+ Ново Мнение
Страница 2 от 6
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 60

Тема: LiPo батерия за апаратури на JR

  1. #11
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Оставих апаратурата включена десетина минути и проверих температурата на ГРЕТЦ-а. Беше се позатоплил, но не пареше. Следователно температурата му не надхвърляше 35-36 градуса.

    Може би нямаше нужда от този ГРЕТЦ и на апаратурата най-вероятно нищо нямаше да и стане, но както казват хората "вържи попа, за да е мирно селото". И освен това постигнах трите си най-важни цели:

    1. Графичния индикатор на апаратурата вече ще показва действителното положение със заряда на батерията.

    2. Вече спокойно ще зареждам батерията на 100% (през куплунга на балансера).

    3. Няма да ме е страх, че по време на полет батерията ще се срине и модела ще остане неуправляем.

    LiPo батерията е предвидима и дори нейното напрежение да падне до 9.9V (3.3V на клетка), пак може да сме спокойни че има капацитет за още един полет. В действителност апаратурата ще ме предупреди с титкане още на 8.8V (според нея), което означава, че LiPo батерията ще е паднала на 10.2-10.3V. Това е 3.4V на клетка и при такова напрежение ще има енергия поне за още няколко полета (стига да не се дразнят околните от непрекъснатото титкане).
    Росимир Матеев

  2. #12
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Добра работа и добър резултат!
    Аз съм слагал ли-по на вече три апаратури- FLYSKY; Hobby King 2.4Ghz 6Ch Tx & Rx само че първата версия, която вече не се продава; и на Hobby King GT-2 2.4Ghz 2Ch.
    И при трите апаратури няма никакъв проблем. Не съм правил никави доработки. Предавателите си работят нормално, а батериите им, ги зареждам много много рядко.
    Дори на Hobby King GT-2 2.4Ghz 2Ch съм сложил ли-по с капацитет 750мач, и до сега съм го зареждал само един път, а карам редовно.
    Само не мога да разбера, защо производтелите на апаратури държат на тези хидридни батерии.
    Неделчо Брънчев

  3. #13
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Проблема с JR е, че производителя ИЗРИЧНО е написал в документацията ДА НЕ СЕ СЛАГА LiPo батерия. Ако не беше това, и аз щях да си свиркам. Пак използвах недозаредено LiPo, но това предупреждение породи в мене нотка на съмнение и дълго време се притеснявах - все пак апаратурата струва 500$. Сега обаче вече ще мога да спя спокойно.

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Само не мога да разбера, защо производтелите на апаратури държат на тези хидридни батерии.
    Ами иначе трябва да си затворят заводите за NiMH батерии. Пък сега продължават да произвеждат и да продават боклуци, като насилствено ги слагат в комплектацията на апаратурите. При това ги калкулират на безбожна цена от 50-60$. По таква цена ги продават и като резервни части. И като напишат в инструкцията, че трябва да работиш само с тези батерии, дефакто така си увеличават продажбите.
    Росимир Матеев

  4. #14
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Нека и аз да разкажа за опита си по темата.
    Повечето предаватели могат да работят или с 1 батерия от 8 клетки или с 8 клетки размер АА. Някои предаватели дори се продават с държач за 8 клетки (изключвам предавателите, в които може да се наредят 8 батерийки). В този държач могат да се наредят и 8 алкални батерийки, като по този начин общото напрежение е малко по-голямо от 12В. Дотук нищо притеснително.
    Притесненията започват ако оригиналния NIMH (NICD) пакет започне да сдава багажа, а това става почти винаги след година употреба или след първата зима (тогава по правило се събира повече време без използване и "тоците клякат"). За да поддържам един такъв пакет в кондиция, ми се налага не просто да го зареждам, а да му правя цикли. Това е много изнервящо и времемко. За да съм сигурен, че батерията няма да клекне, още от предния ден й правя цикъл и горе-долу се ориентирам в какво състояние е. Но това не е работа...

    Реших да пробвам с ЛиПо. Най-голямото ми притеснение беше, че ЛИПО-то е само от 3 клетки. Ако нещо се случи с една от тях по време на работа, предавателят даже няма да изпищи, а направо ще угасне. Второто ми притеснение бе, че не мога да РАЗРЕЖДАМ през буксата и трябва всеки път да отварям капачето. Имам гадния навик винаги да разреждам преди заряд и никога да не дозареждам каквато и да е батерия. Третото ми притеснение беше, че дълго време една такава батерия седи без наблюдение (като я заредя и карам месеци) и на практика ако претърпи промени (поддуване), ще забележа твърде късно. Освен това балансери, букси...

    И ето - нещата станаха на кантар. Дали да използвам старата хидридка или да инвестирам в полимерка. Спрях се на полимерка с вграден балансер. Удобна за употреба и може да се зарежда през буксата (но с малки токове). Притесненията, които имах за тази батерия до ден днешен не са се изпарили. За мен единственият плюс е, че с едно зареждане мога да карам седмици, месеци.
    Както нееднократно съм казвал, идеалният (за мен) вариант е SANYO ENELOOP. Не бих купил втори път полимерна батерия за предавател. Предпочитам да направя пакет от 8 клетки, които да използвам 2 години и после да заменя с нов, отколкото да бъда все нащрек. Въпросните Санио имат реален капацитет от 1900 милиамперчаса. Карат почти толкова, колкото полимерката и саморазрядът им е нищожен. Вярно, малко са скъпички, но не повече от "маркова" полимерка. А и една полимерка би устискала пак горе-долу толкова - 2 години.

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    3. JR апаратурите имат един голям недостатък - паметта за моделите не е енергонезависима, а се поддържа от вътрешна батерия. И ако тази батерия се изтощи (а това задължително става след 5-6 години), тогава паметта разчита само и единствено на външната батерия. Но проблема не е в това, а във факта, че ако извадиш батерията при включена апаратура, то тогава в голям процент от случаите вътрешния софтуер се обърква и замазва. И ефекта е, че апаратурата се побърква (показва цапаници по екрана). С мене не се е случвало, но от 2-3 места съм чувал, че са пращали JR апаратури на производителя да ими ги оправя. Освен пари това струва и пълна загуба на всички запомнени модели, което си е направо трагедия.
    Проблемът с вътрешната батерийка реших успешно като... я премахнах. На нейно място монтирах цокъл за същата батерийка (крачетата пасват) и така мога да я сменям без проблеми, когато се изхаби. Освен това на тези JR, които съм срещал (нисък клас), ключето за вкл./изкл. прекъсва директно захранването. В този случай няма разлика дали ще се дръпне батерията или ще се изключи. В по-високия клас не е така. Но там опасността за скапване на софтуера се запазва, дори батерийката за памет да е наред.
    Георги Русинов

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Нека и аз се включа по темата, като човек с доста опит с акумулатори от почти всички видове ( работата ми е свързана с това - евакуационни осветители ).
    Как бих постъпил аз ?
    Извинявам се предварително на Матеев, но подхода с греца/диодите не бих го ползвал, тъй, като винаги ще губя един запас от порядъка на 1,4-2V ( пада на напрежение върху диода е функция на тока през него ).
    Аз бих го направил така:
    1. Приемаме, че едно напрежение от порядъка на 9V е нашето напрежение;
    2. Платото на Li-Ion/Li-Po акумулаторите е 3,7V;
    3. Можем да ги ползваме до около 3V, което е все още безопасно за акумулатора;
    4. Тоест 3х4,2V=12,6V до 9V....края на разряда;
    5. Избирам Buck/Buck-Boost converter 25/26/27 серия или SimpleSwitcher на National Semiconductors. Предпочитам SimpleSwitcher, тъй, като са нова серия, SMD, All in One, има и безплатен софтуер на сайта за смятане. Става миниатиурна перфектна платчица, която поддържа напрежението към апаратурата постоянно практически почти без загуби, тъй, като КПД-то на регулатора е над 90-95% ( правилно изчислен ).
    Всичката тази електроника се събира в бюджет максимум от 10лв. и мисля, че си заслужава.
    Последна редакция от nickarsow; 25.08.2010 на 19:12.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  6. #16
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Това силно ме заинтересува. Няма ли някой, който да се заеме да произведе десетина платчици и да ги предложи за продажба. Аз бих купил поне половината. Готов съм да платя както материалите, така и труда.
    Росимир Матеев

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Павел баня
    Мнения
    50

    Имам готови такива платки но не са с SMD монтаж.Размера им е 3/3 сантиметра.Не е проблем да ги направим и с SMD за да падне размера но за да се изплати шаблона в платкажийницата сигурно ще трабва да пуснем поне 10 бройки.Проблема е че апаратурата гълта малко ток 250-300 милиампера и кпд ще е около 90%.
    Последна редакция от kabel; 26.08.2010 на 11:39.

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Момци,
    Имам 50-100 бр. излични LM2576ADJ - могат да се извадят всякакви изходни напрежения.
    ( http://www.national.com/ds/LM/LM2576.pdf ). Хубаво е платката да се направи универсална ( за няколкото вида най-често срещани апаратури ), тоест да се предвидят подходящи съединители. Захранването на платката може да става през съединителя за баланса.
    Ако има желаещи да се заемат с разработването на платка и малка серия да свиркат.....ще ги дам на символична цена.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  9. #19
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    А как ще се реши проблема с изключването на платката?
    Ако няма външна консумация (от апаратурата), платката трябва да спре да консумира ток от батерията или да го ограничи до няколко микроампера. Явно няма да се размине просто с един импулсен стабилизатор. Ако беше толкова лесно, всеки един BEC щеше да свърши работа. Просто се отваря и се прави делител в обратната връзка.

    Та въпроса е какво ще стане с тази LM2576ADJ в режим на празен ход? Колко ще е консумацията на празен ход? Съдейки по това, че на изхода има делител, склонен съм да си мисля, че тази консумация ще е няколко милиампера, което означава че идеята умира още в зародиш.
    Росимир Матеев

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Добре е да се поглеждат pdf-ите на файловете. Щеше да видиш, че чипа има ON/OFF пин и може практически да се "изключва" ( 80 микроампера ) от ключето на самата апаратура. Така или иначе се бърника вътре.....
    Работата на празен ход е безпроблемна.....нищожни къси импулси с голяма пауза ( discontinuous mode ), които държат изходния кондензатор на зададеното напрежение.
    Аз предложих LM2576, защото ги имам налични. В момента SimpleSwitcher серията е толкова богата, че има чипове с наноампери ток в Standby.
    По отношение на BEC-овете ..... линейни стабилизатори + Battery Ellimination Circuit ( изключва акумулатора под определено напрежение, за да го предпази от дълбок разряд ). Ниско КПД ! Нали точно от това бягаме ?
    По-добре е да се използват UBEC, защото повечето от тях са импулсни и са поне до 3А. Ето едно интересно четиво за подобен: http://www.castlecreations.com/suppo...user_guide.pdf
    Аз съм човек, който не слага лесно черта на дадена идея, ако се появят проблеми в началото. Просто намирам решение. Все пак имам 35 години електроника зад гърба си.
    Последна редакция от nickarsow; 26.08.2010 на 20:52.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен