+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 60

Тема: LiPo батерия за апаратури на JR

Threaded View

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Това силно ме заинтересува. Няма ли някой, който да се заеме да произведе десетина платчици и да ги предложи за продажба. Аз бих купил поне половината. Готов съм да платя както материалите, така и труда.
    Росимир Матеев

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Павел баня
    Мнения
    50

    Имам готови такива платки но не са с SMD монтаж.Размера им е 3/3 сантиметра.Не е проблем да ги направим и с SMD за да падне размера но за да се изплати шаблона в платкажийницата сигурно ще трабва да пуснем поне 10 бройки.Проблема е че апаратурата гълта малко ток 250-300 милиампера и кпд ще е около 90%.
    Последна редакция от kabel; 26.08.2010 на 11:39.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Момци,
    Имам 50-100 бр. излични LM2576ADJ - могат да се извадят всякакви изходни напрежения.
    ( http://www.national.com/ds/LM/LM2576.pdf ). Хубаво е платката да се направи универсална ( за няколкото вида най-често срещани апаратури ), тоест да се предвидят подходящи съединители. Захранването на платката може да става през съединителя за баланса.
    Ако има желаещи да се заемат с разработването на платка и малка серия да свиркат.....ще ги дам на символична цена.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    А как ще се реши проблема с изключването на платката?
    Ако няма външна консумация (от апаратурата), платката трябва да спре да консумира ток от батерията или да го ограничи до няколко микроампера. Явно няма да се размине просто с един импулсен стабилизатор. Ако беше толкова лесно, всеки един BEC щеше да свърши работа. Просто се отваря и се прави делител в обратната връзка.

    Та въпроса е какво ще стане с тази LM2576ADJ в режим на празен ход? Колко ще е консумацията на празен ход? Съдейки по това, че на изхода има делител, склонен съм да си мисля, че тази консумация ще е няколко милиампера, което означава че идеята умира още в зародиш.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Добре е да се поглеждат pdf-ите на файловете. Щеше да видиш, че чипа има ON/OFF пин и може практически да се "изключва" ( 80 микроампера ) от ключето на самата апаратура. Така или иначе се бърника вътре.....
    Работата на празен ход е безпроблемна.....нищожни къси импулси с голяма пауза ( discontinuous mode ), които държат изходния кондензатор на зададеното напрежение.
    Аз предложих LM2576, защото ги имам налични. В момента SimpleSwitcher серията е толкова богата, че има чипове с наноампери ток в Standby.
    По отношение на BEC-овете ..... линейни стабилизатори + Battery Ellimination Circuit ( изключва акумулатора под определено напрежение, за да го предпази от дълбок разряд ). Ниско КПД ! Нали точно от това бягаме ?
    По-добре е да се използват UBEC, защото повечето от тях са импулсни и са поне до 3А. Ето едно интересно четиво за подобен: http://www.castlecreations.com/suppo...user_guide.pdf
    Аз съм човек, който не слага лесно черта на дадена идея, ако се появят проблеми в началото. Просто намирам решение. Все пак имам 35 години електроника зад гърба си.
    Последна редакция от nickarsow; 26.08.2010 на 20:52.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Годините електроника ги имам и аз, но въпроса не е в това. Ясно е, че такава една схема е реализуема. Можем да си я насложняваме колкото си искаме. Можем дори да сложим процесор с АЦП и ЦАП, с който да предвидим още 7-8 защити и да реализираме такава нелинейност, щото с LiPo да правим 100%-ова симулация на волт-амперната характеристика на NiMH. Можем дори и от това да напишем научен труд и да защитим аспирантура.

    В действителност аз отворих темата не защото моето постижение е толкова велико, а защото е МНОГО ЕЛЕМЕНТАРНО, НАДЕЖДНО, РЕШАВА ПРОБЛЕМА НА 99% и може да се направи от всеки един моделист, без да има нужда да разбира от електроника. Решението е пасивно, но това не е недостатък, а предимство, защото консумацията в чакащ режим е практически нулева.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Почетен Автор Аватар на GMateev
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    569

    Quote Originally Posted by nickarsow View Post
    Момци,
    Имам 50-100 бр. излични LM2576ADJ - могат да се извадят всякакви изходни напрежения.
    ( http://www.national.com/ds/LM/LM2576.pdf ). Хубаво е платката да се направи универсална ( за няколкото вида най-често срещани апаратури ), тоест да се предвидят подходящи съединители. Захранването на платката може да става през съединителя за баланса.
    Ако има желаещи да се заемат с разработването на платка и малка серия да свиркат.....ще ги дам на символична цена.
    Да се включа и аз, ако някой са му необходими такива чипове имам налични 250 бр., както и налични чипове LT1083CP - 50 бр., имам и излишни грецове 35 А, около 30 бр.
    Георги Матеев
    Видеонаблюдение, Контрол на достъпа, Автоматика за врати
    ascom_bg@abv.bg

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен