+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 18

Тема: GPS Tracker

  1. #1
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    GPS Tracker

    В тази тема ще публикувам малко информация от баща ми, който е луд на тема GPS-си.
    Искам да представя на вашето внимание ето тази джаджа
    http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.33331
    Това е GPS Tracker, който е с тегло само 61 грама (включително със захранващата му батерия).
    След "проста" първоначална инициалиализация, това устройтво може, да Ви изпрати SMS със GPS- кординатите където се намира. Така поставено на модел, дори и да го загубите от поглед, винаги ще знаете къде е паднал
    А ето и линк, от който можете да си изтеглите всичкият софтуер, който тати е намерил за джаджата
    http://www.4shared.com/dir/7BUPvvQu/TK102.html
    Преди да започнете каквито и да е дейности, ПРОЧЕТЕТЕ ВНИМАТЕЛНО ИНСТИКЦИИТЕ. Имайте в предвит, че ако въведете погрешна команда, GPS Tracker-а от доре работещ, може да се превърне в напълно безполезна кутийка.
    Ако имате някакви проблеми, ще Ви отговорим.
    Неделчо Брънчев

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Трябва ми устройство, което в нормален режим да не праща никакви SMS-и, за да не навърта пари, но в случай на нужда аз да мога дистанционно (с SMS) да поискам от него да ми прати SMS с позицията си.

    Преди 3 дена откраднаха в Плевен в един магазин чантата на жена ми заедно с пари, документи, фотоапарат, GSM и какво ли не още. Оплакахме се в полициата, но те не си мръднаха пръста. СРАМ И ПОЗОР ЗА БЪЛГАРСКАТА ПОЛИЦИЯ !!! Нищо не направиха и дори и не пожелаха да ни впишат в дневника за престъпленията, за да не им се влошават показателите с разкриваемостта.

    Тъпото в цялата история е друго - GSM-a на жената остана включен повече от 2 денонощия (докато се изтощят батериите) и можеше да бъде избран, но отсреща никой не вдигаше. Полицаите обаче отказаха да направят справка в Глобул и да получат информация за позицията на GSM-а. Това можеше да им помогне за секунди да разкрият престъплението. Просто в речника си нямам достатъчно силни обидни думи, с които да класифицирам БЪЛГАРСКАТА ПОЛИЦИЯ.

    Та тази тема ми идва като добре дошла точно в най-подходящия момент. Твърдо съм решил да си купя някакво устройство, което да мога да го скрия в чантичка или в кола и ако някога ги откраднат, сам да мога да им открия позицията, без да разчитам на олигофрените в полицията.

    Предложеното от тебе устройство отговаря ли на изискванията:
    1. В нормален режим нищо да не прави
    2. Да мога да го активирам дистанционно със SMS и да получа от него отговор с координатите му
    Росимир Матеев

  3. #3
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Трябва ми устройство, което в нормален режим да не праща никакви SMS-и, за да не навърта пари, но в случай на нужда аз да мога дистанционно (с SMS) да поискам от него да ми прати SMS с позицията си.

    Преди 3 дена откраднаха в Плевен в един магазин чантата на жена ми заедно с пари, документи, фотоапарат, GSM и какво ли не още. Оплакахме се в полициата, но те не си мръднаха пръста. СРАМ И ПОЗОР ЗА БЪЛГАРСКАТА ПОЛИЦИЯ !!! Нищо не направиха и дори и не пожелаха да ни впишат в дневника за престъпленията, за да не им се влошават показателите с разкриваемостта.

    Тъпото в цялата история е друго - GSM-a на жената остана включен повече от 2 денонощия (докато се изтощят батериите) и можеше да бъде избран, но отсреща никой не вдигаше. Полицаите обаче отказаха да направят справка в Глобул и да получат информация за позицията на GSM-а. Това можеше да им помогне за секунди да разкрият престъплението. Просто в речника си нямам достатъчно силни обидни думи, с които да класифицирам БЪЛГАРСКАТА ПОЛИЦИЯ.

    Та тази тема ми идва като добре дошла точно в най-подходящия момент. Твърдо съм решил да си купя някакво устройство, което да мога да го скрия в чантичка или в кола и ако някога ги откраднат, сам да мога да им открия позицията, без да разчитам на олигофрените в полицията.

    Предложеното от тебе устройство отговаря ли на изискванията:
    1. В нормален режим нищо да не прави
    2. Да мога да го активирам дистанционно със SMS и да получа от него отговор с координатите му
    Г-н Матеев,съчувствам ви,но живеем в БГ ......където след като сме си платили данъци,такси и всякакви налози, трябва сами да си организираме и собствената сигурност .....а междувременно може да послушаме това:http://vbox7.com/play:9d42fece
    Последна редакция от steysi_gb; 06.09.2010 на 22:51.
    Станислав Христов

  4. #4
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Да, отговаря на изискавнията и ако трябва да бъдем точни, то точно за това е проектирано. Има даже и допълнитлни опции, като
    -скоростен лимит- ако колата (обекта) се движи с по-голяма от зададената скорост, това устройство изплаща съобщение със кординати, час и скорост.
    -има SOS бутон, при натискането на който, устройството изпраща своите кординати до всичко оторизирани номера
    - Ако бъде преместено от мястото, на което е оставено (тази опция също се активира с SMS команда) то изпраща SMS със своите координати и др. данни.
    -ако напусне определена зона (която разбирасе е определена с SMS команда) то изпраща SMS със своите координати и др. данни.
    Устройството може да издържи до 48часа с напълно заредена батерия.
    Има разработени GPS Tracker-и които са разработени специално за автомобили. Те се захранват от акумулатора на колата и дори са свързани към горината помпа на колата, т.е. чрез SMS команда, можеш да изгасиш двигателя на колата. (скоро обмисляме да си вземем и такова устройство за тест)
    Неделчо Брънчев

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Изглежда аз също ще започна да си експериментирам с подобни устройства. Изглеждат многообещаващи. Разгледах сайта, но има огромно разнообразие с лоши или недостатъчно пълни описания. Можеш ли да ми посочиш линкове на подходящи такива за скриване в лека кола. Трябва да са малки, да се захранват от акумулатора, да нямат външни антени, за да могат да се скрият например под кората на арматурното табло (друго възможно място няма, защото колите са метални).

    Също ме интересува и за ръчни такива, които да се крият в чантичка. Колкото са по-малки, толкова по-добре.

    И последно - интересуват ме и такива, които да са IP65 - тоест да могат спокойно да се монтират на покрив на транспортно средство и да издържат на дъжд, град, сняг. Те няма да са против кражба, а за проследяване на маршрута. Тоест трябва да имат вграден дейта логер с памет поне за 1-2 месеца (10 000 километра). Те ще се използват за тирове, които правят международни курсове.

    Също така има ли такива устройства, които работят не по SMS, а с вграден модем, за да можеш дистанционно да източваш от тях големи обеми с информация.

    Има ли и такива, които да имат възможност за външно активиране с ключе например, за да може при излизане от колата лесно да ги включваш в режим на охрана.

    И въобще като си започнал, развий темата по-подробно. Страшно е интересна. Кажи какви устройства има, какви са им възможностите, какви софтуери за тях има, хакнати ли са или колко пари струват, и т.н. и т.н.
    Росимир Матеев

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Използването на GPS устройства от този вид с цел предпазване от кражба е като игра на котка и мишка. Обяснявам:
    GPS приемникът работи като сравнително прост приемник с процесор, който изчислява разстоянието до минимум 4 спътника и от там точните координати. Но за да даде координати, трябва да "чуе" минимум 4 спътника. А тъй като сигналът, излъчван от спътниците не е много мощен, всеки "обикновен" GPS се нуждае от чувствителен приемник ИЛИ сериозна антена, за да може да работи нормално. Всяка преграда повлиява пряко и... GPS-ът спира да работи. Дори с най-сериозната антена, един GPS в тунел е безполезен, защото не може да получи коректни сигнали, да ги сравни и изчисли.
    Точно на това разчитат автоджамбазите. Срещу ГПС приемници използват обикновено ГПС блокъри, които запушват приемника и той спира да работи. В този случай дори ГСМ да изпрати сигнал, няма да има координати... За да се избегне това, по-сериозните ГПС проследяващи у-ва са с външни антени. Като това: http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.34845. Притежавам тази машинка и (да си призная) първоначално се подведох именно от антените. Ако те са разположени в по-далечни точки на колата, по-трудно ще бъдат запушени. И това наистина е така, но самото им монтиране е проблем. Аз все пак не искам да надупча и окабеля колата си по селския начин.
    Другият проблем е, че освен ГПС блокъри, крадците използват и ГСМ блокъри. Достатъчно е да се запуши приемника на един ГСМ и той няма да предава нищо, защото няма да получава съответните пакети с отговори.
    И така, моят извод е, че тази система би затруднила само начинаещ автокрадец. Изобщо не говоря за "джобен" тип проследяващи ГПС-и, защото те е достатъчно да бъдат хванати плътно в ръка и спират да чуват. Поне моят опит е такъв.
    Иначе - ДА! ГПС проследяващото устройство работи, има всякакви софтуери, може да предава, приема, да се програмира... Но ако кражбата е извършена професионално, няма особена полза. Първото, което използват крадците е ВЧ скенер (който може да се купи пак от Дилекстрим). Така "виждат" какво влиза и излиза от набелязаната кола под формата на радиосигнал. ГПС и ГСМ блокър са задължителни реквизити, защото това са най-често използваните "интелигентни" начини на защита.

    По тази причина аз използвам друго, за да защитя колата си - мощен пейджър с ЕДНОСТРАННА връзка ОТ колата КЪМ мен. Това ми дава по-голяма сигурност, стига да съм на разстояние до 1км от колата. Дори връзката да надхвърли тази дистанция, няма да мога да реагирам толкова бързо...
    Та моето решение е следното - датчици, които следят неоторизиран достъп и при засичането натакъв блокират двигател, помпа и малка клапа. близо до филтъра. Това е механична защита, която не може да се острани по електронен път и е с ЕДНОКРАТНО действие. За да се премахне, е нужно разглобяване, а това печели време. Паралелно със задейставането на кой да е от датчиците, мощен предавател изпраща еднократен, невъзможен за блокиране аналогов сигнал до малко приемниче на ключодържателя ми.

    Засега това е за мен най-разумното решение.
    Георги Русинов

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Горна Оряховица
    Мнения
    52

    Това устройство го следя вече почти година ....
    Много сме заинтересовани за свободнолетящите .... но чакаме нещо по-лекичко ....
    61 грама са ни много, дори да го обезкутийчим :) ще стане 50 гр. за планери и таймери бива, ама за гуменяците е като тухла четворка .... чакам да станат 20-30 гр. ....
    Освен това има въпроси с покритието на GSM оператора, като падне в някоя яма, дере или канал .... дали ще има покритие .... или във въздуха трябва да праща, или да праща на всеки 15 мин SMS ... а някъде въобще няма покритие мрежата ....
    Засега сме с маяци които тежат до 5 гр. и не им трябва покритие от оператор ....
    Валентин Савов
    СК"Моделист" гр.Горна Оряховица

  8. #8
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Към Матеев: За сега има опит само със GPS-а копазан от мен на линка по-горе. Не мога да ти препоръчвам други, защото нямаме опит с другите.
    към Русинов: Да прав си, няма как с една джаджа за 120 лв да си защитиш колата или друго нещо на 100%, но все пак може да помогне в някои от случеите. Все пак, ако някой иска да т открадне нещо, винаго може да се намери начин.
    Към Вальо Савов: Това може и да свърши работа за по-големите планери. Преди малко претеглих батериката, оказа се че тежи 17грама, (тя е 3.7волата 1200мач) ако я замениш с ли-по батерийка от порядъка на 3-4грама, можеш да намалиш теглото. Също така като махнеш кутийката, теглото ще падне с поне още 10грама. Явно трябва да пробвате.
    Неделчо Брънчев

  9. #9
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ако искате да защитите колата си с каквото и да е електронно устройство, първо трябва да знаете технологията на кражбата. Това, което сте описали по-горе, едва ли ще проработи при съвременните методи на крадене. Мога да ви кажа как се краде кола, защото вече са ми крадили (преди няколко години в София). На базата на това мое познание съм измислил идеалния начин да спра крадците, но за съжаление все още не съм го реализирал. Ако обаче сте по-смели, можете да пробвате.

    Ето технологията на кражбата:
    1. С някакъв високоволтов уред подават високо напрежение през един от мигачите - 5 секунди. Това ошашква компютъра на колата и евентуалната аларма.
    2. Отварят предния капак със сила, използвайки щанга. Това изкривява калника (където са опирали щангата) и изскубва ключалката на капака - 3 секунди.
    3. Със същата щанга изкъртват кутията на бордовия компютър и после пак с нея изскубват компютъра от болтовете му. Целта е да се доберат до куплунга на компютъра - 5 секунди
    4. Включват в куплунга свой компютър
    5. Отварят вратата на шофьора с някакъв инструмент, който буквално изскубва ключалката от ламарината - 3 секунди
    6. Забиват със сила щангата в центъра на арматурното табло и го изскубват цялото със сила - 3-5 секунди. Идеята е да се доберат до куплунга зад него - 3-5 секунди.
    7. Включват в куплунга свой компютър.
    8. С някакъв инструмент изкъртват и изскубват ключалката (контакта) за палене - 3-5 секунди. Бобината обаче остава здрава в периферията на контакта. Пъхат в бобината някакво свое устройство, което подава верния сигнал с верния код (двата компютъра в куплунзите вече са техни).
    9. Така за по-малко от 30 секунди колата вече е запалена и се изнасят с мръсна газ.
    10. В зона не повече от 300-500 метра ги чака метален контейнер или подземен гараж. Идеята е колкото се може по-бързо да екранират колата, ако тя все пак излъчва някакви радиосигнали.
    11. Влизат с мръсна газ в гаража и при маневрата смачкват (дълбоко надират и чак разкъсват ламарината) на двете врати и двата калника (поне при мене така се получи).
    12. В следващите 30 секунди изскубват със сила всяка една кора от колата (по вратите, стените, тавана, багажника, предния капак и т.н. Изскубват задните седалки, като при това късат тапицерията и скъсват ламарината и една камара копчета, ключалки и детайли. Изскубват корите и една камара снопове от проводници под арматурното табло. Явно са търсили дали някъде няма скрито електронно устройство или предавател. За нула време и по зверски начин оставят цялата кола гола само по ламарини.
    13. След това предполагам че изчезват и известно време отдалеко наблюдават дали някой няма да намери колата в контейнера (подземния гараж)
    14. Междувременно са прибрали всичкия багаж, заедно с дрехи, лаптопи и една камара други работи, с които беше пълен багажника ми (тридневни покупки от София за няколко хиляди лева).
    15. След това ти звънят по телефона и искат откуп. При мене лично посредник беше една застрахователна компания и един мой далечен и стар приятел. Цената на откупа е около 30-35% от пазарната цена на колата.
    16. Ти междувременно си отишъл в полицията, но те не си мръдват пръста. Дори полицая услужливо ти казва да почакаш да ти поискат откуп и после те съветва да го платиш. И нищо повече. Ааааа, да не забравя. Изрично полицая те предупреждава като си платиш колата и ти я върнат, да не си посмял да влизаш в нея и да я пипаш. Искат да се обадиш в полицията и те да дойдат да снемат отпечатъци.
    17. Самото плащане на откупа е един невероятен екшън, в който те командват по телефона да отидеш тук или там, после на друго място, на трето, на пето. Въобще часове наред те разкарват из цяла София. Вероятно те следят, за да видят дали няма опашка.
    18. Цялата одисея трая три дена. Междувременно от НСБОП (тогава така се казваше) ме привикаха и в една неформална среща в някаква частна лека кола, натъпкана вътре с хиляди електронни джаджи, един цивилен ми каза, че знаят къде ми е колата и до 1 час могат да ми я докарат, но в замяна на това аз трябва да се съглася да свидетелствувам на едно евентуално бъдещо дело срещу бандитите. Аз отказах. Тогава такива бяха времената. Имаше една камара убийства по улиците, имаше и отвличания на хора. Въобще уплаших се да не вляза в черния списък на бандитите, че ако това станеше, не НСБОП а и господ не можеше да ме спаси (мен или член на семейството). Представителя на НСБОП си замина и нищо повече. Не ми върнаха колата, въпреки че са знаели къде е и са знаели кои за бандитите.
    19. Платих откупа и си получих колата. Като я видях в какво състояние ми я връщат, направо ми се дорева. Ако знаех, че ще ми я върнат такава, въобще нямаше да им плащам.

    Ето това беше одисеята. После много разсъждавах и стигнах до извода, че каквато и електроника да и бях монтирал, нямаше шанс да предотвратя кражбата.

    Единственото, което би помогнало за защитата на колата е следното:
    1. Отверoте компютъра на колата.
    2. Сменете позицията на перата на плюса и минуса
    3. Сменете плюса и минуса и в куплунга
    4. По този начин вашата кола ще работи само с вашия компютър
    5. А сега чакайте крадеца да включи неговия си компютър и се кефете
    Росимир Матеев

  10. #10
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Ако бяхме в нормална държава, нямаше да ги има тия неща. А сега имаме 60 000 -65 000 полицаи, и 20 000 престъпници.
    Неделчо Брънчев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен