+ Ново Мнение
Страница 1 от 6
1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 60

Тема: LiPo батерия за апаратури на JR

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    LiPo батерия за апаратури на JR

    Имам две JR апаратури - DSX9 (2.4GHz за самолети и хелита) и MX-12 (40MHz за лодки). И при двете има един основен проблем - БАТЕРИЯТА !!!

    Оригинално JR апаратурите пристигат с NiMH батерия с капацитет около 1500-1600mAh. Това добре, но има три много големи недостатъка:

    1. Батерията има голям саморазряд и ако 1 месец не е карана, практически се е саморазредила. Освен това тестовете на такава батерия показват, че нейния действителен капацитет обикновенно е от порядъка на 800-1000 mAh

    2. Самият факт, че това е NiNH батерия води до това, че на екрана на апаратурата се показва грешна информация за това доколко батерията е заредена. Със собствените си очи наблюдавах как екрана показва 80% заряд и как само за 5-10 секунди след включване на апаратурата напрежението буквално се срива и апаратурата се самоизключва. Ами ако това се случи по време на полет????????????

    3. JR апаратурите имат един голям недостатък - паметта за моделите не е енергонезависима, а се поддържа от вътрешна батерия. И ако тази батерия се изтощи (а това задължително става след 5-6 години), тогава паметта разчита само и единствено на външната батерия. Но проблема не е в това, а във факта, че ако извадиш батерията при включена апаратура, то тогава в голям процент от случаите вътрешния софтуер се обърква и замазва. И ефекта е, че апаратурата се побърква (показва цапаници по екрана). С мене не се е случвало, но от 2-3 места съм чувал, че са пращали JR апаратури на производителя да ими ги оправя. Освен пари това струва и пълна загуба на всички запомнени модели, което си е направо трагедия.
    Росимир Матеев

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Решението на всички тези проблеми е само едно, и то се нарича LiPo батерия.

    Добре, ама и тука възниква един мъничък проблем:
    В инструкцията за експлоатация на JR апаратурата производителя ИЗРИЧНО е написал, че апаратурата не може да работи с LiPo батерия и ако някой все пак я сложи, то това си е на негов собствен риск.

    В какво се състои проблема можем само да предполагаме. Според мене вътрешно апаратурата се захранва с аналогов стабилизатор на някакво по-ниско напрежение, предполагам между 5 и 7 волта. Колко ще грее този стабилизатор зависи от напрежението на батериите. Ако се сложат батерии с по-високо напрежение, това може да доведе до прегряване на този стабилизатор, а от там и до неговото изгаряне, окъсяване, пускане на голямо напрежение по цялата електроника и тотално изгаряне на всички чипове. Всичко това е само едно предположение, но с много висока степен на достоверност.

    Следователно ако сложим LiPo батерия, трябва да добавим и някаква външна електроника, която да накара напрежението да се държи като това на NiMH акумулаторите. Ако се направи точно съответствие, то тогава и индикатора на апаратурата ще показва вярно процента на заряд на батерията.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    До момента използвах LiPo батерия, но я зареждах само до 50%. Апаратурата си работеше, но ме дразнеше факта, че капацитета беше наполовина. Освен това индикатора за капацитет не показваше вярно. Това ме дразнеше и най-накрая седнах да потърся някакво по-добро решение, като при това то трябваше да е колкото се може по-просто. Идеята беше да се намали малко напрежението на батерията, като по този начин част от топлината на стабилизатора да се изтегли извън него във външна схема.

    Какви са даденостите, които имаме:

    Заредена 3S LiPo батерия - 3 х 4.2V = 12.6V
    Заредена 8S NiMH батерия - 8 х 1.35V = 10.8V
    -----------------------------------------------------------------------------
    Разлика - 1.8V

    Разредена 3S LiPo батерия - 3 х 3.3V = 9.9V
    Разредена 8S NiMH батерия - 8 х 1.1 = 8.8V
    -----------------------------------------------------------------------------
    Разлика - 1.1V

    Вижда се, че двете разлики са различни. Трудно ще се направи електроника, която да прави точна симулация. Но ако направим известен компромис, то тогава бихме могли да отнемем част от топлината по най-простия начин - два последователно свързани силициеви диода. Очаква се върху тях да има пад на напрежение от порядъка на 1.4V, което е някъде по средата на горните две разлики.
    Росимир Матеев

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    След като ще са два диода, близко е до ума, че човек може да използва и готова схема ГРЕТЦ, като батерията се свързва в перата за променлив ток (посоката няма значение), а плюса и минуса се свързват към апаратурата.

    Речено - сторено.

    Разрових боклуците у дома и намерих една плочка - схема Гретц с размери 1.8 х 1.8 сантиметра и дебелина 6 милиметра. Нямам си никаква представа за какво напрежение или ток е тази плочка, но това няма никакво значение. Със сигурност тока ще е над 1А съдейки по размерите, а по напрежение - ами то по принцип няма по-лоши ГРЕТЦ-ове от 50-60V. Така че със сигурност ще стане.

    Включих ТЕС-а в режим на късо съединение през плочката и премерих 1.4V пад на напрежение при 100mA ток и 1.6V пад при 1.0А ток. Това напълно ме устройва. Плочката е идеална за целта. Освен това при 1А ток загряването беше поносимо и няма да има опасност да прегрее батерийния отсек на апаратурата. Между другото все още си нямам никаква представа какъв ток гълта апаратурата, но съм склонен да си мисля, че е много под 1A.

    Сега сядам да запоявам и после ще пусна снимки и ще ви кажа резултатите от експеримента. Междувременно включих батерията да се зарежда на 100%. Отдавна го чаках този момент.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ако някой друг е правил експерименти в тази насока, нека да сподели.

    Също така ако някой е имал проблеми с батерията, нека да ги опише.
    Росимир Матеев

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Павел баня
    Мнения
    50

    Проблемите с оригиналните батерии са ясни.Слагай си директно липото и не му мисли няма никакво греене вътре.Само го зареждай на отделна зарездачка иначе през буксата JR казали може и пожар защото няма специализиран чип за зареждане на липо в апаратурата.Аз имам JR10X http://jrradios.com/Products/Default...odID=JRP1656** и консумира 240-250 милиампера.Захранвал съм я до 14,5 волта и никакъв проблем не съм имал.Диспея показва 0,1 волт по малко от колкото е на куплунга. НИКОГА НЕ ВКЛЮЧВАЙ АПАРАТУРАТА КЪМ РЕГУЛИРУЕМИ ИЗПРАВИТЕЛИ,от рода на тес и др били и западни.Високочестотното излъчвъне ги побъркват и изведнъж дигат максимум напрежение и чао апаратура.Сега си правя платчица колкото нокет за да зареждам директно и през куплунга.Как мина събирането.Мислех да идвам да се запознаем но днес 23 ще идвам в Габрово.
    Последна редакция от kabel; 23.08.2010 на 00:52.

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ето снимки от ремонта на батерията:

    Така изглежда батерията и ГРЕТЦ-а преди ремонта.

    Росимир Матеев

  8. #8
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    А така - след ремонта:



    Росимир Матеев

  9. #9
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ето я и сложена в апаратурата:

    Росимир Матеев

  10. #10
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    При напълно заредена батерия с напрежение 12.6V апаратурата показва 11.1V, което горе-долу отговаря на напрежението на една заредена NiMH батерия.

    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен