+ Ново Мнение
Страница 3 от 6
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 21 до 30 от общо 60

Тема: LiPo батерия за апаратури на JR

  1. #21
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Годините електроника ги имам и аз, но въпроса не е в това. Ясно е, че такава една схема е реализуема. Можем да си я насложняваме колкото си искаме. Можем дори да сложим процесор с АЦП и ЦАП, с който да предвидим още 7-8 защити и да реализираме такава нелинейност, щото с LiPo да правим 100%-ова симулация на волт-амперната характеристика на NiMH. Можем дори и от това да напишем научен труд и да защитим аспирантура.

    В действителност аз отворих темата не защото моето постижение е толкова велико, а защото е МНОГО ЕЛЕМЕНТАРНО, НАДЕЖДНО, РЕШАВА ПРОБЛЕМА НА 99% и може да се направи от всеки един моделист, без да има нужда да разбира от електроника. Решението е пасивно, но това не е недостатък, а предимство, защото консумацията в чакащ режим е практически нулева.
    Росимир Матеев

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Няма да споря и да разводнявам темата повече. Само ще се самоцитирам:

    Quote Originally Posted by nickarsow View Post
    .........Извинявам се предварително на Матеев, но подхода с греца/диодите не бих го ползвал, тъй, като винаги ще губя един запас от порядъка на 1,4-2V .........
    Аз бих го направил така:...............
    ........Предпочитам SimpleSwitcher, тъй, като са нова серия, SMD, All in One, има и безплатен софтуер на сайта за смятане........Всичката тази електроника се събира в бюджет максимум от 10лв. и мисля, че си заслужава.
    Тоест, апаратурата ще спира да работи, не заради това, че е паднал акумулатора под границата на Ucutoff, а заради това, че греца е "глътнал" 2V, тоест при Ucutoff+2V. Е....това е вече тема за размисъл...
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  3. #23
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    От енергийна гледна точка ситуацията с Гретц-а е подобна на тази с импулсния преобразувател. Както в едното, така и в другото има загуби на енергия, като тези загуби са съизмерими (10-12% при импулсния и 12-14% при ГРЕТЦ-а). Така че в това отношение не виждам някакво преимущество в по-сложната електроника.

    Остава долния праг на напрежението. При Гретц-а ще получим сигнал за смяна на батерията преди нейното пълно изтощаване. Може би в нея ще са останали още 5-10% капацитет, когато апаратурата се разтитка. Но това е плюс, а не минус. Дефакто моделиста получава ранно предупреждение и въпреки това може да си доизкара деня с още няколко безопасни полета.

    При импулсния стабилизатор обаче имаме проблем. При него апаратурата ВЪОБЩЕ НЯМА ДА ВИ ПРЕДУПРЕДИ !!!!! Батерията може да падне много под 3 волта на клетка и стабилизатора ще продължава да изстисква от нея последни капчици енергия до момента, до който той ще се СРИНЕ ИЗВЕДНЪЖ и апаратурата ще угасне без предупреждение. Това най-вероятно ще стане по средата на полета. И до последно индикаторите на апаратурата ще показват пълен акумулатор и ще ви лъжат за действителното положение на нещата.

    Та нали ние започнахме тази тема именно защото искахме да отстраним ТОЧНО ТОЗИ НЕДОСТАТЪК !!!

    И нещата така се извъртяха, че първо усложнихме едно просто и надеждно решение, после се оказа че трябва да го усложняваме още повече, заради консумацията на празен ход, и най-накрая се оказа, че всъщност въобще не сме решили проблема.

    Още веднъж преосмислете идеята за електронна импулсна стабилизация, защото нещо не мога да схвана какво точно предлагате. До момента сте предложили сложно решение, което влошава нещата, вместо да ги подобри (добавихте консумация в режим на празен ход, отваряне на апаратурата и слагане на допълнителен кабел и куплунг, за да намалите тази консумация, както и високочестотни смущения при работа под товар, от които апаратурата вероятно не е защитена).
    Росимир Матеев

  4. #24
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ето какви са изискванията за схемното решение:

    1. Да се отнеме част от топлината от вградения стабилизатор на апаратурата, като се намали подаваното към нея напрежение

    2. Да не се налага отваряне на апаратурата и да се използва нейния стандартен куплунг

    3. С разреждането на батерията да се намалява и напрежението, за да може графичния индикатор на апаратурата ВЯРНО ДА ПОКАЗВА процента на разряд на акумулатора

    4. Консумацията в режим на празен ход (изключена апаратура) да е нулева, за да не се изтощава акумулатора

    5. По възможност капацитета на батерията да се оползотворява колкото се може по-пълно (над 85%)

    6. Да не се вкарват високочестотни смущения в апаратурата. Тя очаква да бъде захранена от батерия, което означава че най-вероятно няма никаква защита от смущения по захранването.

    7. Схемата да е проста и да може да се реализира от всеки един моделист без познания по електроника.


    Вашата електронна схема отговаря само на изискванията на точки 1 и 5. На точка 2 не отговаряте, защото искате преработка на апаратурата с добавяне на ново кабелче и куплунг. Определено вашето предложение е много по-лошо от това с ГРЕТЦ-а, защото ГРЕТЦ-овото решение отговаря на всичките 7 изисквания.

    Хайде още веднъж помислете какво е вашето предложение, с което искате да подобрите това с ГРЕТЦ-а.
    Росимир Матеев

  5. #25
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Господа, струва ми се, че рибата е още в морето...

    Вярно е, че в авиацията (дори микроавиацията) всичко трябва да е подсигурено двойно и тройно, но понякога усложняването е предпоставка за повече проблеми. Защо си усложнявате живота?

    Вижте какво искам да кажа:
    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Според мене вътрешно апаратурата се захранва с аналогов стабилизатор на някакво по-ниско напрежение, предполагам между 5 и 7 волта. Колко ще грее този стабилизатор зависи от напрежението на батериите. Ако се сложат батерии с по-високо напрежение, това може да доведе до прегряване на този стабилизатор, а от там и до неговото изгаряне, окъсяване, пускане на голямо напрежение по цялата електроника и тотално изгаряне на всички чипове. Всичко това е само едно предположение, но с много висока степен на достоверност.
    Защо просто не натоварите предавателя с една полимерка и да поработи час-два, с постоянен контрол? Вместо да се чудите каква допълнителна електроника да измислите и да спорите, може просто да премерите температурата на стабилизатора и ако е поносима... не виждам какъв е проблема. Дори имам някакви смътни подозрения, че въпросния стабилизатор има "таван" 18 волта.
    Георги Русинов

  6. #26
    Почетен Автор Аватар на GMateev
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    569

    Quote Originally Posted by nickarsow View Post
    Момци,
    Имам 50-100 бр. излични LM2576ADJ - могат да се извадят всякакви изходни напрежения.
    ( http://www.national.com/ds/LM/LM2576.pdf ). Хубаво е платката да се направи универсална ( за няколкото вида най-често срещани апаратури ), тоест да се предвидят подходящи съединители. Захранването на платката може да става през съединителя за баланса.
    Ако има желаещи да се заемат с разработването на платка и малка серия да свиркат.....ще ги дам на символична цена.
    Да се включа и аз, ако някой са му необходими такива чипове имам налични 250 бр., както и налични чипове LT1083CP - 50 бр., имам и излишни грецове 35 А, около 30 бр.
    Георги Матеев
    Видеонаблюдение, Контрол на достъпа, Автоматика за врати
    ascom_bg@abv.bg

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Нова Загора
    Мнения
    96

    Моето скромно мнение е: Слагайте грец в подходящ корпус и с голям запас от ток и напрежение и литкайте. Ако не ви се занимава или ви е страх от мечки карайте на металхидритки. Става въпрос за апаратурите JR.
    Моята футаба съм я карал и с оловен акумулатор през регулатор но........ тогава нямах пари за нови металхидритки а оригиналните бяха кадмиеви а тях почти ги ненавиждам
    Нико - не е важно какво правиш, а как го правиш

  8. #28
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Павел баня
    Мнения
    50

    Още в началото ви казах че тая цялата тема е излишна.JR си работи перфектно с полимерките само трябва да се зареждат другаде.

  9. #29
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    9303 на мой приятел работи безпроблемно с полимерка вече половин година. Специално го помолих да огледам при отворен капак и с прясно заредена батерия - няма греене никъде!
    Така че... отбой!
    Георги Русинов

  10. #30
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Нека всеки сам да си решава дали да си носи риска или не.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен