+ Ново Мнение
Страница 4 от 6
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 31 до 40 от общо 60

Тема: LiPo батерия за апаратури на JR

  1. #31
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Така е, прав си! Въпросът е дали изобщо съществува някакъв риск. Моето мнение е, че такъв риск просто няма, а ако има, той не касае електрониката. Ако имаше проблеми, щеше да има информация или оплаквания в интернет, подобно на проблема с потенциометрите на Спектрум. Още при първите случаи, пространството гръмна. Качени бяха дори видеоклипове. За полимерните захранвания никъде нищо не съм срещал (не казвам, че няма, а че не съм срещал).

    Искам да споделя нещо, което като че ли убягва в тази тема. В книжките към апаратурите JR действително пише, че използването на полимерна батерия е на собствен риск, но не е обяснено къде се крие опасността. Аз мисля, че това предупреждение е написано не заради риска от изгаряне на предавателя, а от опасността при работа със самите полимерни батерии. В предавателя полимерката е практически без надзор. Освен това юзърите, дето мислят с главите си са много малко. Повечето биха искали да зареждат през буксата, а това вече е опасно. При включване в зарядно на полимерка токовете при опознаване са доста по-големи от тези на никелови батерии. Също така повечето зарядни (евтини) за полимерки са автоматични и най-често нямат ръчен режим. Указваш капацитета (примерно 2500), зарядното бичи 1С и защитата започва да се пече на бавен огън. Такива проблеми съм имал със зарядно Тритон Джуниър - марково, но...! При зареждане на полимерка през буксата (с вграден балансер при това), при опознаването изпуши защитата. Защита ми е изпушвала дори при опит за разряд на никелова батерия през буксата, при това с 400 милиампера... Което означава (поне за мен), че рискове има, но те са малко по-встрани от темата.

    Риск номер 1 - пожароопасност. Полимерката стои с месеци затворена без надзор и не се знае кога може да направи беля. Неслучайно производителите съветват полимерките да се съхраняват ИЗВЪН модел и в безопасна среда.
    Риск номер 2 - Възможност за проблеми при зареждане през буксата.
    Риск номер 3 - При евентуално окъсяване полимерката направо заварява...

    Така мисля аз по този въпрос.
    Георги Русинов

  2. #32
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Може и да си прав. Винаги ще се намери някой глупак, който да се опита да зарежда полимерка през буксата и апаратурата ще му гръмне в ръцете. Дори и да приемем, че няма нужда ГРЕТЦ-а да помага на стабилизатора, пак остават две много важни предимства:

    1. Графичния индикатор на дисплея ще показва коректно колко заряд е останал в батерията.
    2. ГРЕТЦ-а ще спаси батерията от глупаци, зареждащи през буксата.
    Росимир Матеев

  3. #33
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Това с греца ми хареса много.

    Аз зареждам полимергите до (storage) 3.9V на клетка или 11.7V и карам така.

    В интерес на истината JR с оригиналните NiMH ме изостави без много да му мисли, точно след един старт в Пазарджик. Батерията беше заредена до Full предния ден.
    Димитър Пенев

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Някой може ли да даде информация какви са оригиналните акумулатори на JR-ката ( броя, химия и капацитет ) и колко е максималната консумация ?
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  5. #35
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    NiMh 1500mA - мога да ти ги снимам и да премеря консумацията на МХ12/40-41MHz.
    На DSM консумацията със сигурност ще е по-ниска. Всъщност може и да е по-висока само при моделите с цветен дисплей.
    Димитър Пенев

  6. #36
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Варна
    Мнения
    35

    Здравейте , и аз да се обадя неподготвен. Карам с NoName апаратура на 2.4 , която чупи NiMh GP2200 за около 5 часа. Ужасно големия харч на ток ме принуди да взема полимерка - пак NoName разбира се, за 10$ с капацитет 2200 на 3 клетки. Зареждам я веднъж месечно до горе , като я свалям от апаратурата. Това е единствения недостък , който намирам при ЛиПото. Електронен инвалид съм , което в някои случаи е плюс за мен и не се задълбавам толкова дълбоко в даден "проблем". Познанията ми стигат колкото да си запоя 2 жици , като за инфо ползвам Гугъл. На въпроса за батерията - при заредена до горе батерия , апаратурата ми показва 11.6v , незнам защо , но и чесно казано не ме интересува . Всичко работи безпроблемно , забравял съм я включена по цяла вечер , на сутринта е паднала с 1/2 волт. А и към 9v почва да тътка дразнещо. Когато волтажа падне под 11.6 , дисплея започва да отчита спада в напрежението.
    Последна редакция от Chakal; 28.08.2010 на 16:28.
    Красимир Тодоров
    тел. 0888 606083
    skype Carlos_Jackala

  7. #37
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Значи, така на първо четене ( без инфо за консумацията ) си мисля, че проблема не е в NiMH-ките. Имам силното усещане, че със зарядното в комплекта ( сигурен съм, че ги зарежда по простия принцип на генератор на ток 0,1-0,2C, без да следи препоръчителната зарядна крива ), акумулаторите стигат до 80-85 % от капацитета. Пробвайте да ги извадите и да ги заредите на професионална зареждачка за NiMH, като внимателно укажете режима.
    Разликата в поведението между NiMH-ките и Li-Po-то може да се дължи както от горенаписаното, така и от това колко са "свежи" ( брой цикли ). Между другото GP не са от най качествените акумулатори.....
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  8. #38
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Варна
    Мнения
    35

    Защо сметна , че ги зареждам с някакво адапторче !? Предвид , че имам 2 щерки на почти 2 години , съм накупил едва ли не промишлено количество зарядни батерии , за всяка играчка светеща и пееща играчка и имам преки наблюдения върху различните марки. Ако ти се дава една шапка пари за Eneloop - успех , аз съм преценил , че за тези пари мога да си купя 2 ЛиПота.
    Красимир Тодоров
    тел. 0888 606083
    skype Carlos_Jackala

  9. #39
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Chakal,
    Нищо против, нямам лоши чувства към казаното от теб , просто обяснявам по мое усмотрение причината за проблема.
    При NiMH акумулатори 100% заряд се постига при 0,5С-1С заряден ток, когато dU/dt стане отрицателно, което отговаря на температура на химията 38*С при 20*С стайна. При 0,1С-0,2С заряден ток, какъвто обикновено осигуряват 99% от непрофесионалните зарядни за NiCd/NiMH, това практически няма как да се получи. Разликата в случая ( еднакъв капацитет на NiMH и Li-Po, а различна продължителност на работа ) се дължи на факта, че полимерките ги зареждаш на читава балансирана зареждачка, а NiMH успяват да се зареят едва до 70-80% от капацитета. Та идеята ми беше, че ако заредиш GP2200-тата на читава зареждачка, пак ще имаш 2200mAh капацитет и би трябвало ( теоретично ) енергията отдадена от едната и другата химия да са почти еднакви.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  10. #40
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Варна
    Мнения
    35

    Не става дума за лоши чувства , далеч съм от тази мисъл. Става дума за факти , на теория си прав , но на практика не се получава. Зареждам всчико на една и съща зареждачка , колко е читава - Божа работа , китайска зареждачка на Turnigy за 30$. Делта пика е на авто , зареждам с 0.2А Като става дума за НиМх , от ТЕЗИ съм най-доволен , но така и немога да ги ползвам за нищо друго , понеже като най-читави от всички които имам са командировани да захранват сервота и приемник в нитро модела , че там харча е доста голям с трите серовта.
    Красимир Тодоров
    тел. 0888 606083
    skype Carlos_Jackala

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен