+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 10

Тема: Едно случайно откритие, което ще направи революция в корабомоделизма

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Едно случайно откритие, което ще направи революция в корабомоделизма

    Вчера по случайност направих едно откритие, което според мене ще направи революция в корабомоделизма. Може и друг да го е правил и да го е запазил в тайна, но аз реших да го публикувам, за да могат всички да се възползват от него.

    И така....
    Вчера на поляната ми се наложи да заредя един акумулатор на един минипланер, за да го подготвя за полет. Акумилатора беше 500 mAh 2S. Включих го на такава зареждачка:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...attery_Charger
    и го забравих, отнесен в проблемите с другите модели и силния вятър. В един момент се усетихме, че батерията се зарежда твърде дълго и заряда все още не е приключил, но пак не предприехме нищо и решихме да почакаме още малко. Това още малко стана повече от час че може би и два. Изключихме акумулатора чак когато се наканихме да си тръгваме и чак тогава забелязах, че леко се беше подул.

    Премерихме клетките и оооооо ужас - едната беше 4.65V, а другата - чисто 0.00 волта. Явно порта на зареждачката е бил повреден и е окъсил едната клетка. В същото време явно и софтуера е кекав, защото не е детектирал правилно ситуацията, а е продължил да зарежда другата клетка, правейки опит да я вдигне до 8.4V. Батерията беше леко подпухнала и от двете страни, но нищо сериозно. Такива батерии и друг път съм ги карал много пъти и са се държали съвсем нормално.

    Взех батерията у дома и реших да си понаправя малко гаргара с нея, преди да я изхвърля. И тука дойде ГОЛЯМАТА ИЗНЕНАДА !!! Реших да пробвам да я възстановя, като за целта трябваше първо да разредя презаредената клетка. Използвах тази разреждачка:
    http://nqrc.com/?vp=PLD-LN3S-01
    Тя се състои от резистори 1om 5W, които се включват в паралел към клетките дотогава, докато напрежението им падне до 3.9V. Предварително премерих напрежението на презаредената клетка - беше 4.56V. Явно за 3-4 часа от полето до дома беше паднало с 0.09V. Както и да е. Включих я на разряд и я оставих. След около час, час и 10 минути отидох да видя какво става и диода за разреждане все още си светеше. Извадих батерията и премерих напрежението - 4.18V !!!!!!!!!!!

    В това се състои и откритието.
    Батерията вече беше отдала целия си капацитет (около 500mAh) и въпреки това напрежението показваше, че в нея има още 500 mAh.
    Росимир Матеев

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Дефакто вдигането на напрежението на една клетка от 4.20V до 4.60V ПОЧТИ УДВОЯВА КАПАЦИТЕТА НА БАТЕРИЯТА !!!

    Естествено това ще е гибелно за батерията и най-вероятно няма да издържи повече от 3-4 цикъла, но какво от това. В момента корабомоделистите хвърлят по един мотор на всеки 2-3 старта и освен това дават луди пари за маркови батерии (по 150-200 лева), като тези батерии са по-добри от останалите само с 10-15%. Ееееее, сега вече имат по-добра и по-евтина алтернатива - презареждане на евтини батерии и след това изхвърляне на всеки 2-3 старта.

    Както предполагам знаете, корабомоделистите са лимитирани в теглото на батериите и всеки един от тях непрекъснато търси начин в същото тегло как да натъпче колкото се може повече енергия. Някои от тях успояват с много пари да се сдобият с 10% по-добра батерия. Сега аз им давам шанса ДА УДВОЯТ КАПАЦИТЕТА, при това почти без пари.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Има и още една добра новина:

    Подуването на батерията спадна, след като напрежението влезе в граници !!!!

    Батерията седи пред мене и ако някой ми беше казал, че някога е била презареждана и се е подувала, нямаше да повярвам. Клетката, която беше разредена до нула, си остана подута, но презаредената клетка просто се спихна, при това дотолкова, че въобще да не и личи.

    Не знам дали това ще важи за всички батерии, както и не знам дали всички батерии ще издържат на 4.6V без да гръмнат. Просто ви цитирах информацията, в случай че ви заинтересува. А ако искате да правите експерименти и да рискувате, те си остават за ваша сметка и на ваша отговорност.

    Аз лично смятатам, че 4.20V не е максималното напрежение, което издържа една LiPo клетка, а това е напрежението, при което вероятността за подуване е сведена до под 1% и времето на живот е увеличено на 100-300 цикъла. Ако обаче напрежението се увеличи до 4.60V то тогава капацитета се удвоява и живота вероятно намалява само до няколко цикъла. Но за някои специфични приложения това не е чак толкова важно. Пример - корабомоделистите и техните лимити за теглото на батерията.
    Росимир Матеев

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Сега очаквам да ме залеете с информация колко е опасно това да се прави. Аз обаче съм на същото мнение, така че не се хабете да ме предупреждавате. Знам го много добре.

    И гледайте сеира на следващото състезание на корабомоделистите как поне половината от състезателите ще са с презаредени батерии и как ще постигнат нови, недостигани до момента рекорди.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Mateev, знаеш ли колко опасно може да бъде това. (това беше шега)
    Сега трябва да се направи опит, при това състояние на батерията, какво и е вътрешното съпротивление и какъв ще е максималният ток, който може да отдаде (С-то)
    Последна редакция от de_kata; 20.09.2010 на 21:04.
    Неделчо Брънчев

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Знам колко е опасно и само един постинг над твоя съм го написал, заедно с молба да не ми го казвате, защото това се знае от абсолютно всеки. Ти обаче явно не четеш какво съм написал.

    Колкото до по-нататъшните експерименти - ами да си ги прави този, който се интересува от идеята. Аз съм до тука. Доволен съм, че батерията не гръмна и не запали колата на Penev (той щеше да бъде жертвата, ако нещо беше станало).

    Според мене сега трябва да се направи един експеримент, но няма да съм аз човека, който ще го направи. Нека някой друг да се жертва. Та експеримента е следния:

    Взема се една батерия и се зарежда дистанционно, като и напрежението се мери дистанционно. Батерията е сложена на асфалта на 3 метра от най-близкия горящ предмет. След това периодично се записва напрежението и степента на подуване и се търси такова напрежение, при което батерията току що е започнала да се подува. Гледат се и милиампер-часовете. Според мене това ще е безопасното напрежение, което тази батерия би могла да понесе много пъти (поне 10-20 пъти).

    А който му е мерак, може да подува батерията докато се пръсне, но според мене това ще стане при напрежение от поне 5.0 волта.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Една от моите зареждачки зарежда до 4.28V, a показва 4.20V. Това го установих май месец. Тогава стигнах до извода, че батериите позволяват по-високо напрежение. То вероятно за всяка клетка е различно.
    Вероятно за да се застраховат производителите на клетки ги проектират 5-10% нагоре. Вярно, е че нищо не разбирам от химията на клетките затова моите думи могат да бъдат само предположения.

    До момента зареждам с въпросната зареждачка и проблем с батериите нямам.
    Не съм изчислявал колко батерии имам, но не са по малко от 30-40 броя. Към настоящия момент всички са ОК със следните изключения.

    Една батерия LiPO 2S1P 1000mA - разредена до дупка, разбирайте едната клетка я намерих на 1.8V, като беше забравена повече от месец така. В резултат на това се е надула, но батерията работи.
    Три броя Turnigy 4500mAh 3S2P 30C LiFePo4 Pack които са се надули значително. Но имайки предвид, че не съм виждал от този тип батерии в друго състояние месец след закупуването им. Смятам това за нормално.
    Димитър Пенев

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Харманли
    Мнения
    74

    Ако това презареждане наистина има практическо приложение смятам че ще се отрази по-скоро отрицателно на хобито. Колко хора могат да си позволят да хвърлят по един акумулатор на всеки 2-3 старта само и само да са по-бързи. И без това сме малко с този стремеж да ни излиза все по-скъпо хобито все повече ще оредяваме.
    Георги Георгиев

  9. #9
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Преди време напрежението се измерваше преди и след старта. правеха се гимнастики ,но моделите се удряха в края на старта в брега- майстор на електрото бе Ирин от Варна. Патев от Пловдив ,бе един от добрите.
    Едно замерване (а е възможно да е записано в правилника) ще спре всички възможности за измами.
    Просто трябва внимателно да се прочете правилника ,а мисля липото са от скоро-2 год.
    Ако има възможност ,то ще е за кратко.
    Успех на всички мераклии- да дерзаят.

  10. #10
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Прав си за замерването. Но според Правилника,това се прави в края на гонката от главния съдия.Напрежението на всяка клетка по отделно не трябва да е под 3 волта,в противен случай старта не се зачита.Никъде не е упоменато мерене на напрежение преди старт. Щом грамажа/ макс.280 гр/ броя клетки/2S в случая/ отговарят ,значи е ОК.Казвам всичко това,за да не обезсърча накой смелчага,който е решил да пробва.Имам информация за подобни "извращения" с клетки,познавам хората,които го практикуват,но всички проби са показали не повече от 10% разлика в капацитета. Аз се заемам с експерименти с ЛиФе клетки
    Станислав Христов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен