+ Ново Мнение
Страница 2 от 3
ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 24

Тема: Тестове за обхвата на апаратурите и приемниците

  1. #11
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Спектрум ДХ 5е с приемник АР 500 - 1 км на прав път, пряка видимост. Същата апаратура, но с леко възвишение, което пречи на пряката видимост - на 150 м губи сигнал.

  2. #12
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Апаратурата за която говори Матеев е Graupner JR MX-12/40MHz. Но при друг тест с MX-16/35MHz и MX-12/40MHz нещата не бяха по-различни.

    Във връзка с настоящата тема искам да предложа на всички Габровски моделисти, които ще идват на Узана тази събота да вземат всички апаратури с които разполагат. Целта е да направим тест на разстоянието, което покриват предавателите с пряка видимост.

    В местността Узана ще проведем експерименти с възможност да се отдалечим на разстояние над 3 km с пряка видимост. Което е доста интересно.
    Димитър Пенев

  3. #13
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Това е добра идея. Ще дойда с един багажник апаратури.

    Много мислих за усъвършенствуване на опитната постановка и ето какво ми хрумна:

    1. Няма смисъл от цели модели. Достатъчно е да има само един приемник и светодиода му да се вижда.

    2. На една дъска или лист фибран нареждаме 100 приемника и ги свързваме към едно единствено мощно захранване (яка батерия с як BEC).

    3. В единия ъгъл на дъската има GPS приемник, на екрана на който гледаме метрите (отдалечеността).

    4. Пред дъската слагаме една камера, която едновременно вижда всички приемници (и светодиоди), както и GPS приемника.

    5. Всичко това се монтира на покрива на една лека кола или на багажника на ATW или на гърба на някой, който е мераклия да пробяга 3 километра в двете посоки.

    6. Апаратурите си стоят включени на поляната и по тях нищо не се пипа. Критерий за обхвата ще е светенето на диода на дадения приемник.

    7. Пробягва се разстоянието от 3 километра с дъската на гърба, като в едната посока апаратурите са с вертикално изправени антени, а в другата се държат в ръка от моделистите така, както управляват моделите си.

    8. И двата експеримента са записани на филм, който после може да се изгледа и да се направи таблица на Excel с точните моменти на угасване/светване на светодиодите.

    9. За мене лично мисля да сложа поне 5-6 различни вида спектрумски приемници в два или 3 комплекта с различни дължини на антените. Идеята е всички едновременно да ги биндна към една единствена апаратура, но не знам дали ще стане.

    Давайте идеи, ако ви хрумне нещо по-интелигентно.
    Росимир Матеев

  4. #14
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Та на поляната на Узана носете голи приемници, а не цели модели. Няма кой да ги носи на гърба си.
    Ако приемника ви няма светодиод, тогава и само тогава ще ви разрешим да сложите до него едно серво със щангичка, което ще трябва непрекъснато да клатите по време на експеримента. Целта е да има само едно пробягване на разстоянието от 3 километра, което означава че всеки кандидат за проверка на апаратурата ще разполага с много малко място на листа от фибран.

    Между другото току що погледнах картата на Узана - доста трудно ще постигнем дори и 2 километра. По-скоро ще е само километър и половина.
    Росимир Матеев

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Мисля, че предавателите трябва да се държат в ръка заради противовеса... Поне така си мисля.
    Георги Русинов

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Габрово / 0889515514
    Мнения
    20

    Тест

    Аз отказвам да бягам 3 км , но за сметка на това в буса ще натоваря скутерчето и с него ще разхождам приемниците или апаратурите навсякъде
    Николай Киров 0889515514
    Mugen MBX5 1/8 Mamba Monster Max 2200
    Traxxas E-Revo VXL 1/16

  7. #17
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Според мен най-адекватен резултат ще се получи, ако един човек държи апаратурата, а втори се отдалечава с модел в ръце (или само тялото на модела), като от време на време се завърта около оста си. Това ще симулира поведението на модела във въздуха, но при възможно най-лошите условия - близо до земята.
    Аз лично правя така: Давам предавателя на жена ми и я инструктирам да подава пълни команди приблизитено всяка секунда на два от каналите (както ще й е най-лесно). Важно е да не спира командите и те да са ритмични. Защо постъпвам така: защото по този начин симулацията е най-близо до реалните условия. Има консумация от акумулатора, близка до реалната; окабеляването си е каквото е в действителност (кабелите на машинки и захранване имат роля в приемането на радиосигнала!!!). Вярно, упражнението е неприятно за ходещия, но резултатите са много по-важни от една разходка.
    По този начин, с ритмични команди, успявам да разбера дори най-лекото прекъсване във връзката, даже без да гледам светодиода. Но в комбинация с него, работата е 100% сигурна.

    Давам този пример, защото съм на мнение, че само един приемник с батерия на него не би дал точен резултат. Мнението си е лично мое...

    И накрая искам да кажа, че никой не е застрахован от грешки и откази. Миналата събота размазах един от моделите си. Изведнъж "не чу" команда, близо до земята и с максимална скорост. Резултатът е купчина клечки за зъби. Обвиних себе си, че не съм направил наземен тест на обхвата, а използвах чисто нов приемник. Беше задължително да го направя, но ме домързя. Впоследствие се оказа, че имам измъкната ос на панта, която пък по никой начин не е можело да видя, заради факта, че пантите са "скрити"...
    И сега дилемата е следната - приемникът ли е виновен или пантата? Няма да разбера, докато не направя теста с разходката...
    Ако приемникът се окаже работещ нормално, повече никога няма да крия пантите. Ако се окаже проблемен - отива на 20-тонната преса.
    Последна редакция от ajcinema; 23.09.2010 на 09:19.
    Георги Русинов

  8. #18
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Предложението е добро, но така ще загубим цял ден за не повече от 3 теста. А аз искам да направим 100 теста с едно разхождане.
    Росимир Матеев

  9. #19
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Моето мнение е, че точно в тази сфера не бива количеството да е за сметка на качеството. Идната седмица ще публикувам резултати, получени по начина, който описах по-горе. Условията трябва да са максимално близки до реалните.
    Според мен е по-добре веднъж или два пъти седмично да се попълва (допълва) тема, специално направена за целта, без каквато и да е друга информация. Всеки потребител (който желае) може да направи въпросния range test и да публикува резултата, а Матеев да синтезира всичко в проста и ясна форма. например - Едикой си и аз сме направили тест на еднакви апаратури. Едикойси е постигнал разстояние 2км, а аз 1,600км.

    Пише: Апаратура ЕДИКАКВАСИ.

    А:

    А1: 2000 метра
    (А1=от едокойси при едикаквиси условия) и

    А2: 1600 метра
    (А2= от едикойси по едикакваси методика)

    Б: ..... метра
    В:.....метра
    Г: (вид приемник)



    И да си има една легенда, където примерно:

    А = Постигнато максимално разстояние:
    Б=Най-близка точка, откъдето е започнала загуба на сигнал (пакети) -
    В=Точка на пълен отказ
    Г = вид приемник
    И т.н.
    Георги Русинов

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    гр.Русе
    Мнения
    1

    Тестове за обхвата на апаратурите и приемниците

    Здравейте,колеги,
    Сериозни тестове сте провели!В обсъждането обаче,не забелязах да сте взели пред вид страничните смущаващи сигнали. Особено лятно време, особено на тези честоти особено по високи места като Узана,се проявява т.нар."похождение"-нетипично далечно разпространение на радиовълните.Съвсем допустимо е до вас да стигат радиосигнали от европейски RC-та.
    С настъпване на есента и зимата,това явление затихва,така че експеримента ви ще стане по прецизен.
    Аз управлявам електро- планер със SpectrumDX7 и приемник AR7000.С натрупването на опит започвам да го отдалечавам и се чудя кое ще ме предаде първо-зрението или апаратурата.И в двата случая резултата ще е фатален.
    Интересно ми е да зная как се държат тези системи на големи разстояния и какво се случва като влязат в облаци-например.Също така,знаете ли за успешен вариант на радиомаяци или нещо подобно,за търсене на загубени на далеч самолетни модели.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен