+ Ново Мнение
Страница 2 от 3
ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 23

Тема: ще направя няколко крачки назад към тренера за МК-17 с електромотор

  1. #11
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Ако искаш да ти е по лесно особено и при бъдещи ремонти направи крилото без диедър.
    В полет няма да ти помага кой знае колко-все пак не е някакъв свободно летящ модел а RC, на всичкото отгоре и горноплощник....
    карал съм такъв - електро и ДВГ с МК 17 направен от кашон. Имам 3 крила за такива самолети-2 за ДВГ версията и 1 от депрон за електро. Крилото от депрон се беше скършило много лошо(точно на мястото на залепване), и когато го лепих го направих без диедър...
    Като цяло и депроненото и стиропореното рязано с бичкия крило стават здрави; депроненото е по еластично(особено ако е от силитрон) и за електро версията си върши чудесно работата. Но цялостната здравина на стиропореното крило за ДВГ версията е много по-добра. Издържа на удари, усукване и т.н. по добре от другото. Ремонтира се много лесно(ако ваобще се наложи)
    Накратко: с крилото за електро версията се кара само електро, а с крило за ДВГ версията можеш да караш и електро и ДВГ.
    Успех.
    ПП: при тоя модел е най-важно теглото. Гледай да го направиш лек и недей подсилва излишно. Колкото по лек толкова по добре ще лети. Но при положение че ДВГ версията който карах беше около кило и планираше перфектно не мисля че ще има проблем ако лепнеш някоя друга летвичка особено около мястото за колесника....и както Неделчо ти каза-може и без него защото ще ти прави само проблеми
    И един съвет от личен опит: когато закрепваш крилото слагаш ластиците успоредно и отгоре няколко ластика "на X" за да няма неприятни изненади във въздуха и не прекалявай с тях за да не смачкаш крилото.
    Успешни полети.
    Габриел Димитров
    Варна

  2. #12
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Крилото за тренер задължително с диедър. Не пречи на елероните, ако слагаш. По - стабилен е модела и по - лесно се изправя, ако има достатъчно височина, като пуснеш стиковете. Единственат подсилка, която слагам, са 2 балсови пластинки 1 мм там, дето ластиците могат да смачкат депрона:



    Закрепването на крилото е с ластици за връзване на багаж, тези с оплетка и телени кукички. Разплитам обвивката и си връзвам кръгчета. Доста е здрав и издръжлив. 4 ластика са супер, карал съм и с 2.

  3. #13
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Направи някакъв ограничител тук, да пречи на крилото да се премества напред.



    При удар на носа в земята ластиците може да не издържат и тогава крилото полита напред и кабелите на сервомашинките го отнасят. Ако приемника е фиксиран, може да пострада от рязкото изскубване на куплунга. Това ми се случи на първия ми самолет. Имах прагче пред крилото,но бе слабичко. Също отдолу на крилото може да сложиш плочка депрон, която да влиза в отвора на тялото. Целта е да не се мести лесно крилото. По - късно ще пусна снимка.

    Предният праг:


    Заддния:


    Плочките отдолу на крилото, тук са от балса 3 мм:
    Последна редакция от muns; 22.09.2010 на 16:28.

  4. #14
    Потребител
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    55

    Благодаря за информирането с тактики.
    Само че отдоло ще видя дали ще ми трябва плочка - понеже като правих формата и размера на профила на крилото - го направих малко по-дълго от кухината под крилото ( която се вижда на снимката )
    Ще изрежа едно правоъгалниче в изходящият ръб на крилото - и така няма къде да мръдне- защото ще се застъпи в тялото .
    Когато го направя и покажа с фото материал = мисля че ще го подкрепите с положителни оценки.
    Относно предният руб на крилото - може да му направя леко легло в което да пасне атакуващият ръб на крилото -- така няма на къде да мърда .

    Относно мотора - мисля да си взема друг с повече мощност че моя мотор е слаб за подобен род самолети понеже вече ще мина 500 гр.
    Атанас Г. Янков набор 79г.

