Вчера по случайност направих едно откритие, което според мене ще направи революция в корабомоделизма. Може и друг да го е правил и да го е запазил в тайна, но аз реших да го публикувам, за да могат всички да се възползват от него.

И така....
Вчера на поляната ми се наложи да заредя един акумулатор на един минипланер, за да го подготвя за полет. Акумилатора беше 500 mAh 2S. Включих го на такава зареждачка:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...attery_Charger
и го забравих, отнесен в проблемите с другите модели и силния вятър. В един момент се усетихме, че батерията се зарежда твърде дълго и заряда все още не е приключил, но пак не предприехме нищо и решихме да почакаме още малко. Това още малко стана повече от час че може би и два. Изключихме акумулатора чак когато се наканихме да си тръгваме и чак тогава забелязах, че леко се беше подул.

Премерихме клетките и оооооо ужас - едната беше 4.65V, а другата - чисто 0.00 волта. Явно порта на зареждачката е бил повреден и е окъсил едната клетка. В същото време явно и софтуера е кекав, защото не е детектирал правилно ситуацията, а е продължил да зарежда другата клетка, правейки опит да я вдигне до 8.4V. Батерията беше леко подпухнала и от двете страни, но нищо сериозно. Такива батерии и друг път съм ги карал много пъти и са се държали съвсем нормално.

Взех батерията у дома и реших да си понаправя малко гаргара с нея, преди да я изхвърля. И тука дойде ГОЛЯМАТА ИЗНЕНАДА !!! Реших да пробвам да я възстановя, като за целта трябваше първо да разредя презаредената клетка. Използвах тази разреждачка:
http://nqrc.com/?vp=PLD-LN3S-01
Тя се състои от резистори 1om 5W, които се включват в паралел към клетките дотогава, докато напрежението им падне до 3.9V. Предварително премерих напрежението на презаредената клетка - беше 4.56V. Явно за 3-4 часа от полето до дома беше паднало с 0.09V. Както и да е. Включих я на разряд и я оставих. След около час, час и 10 минути отидох да видя какво става и диода за разреждане все още си светеше. Извадих батерията и премерих напрежението - 4.18V !!!!!!!!!!!

В това се състои и откритието.
Батерията вече беше отдала целия си капацитет (около 500mAh) и въпреки това напрежението показваше, че в нея има още 500 mAh.