Quote Originally Posted by skymaster View Post
Ееее Г-н Матеев!
Не знам дали сте обърнали внимание но приемника е за паркфлайъри (Жи-Ерския) или казано по друг начин максимум може да се отдалечи на 250 метра!
Тук във Варна едно депроново акробатче помня че се беше отдалечило на 150 метра и изгуби обхват-причината приемника е за ПАРКФЛАЙЪР
Надявам се аз да не греша
Така е. Причината е в приемника и това трябва да се знае от всеки, който използва такива приемници. Те са идеални за самолети под 1 метър, защото при такива малки размери едва ли някой ще си позволи да ги отдалечава на повече от 200 метра. За по-големи самолети е задължително да се използва Long Range приемник.

Въпреки това се изкушавам да си направя малко експерименти, с които да се опитам да увелича обхвата на тези приемници. Все пак цената им е мечта, а Long Range приемниците са над 100 лева. Засега мисля да пробвам да удължа антените до дължина на вълната 3/4 ламбда. Тоест да сложа антени с дължина малко над 9 сантиметра. Ако има положителен ефект, другата седмица ще успеем да го докажем. Мога да пробвам и с 1 и 1/4 ламбда. Ако опитната постановка е правилна и са елиминирани всички други фактори (всичко друго да е еднакво), надявам се да докажа коя дължина на антената е най-подходяща.

Другата идея е да се опитам да изработя насочена антена за апаратурата. Дори и да е груба и нескопосана, пак имам шансовете да удвоя или утроя напрегнатостта на полето в приемника. Тази идея се базира на факта, че когато се управлява даден модел, винаги си обърнат с лице към него. Тоест ако на антената на апаратурата нахлузя някакъв рефлектор, ще увелича напрегнатоста на полето пред мене, за сметка на това зад мене. Тука очаквам идеи от специалистите по въпроса. Нека да дадат предложение за рефлектор, а аз ще го изработя и ще направя сравнителни тестове.