  5. #15
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Не не е задължителен диедър....помисли малко и ще се сетиш. Във Варна са летели над 3 таксита чиято функция е тренер, без диедър. Управлявал съм 2 от тях.(на тях се учих) Когато лоста за елероните се пусне модела хоризонтира сам БЕЗ ДА ИМА ДИЕДЪР! Магия!
    Защо? Ами много просто-забравяме малката подробност че самолета е горноплощник. Т.е явява се "окачен" на крилото. Тялото е отдолу. Цялото оборудване е вътре-сервомашинки, борден акумулатор или липо пакет ако е електро в случая и т.н. Тези неща тежат и именно те хоризонтират самолета.
    Колкото по високо е тялото и по ниско е разположено оборудването толкова този ефект се откроява повече. Както и да е ако го е направил с диедър-не пречи. Без диедър също. Затова пръстите са на десния лост за да управлява модела по крен и височина...
    Ето една малка картинка която направих на paint-a за яснота...(с червено в случая бордните акум.)
    http://yfrog.com/ndbezdiedyrj
    Ети единия от моделите който хоризонтира сам без диедър. Цък.
    Относно "ограничителя който пречи на крилото да се мести напред": Когато се залепи 6 мм депрон отгоре(да затвори "кутията", той пречи на крилото да мърда напред. На задното рамо е по същия начин. (за разлика от ДВГ версията където там такива "ограничители" на оригинала няма-горната обшивка е поставена между страниците)
    Ето снимка: http://yfrog.com/45dsc01523en7j
    (не обръщай внимание на колесника от шишче-после беше отрязан и сменен с метален...
    Ластиците не трябва да са много защото ако крилото се удари в земята , те позволяват да се измъкне и да остане здраво...
    Габриел Димитров
    Варна

  6. #16
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520


    Айде пак...
    Георги Русинов

  7. #17
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    На тренер диедъра е задължителен. Самолета от снимкта е толкоз изтормозен, защото на него се учих. Летял е с 3 крила: плоскоизпъкнало с диедър, плоскоизпъкнало без диедър и двойноизпъкнало без диедър. Имам с него около 100 полета. С всяко следващо крило се кара по - трудно. Това ми бе идеята за плавен преход към акро модел и се оказа успешен.
    Предният ограничител на крилото и при мен бе плочка 6 мм депрон, но при едно циганско - или ромско - колело се смачка и крилото изхвръкна. Падането на крилото не го предпазва при краш, даже увеличава пораженията по кабели и тяги. Най - здрави, поне при мен и колегите около мен, са самолетите със несваляеми от тялото крила. Затова слагам доста силни ластици. Не ми служат за предпазител, а да свалям крилото за транспорт и достъп вътре в тялото. И тябва да са повече от 2, защото в полет късането на 1 е аварийна ситуация.
    Това са мои мнения, не ангажирам никого с тях.

  8. #18
    Потребител
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    55

    здравейте - съвсем скоро ще се видя с всички колеги от София
    Ето и новата къщичка на моя тренер .

    Тези черни ленти в двата края за ластици с които затварям куфарчето си .









    Като се позамисля - с този куфар ще приличм на килър :D
    Последна редакция от MadBoy; 28.09.2010 на 17:58.
    Атанас Г. Янков набор 79г.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Сливен
    Мнения
    25

    MK 17

    Насе страшен куфар ,добре че е прозрачен иначе могат да те окошарят на централна гара,ще си помислят че носиш некой снайпер

  10. #20
    Потребител
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    55

    Урааа

    Здравейте колеги.
    Най-накрая днеска успях да си пусна интернета . Само да знаете каква мъка беше .

    Но да не се отмятам от тематиката на темата ми :)
    Вече съм много доволен - защото облетяхме самолета ми .
    Искам да изкажа големи благодарностти на Sa6o за облитането и напътствията по време на обучаването на самолета от мен .

    Преди да приложа филмовия материал - макар и малък като количество и лишен от качество :) само да вметна нещо.

    МОтора ми turnigy 2826 1350kv - с витло 8х4 APC-e

    След като съм объркал чертежа на крилото ( по-голяма хорда ) се оказа носовата част доста къса и макар че сложихме 100грамовата ми 2клеткова батерия чак до мотора - пак ЦТ беше много назад и при подаване на газ правеше камбани - но в ръцете на Сашо - си летя доста добре като за първи полет .

    На другия ден след монтаж на 100-105 грама тежести - успяхме да преместим ЦТ малко по-напреде ( но пак се оказа задна центровка )
    Тука вече и аз се поупражнявах малко . Мога да кажа че полетите бяха страхотни .

    До няколко дни ще съм одължил носовата част с 10-тина см.
    Другото което ще направя е : махането на двете щанги към ( ръдър , елеватор ) от
    (спици на велосипед и пласмасови щипки на резба ) с (тел в куха тръбичка )

    ето и самите клипове.
    http://www.youtube.com/watch?v=00gXNnzGEk0
    http://www.youtube.com/watch?v=psy5gNEWmUY самото облитане

    Една красива птица - модела е на Сашо
    http://www.youtube.com/watch?v=0lfkcmOMmNg

    Ето и един от няколкото ми опита да полетя.
    http://www.youtube.com/watch?v=3smo4w6AeXg
    Последна редакция от MadBoy; 03.10.2010 на 14:14.
    Атанас Г. Янков набор 79г.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен