни тестове.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Ако представлява интерес, мога да публикувам своеобразна карта, направена при тестове на всичките ми радиосистеми, които съм притежавал. Представлява кръгова диаграма в реална градска среда, нанесена върху карта. Не показва реалният обхват, но ясно се вижда разликата между апаратурите.

    Също така много добре би било ако се направи паралелен на този опит, но с повече от един включен предавател от една и съща марка, за да се види дали и доколко повлиява на приемника (симулация на насищане на ефира).
    Ще направя такъв тест на летището на всички налични апаратури в момента и ще споделя резултатите, ако Матеев не възразява. Считам, че тази информация ще е МНОГО ПОЛЕЗНА!
    Темата е създадена точно с тази цел - всеки да публикува информация за обхватите на различните апаратури, с които е правил експерименти. Трябва обаче да се казва и каква е била опитната постановка. Информацията от това няма да е просто полезна, тя ще е БЕЗЦЕННА.
    Росимир Матеев

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    Jun 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    88

    Колкото повече, толкова повече ..... информация.
    ще се включим!
    Станислав Стоев
    088 59 60 61 7

  9. #9
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    До сега само веднъж съм правил замерване на обхват.
    Апаратурата беше http://www.hobbycity.com/hobbyking/s...2_%28Mode_1%29 само че старата версия, и разбира се с оригиналният приемник, НО БЕЗ САТЕЛИТНИЯ ПРИЕМНИК.
    Опитите бяха проведени на поляна. Тестовете бяха до 350-тия метър, защото толкова беше дълга поляната, и през цялото време нямаше никакво трепване на машинките. Също така пробвахме и с натиснат RANGE TEST бутон, отново нямаше никакви загуби на обхват.
    Неделчо Брънчев

  10. #10
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Тези Hobby King апаратури май ще се окажат доста добри............
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен