+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 24

Тема: Тестове за обхвата на апаратурите и приемниците

Threaded View

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Ако представлява интерес, мога да публикувам своеобразна карта, направена при тестове на всичките ми радиосистеми, които съм притежавал. Представлява кръгова диаграма в реална градска среда, нанесена върху карта. Не показва реалният обхват, но ясно се вижда разликата между апаратурите.

    Също така много добре би било ако се направи паралелен на този опит, но с повече от един включен предавател от една и съща марка, за да се види дали и доколко повлиява на приемника (симулация на насищане на ефира).
    Ще направя такъв тест на летището на всички налични апаратури в момента и ще споделя резултатите, ако Матеев не възразява. Считам, че тази информация ще е МНОГО ПОЛЕЗНА!
    Темата е създадена точно с тази цел - всеки да публикува информация за обхватите на различните апаратури, с които е правил експерименти. Трябва обаче да се казва и каква е била опитната постановка. Информацията от това няма да е просто полезна, тя ще е БЕЗЦЕННА.
    Росимир Матеев

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    Jun 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    88

    Колкото повече, толкова повече ..... информация.
    ще се включим!
    Станислав Стоев
    088 59 60 61 7

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    До сега само веднъж съм правил замерване на обхват.
    Апаратурата беше http://www.hobbycity.com/hobbyking/s...2_%28Mode_1%29 само че старата версия, и разбира се с оригиналният приемник, НО БЕЗ САТЕЛИТНИЯ ПРИЕМНИК.
    Опитите бяха проведени на поляна. Тестовете бяха до 350-тия метър, защото толкова беше дълга поляната, и през цялото време нямаше никакво трепване на машинките. Също така пробвахме и с натиснат RANGE TEST бутон, отново нямаше никакви загуби на обхват.
    Неделчо Брънчев

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Тези Hobby King апаратури май ще се окажат доста добри............
    Росимир Матеев

  5. #5
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Спектрум ДХ 5е с приемник АР 500 - 1 км на прав път, пряка видимост. Същата апаратура, но с леко възвишение, което пречи на пряката видимост - на 150 м губи сигнал.

  6. #6
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Апаратурата за която говори Матеев е Graupner JR MX-12/40MHz. Но при друг тест с MX-16/35MHz и MX-12/40MHz нещата не бяха по-различни.

    Във връзка с настоящата тема искам да предложа на всички Габровски моделисти, които ще идват на Узана тази събота да вземат всички апаратури с които разполагат. Целта е да направим тест на разстоянието, което покриват предавателите с пряка видимост.

    В местността Узана ще проведем експерименти с възможност да се отдалечим на разстояние над 3 km с пряка видимост. Което е доста интересно.
    Димитър Пенев

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Това е добра идея. Ще дойда с един багажник апаратури.

    Много мислих за усъвършенствуване на опитната постановка и ето какво ми хрумна:

    1. Няма смисъл от цели модели. Достатъчно е да има само един приемник и светодиода му да се вижда.

    2. На една дъска или лист фибран нареждаме 100 приемника и ги свързваме към едно единствено мощно захранване (яка батерия с як BEC).

    3. В единия ъгъл на дъската има GPS приемник, на екрана на който гледаме метрите (отдалечеността).

    4. Пред дъската слагаме една камера, която едновременно вижда всички приемници (и светодиоди), както и GPS приемника.

    5. Всичко това се монтира на покрива на една лека кола или на багажника на ATW или на гърба на някой, който е мераклия да пробяга 3 километра в двете посоки.

    6. Апаратурите си стоят включени на поляната и по тях нищо не се пипа. Критерий за обхвата ще е светенето на диода на дадения приемник.

    7. Пробягва се разстоянието от 3 километра с дъската на гърба, като в едната посока апаратурите са с вертикално изправени антени, а в другата се държат в ръка от моделистите така, както управляват моделите си.

    8. И двата експеримента са записани на филм, който после може да се изгледа и да се направи таблица на Excel с точните моменти на угасване/светване на светодиодите.

    9. За мене лично мисля да сложа поне 5-6 различни вида спектрумски приемници в два или 3 комплекта с различни дължини на антените. Идеята е всички едновременно да ги биндна към една единствена апаратура, но не знам дали ще стане.

    Давайте идеи, ако ви хрумне нещо по-интелигентно.
    Росимир Матеев

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    гр.Русе
    Мнения
    1

    Тестове за обхвата на апаратурите и приемниците

    Здравейте,колеги,
    Сериозни тестове сте провели!В обсъждането обаче,не забелязах да сте взели пред вид страничните смущаващи сигнали. Особено лятно време, особено на тези честоти особено по високи места като Узана,се проявява т.нар."похождение"-нетипично далечно разпространение на радиовълните.Съвсем допустимо е до вас да стигат радиосигнали от европейски RC-та.
    С настъпване на есента и зимата,това явление затихва,така че експеримента ви ще стане по прецизен.
    Аз управлявам електро- планер със SpectrumDX7 и приемник AR7000.С натрупването на опит започвам да го отдалечавам и се чудя кое ще ме предаде първо-зрението или апаратурата.И в двата случая резултата ще е фатален.
    Интересно ми е да зная как се държат тези системи на големи разстояния и какво се случва като влязат в облаци-например.Също така,знаете ли за успешен вариант на радиомаяци или нещо подобно,за търсене на загубени на далеч самолетни модели.

  9. #9
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Дефакто тестовете се провалиха. Времето беше ужасно - студ, мъгла, вятър, слаб дъжд. Въобще не ни беше до тестове. Иначе на Узана бяха закарани 2 АТВ-та, 4 радиостанции, голям лист от фибран и много апаратури и приемници. Е поне се повозихме на АТВ-тата.

    Тепърва предстои да направим заплануваните тестове, но явно трябва да се усъвършенствува методологията, за да имаме по-качествени замервания. Иначе от сега съм решил напролет в Казанлък да докарам едно АТВ (вече съм поръчал и специално ремарке за него) и тогава там да направим тестове със стотиците апаратури на стотиците присъствуващи моделисти. По-изгодно място и време няма да има.

    А дотогва каквото измерим (ако измерим), ще го публикуваме. Днес обаче няма да е, защото се захванахме с тестове на сервомашинки.
    Росимир Матеев

  10. #10
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by манев View Post
    ........Също така,знаете ли за успешен вариант на радиомаяци или нещо подобно,за търсене на загубени на далеч самолетни модели.
    Това със загубените модели и мене не интересува. Ако някой знае откъде можем да си купим радиомаяк, нека да публикува линк. Не знам обаче как един маяк може да помогне в гъста гора. Може да си на 10 метра от модела и да не го видиш, особенно ако е на върха на някое дърво. Може би по-полезно ще е в модела да има зумер, който да се включва при загуба на сигнал и да титка докато се изтощи батерията.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен