+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 60

Тема: LiPo батерия за апаратури на JR

Threaded View

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    След като ще са два диода, близко е до ума, че човек може да използва и готова схема ГРЕТЦ, като батерията се свързва в перата за променлив ток (посоката няма значение), а плюса и минуса се свързват към апаратурата.

    Речено - сторено.

    Разрових боклуците у дома и намерих една плочка - схема Гретц с размери 1.8 х 1.8 сантиметра и дебелина 6 милиметра. Нямам си никаква представа за какво напрежение или ток е тази плочка, но това няма никакво значение. Със сигурност тока ще е над 1А съдейки по размерите, а по напрежение - ами то по принцип няма по-лоши ГРЕТЦ-ове от 50-60V. Така че със сигурност ще стане.

    Включих ТЕС-а в режим на късо съединение през плочката и премерих 1.4V пад на напрежение при 100mA ток и 1.6V пад при 1.0А ток. Това напълно ме устройва. Плочката е идеална за целта. Освен това при 1А ток загряването беше поносимо и няма да има опасност да прегрее батерийния отсек на апаратурата. Между другото все още си нямам никаква представа какъв ток гълта апаратурата, но съм склонен да си мисля, че е много под 1A.

    Сега сядам да запоявам и после ще пусна снимки и ще ви кажа резултатите от експеримента. Междувременно включих батерията да се зарежда на 100%. Отдавна го чаках този момент.
    Росимир Матеев

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ако някой друг е правил експерименти в тази насока, нека да сподели.

    Също така ако някой е имал проблеми с батерията, нека да ги опише.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Павел баня
    Мнения
    50

    Проблемите с оригиналните батерии са ясни.Слагай си директно липото и не му мисли няма никакво греене вътре.Само го зареждай на отделна зарездачка иначе през буксата JR казали може и пожар защото няма специализиран чип за зареждане на липо в апаратурата.Аз имам JR10X http://jrradios.com/Products/Default...odID=JRP1656** и консумира 240-250 милиампера.Захранвал съм я до 14,5 волта и никакъв проблем не съм имал.Диспея показва 0,1 волт по малко от колкото е на куплунга. НИКОГА НЕ ВКЛЮЧВАЙ АПАРАТУРАТА КЪМ РЕГУЛИРУЕМИ ИЗПРАВИТЕЛИ,от рода на тес и др били и западни.Високочестотното излъчвъне ги побъркват и изведнъж дигат максимум напрежение и чао апаратура.Сега си правя платчица колкото нокет за да зареждам директно и през куплунга.Как мина събирането.Мислех да идвам да се запознаем но днес 23 ще идвам в Габрово.
    Последна редакция от kabel; 23.08.2010 на 00:52.

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ето снимки от ремонта на батерията:

    Така изглежда батерията и ГРЕТЦ-а преди ремонта.

    Росимир Матеев

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    А така - след ремонта:



    Росимир Матеев

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ето я и сложена в апаратурата:

    Росимир Матеев

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    При напълно заредена батерия с напрежение 12.6V апаратурата показва 11.1V, което горе-долу отговаря на напрежението на една заредена NiMH батерия.

    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен