+ Ново Мнение
Страница 5 от 6
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 41 до 50 от общо 60

Тема: LiPo батерия за апаратури на JR

  1. #41
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    За $30, би трябвало зареждачката да е прилична. Аз имам поглед над IMAX B6AC и съм пробвал поведението и на всички химии. NiMH си ги бичи на автоматично на 1С перфектно. Обикновено достига 97-98% от капацитета.
    В случая 0,2А за 2900mAh акумулатор, според мен е крайно недостатъчно, за да "размърдаш чорбата"
    Спокойно можеш да започнеш от 1000мА ( или препоръчителния по документация ) и да запишеш кривата на напрежението. В момента, когато при зададения ток напрежението започне да пада, това ти е края на заряда ( гореупоменатото dU/dt<0 ). В този момент зарядното би трябвало да спре заряда. Аз ползвам NiCd и NiMH акумулатори Kinetic Battery. 2200mAh-овите ги зареждам на 1500mA. Полимерките си ги зареждам балансирано на 1С. Няма нагряване, няма надуване.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  2. #42
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Русе
    Мнения
    45

    захранване

    Привет,

    Това е нещо кото аз ползвам от 3 години, и работи без проблем.

    при JR зареждам с 1 А тъй като при по-голям заряден ток гори предпазитела вътре в предавателя.

    акумулатора е със вграден балансер и не се налага да се вади при заряд.

    http://www.servo-expert.com/catalog/...roducts_id=355

  3. #43
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Това с вградения балансер ми хареса. Ще си купя 2 батерии. Очаквам обаче проблем с куплунга на батерията. На JR MX-12 куплунга е различен от JR DSX9 и двата нямат съвместимост един с друг. А куплунга на Явор Йотов пък е някакъв трети (съдейки по снимката). Ако куплунга не пасне, някой знае ли откъде може да се купи оригинален JR куплунг?
    Росимир Матеев

  4. #44
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    гр. Русе
    Мнения
    9

    Мисля, че снимката е на футабския акумулатор. JR акумулатора си е с JR букса
    Деан Москов
    Fly Fast, Fly Low, Turn Left

  5. #45
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Павел баня
    Мнения
    50

    Така проблема с литий и JR се оказа много прост и съществува само при 2,4GH апаратурите.Високочестотния модул се захранва на 3,3 волта от собствен стабилизатор които е 500ма и е запоен на платката.При по високо напрежение понякога гори.Сменя се много лесно с по мощен и качествен и сте готови.При футаба са сложили 2 в паралел и там са 5 волтови и съотвенто по малко се тормозят.

  6. #46
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ами да му помогнем малко? Например да добавим един 5 волтов преди него, сложен на някакво радиаторче?
    Росимир Матеев

  7. #47
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Павел баня
    Мнения
    50

    И така може но е бессмислено при условие че в същото разположение на изводите има 2 амперов.Махаш стария слагаш новия и си готов.

  8. #48
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Консумацията на JR МХ12/40-41MHz е:
    120mA - с прибрана антена
    170mA - с разпъната антена

    Измерванията са направи с LiPo заредено до 11.7 и NiMh до 10.8.
    Стори ми се странно, че консумацията е еднаква.
    Димитър Пенев

  9. #49
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ами явно вътре има стабилизатор на напрежение и консумацията не се променя, защото след стабилизатора напрежението е еднакво и в двата случая. Интересно е на колко волта е този стабилизатор. Ако приемем, че апаратурата трябва да остава работоспособна дори и при 99% изтощаване на батериите, а това е 8х1=8V, то тогава този стабилизатор трябва да е за напрежение 5V или по-малко. Тогава при максимално заредена LiPo батерия върху него ще се отделя топлина от (12.6-5)*0.17 = 1.3W, което си е доста много. Ако корпуса на стабилизатора е без радиатор, то при такава топлинна мощност той би трябвало да загрява до над 100 градуса. Положението ще се влоши още повече, ако стабилизатора е за 3.3V (както се спомена по-горе). Също за влошаването на положението спомага и затворения обем на кутията - топлия въздух няма къде да се изнесе и постепенно вдига вътрешната температура на компонентите в кутията. Добре че апаратурата се включва за не повече от 5-10 минути, иначе ако работеше денонощно, щеше бая да топли.

    При мощности от такъв порядък трябва да има радиатор с площ поне 10 кв.см. Съдя за това по една моя разреждачка за LiPo батериi, при която към всяка една клетка през електроника се включва по един резистор със съпротивление 10 ома и мощност 5W. Дефакто върху този резистор се отделя мощност, не повече от 4.2*4.2/10= 1.7W, като при това той така загрява, щото ако го пипнеш, ще ти отлепи кожата на пръстите (над 60-70 градуса). Размерите му са 20х10х8 мм или общата му площ е над 8 кв.см.

    http://nqrc.com/?vp=PLD-LN3S-01

    Ако такава или подобна топлина се отделя върху единичен компонент вътре в апаратурата, и този компонент е без радиатор, значи сме в голяма беда. Самият факт, че има предупреждение в инструкцията, говори за това, че нещо може и да не е наред.

    Само за сведение:
    Прегряването на полупроводников компонент не означава моментално изгаряне. Силициевия кристал спокойно работи при температури от порядъка на 120-130 градуса. Няма да изгори и на 150 или дори 180 градуса. Проблема обаче е в това, че при високи температури започва интензивна и необратима дифузия (смесване) на атомите в PN преходите, която започва да ги отънява и да им променя параметрите. Тоест започва интензивна деградация, която може да скъси времето на живот от няколко стотин години до няколко месеца, седмици или дори дни. Колкото е по-висока температурата, толкова е по-голяма тази деградация.

    Така че ако съм прав, използването на LiPo без допълнителни средства би могло силно да накъси живота на апаратурата.
    Росимир Матеев

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Русе
    Мнения
    45

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    .........

    Така че ако съм прав, използването на LiPo без допълнителни средства би могло силно да накъси живота на апаратурата.
    Росимире,

    Не знам кои е прав и кой не е, но през последните години това е последното нещо което ми е счупило модела

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен